Nowa strategia walki z koronawirusem. Znikają szpitale jednoimienne
Pojęcie szpitali jednoimiennych dla pacjentów z COVID-19 znika; lecznictwo szpitalne dla pacjentów z koronawirusem zostało podzielone na trzy poziomy - przekazał w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
- Do tej pory głównymi jednostkami, które zajmowały się pacjentami z koronawirusem były szpitale jednoimienne. W tej chwili to pojęcie już znika. Lecznictwo szpitalne dla pacjentów z koronawirusem zostało podzielone na trzy poziomy – powiedział na konferencji w Warszawie Kraska.
ZOBACZ: "Młodzi ludzie trafiają w dość ciężkim stanie do szpitala". Kraska o koronawirusie
Wskazał, że na trzecim, najwyższym poziomie znalazły się szpitale wielospecjalistyczne. Będą w nich m.in. oddziały: internistyczny i chorób zakaźnych, chirurgii ogólnej, położnictwa i neonatologii, kardiologiczny, intensywnej terapii i ortopedyczny. Takich szpitali będzie w Polsce dziewięć - we Wrocławiu, Grudziądzu, Puławach, Krakowie, Warszawie, Kędzierzynie-Koźlu, Białymstoku, Tychach i Poznaniu.
- To są szpitale, do których będą trafiali pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Takich miejsc w tych szpitalach przygotowano ponad 2 tys. – podał Kraska.
W tych szpitalach, jak zaznaczył, będzie można udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone koronawirusem.
Czytaj więcej