Zakaz lotów do Polski. Lista krajów
Z powodu epidemii, od środy do 15 września zaczyna obowiązywać zakaz międzynarodowych połączeń lotniczych z 44 krajów do Polski. Samoloty do Polski nie przylecą m.in. z Hiszpanii, Malty, Mołdawii, Czarnogóry czy Stanów Zjednoczonych. Warunkowo, zakaz nie będzie stosowany do czarterów wykonujących loty na zlecenie organizatora turystyki.
W środę po północy weszło w życie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Wprowadza ono do 15 września br. zakaz wykonywania na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania samolotów przewożących pasażerów cywilnych, wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium m.in. Belize, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Brazylii, Hiszpanii, Izraela, Albanii, Indii, Malty, Mołdawii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Luksemburga, Wspólnoty Bahamów. Łącznie zakaz dotyczy 44 krajów. Pełna lista na końcu tekstu.
ZOBACZ: Zakaz lotów do kolejnych państw. Będzie później niż planował rząd
"W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego" - napisano jeszcze w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.
Rząd tłumaczy, że wykaz państw i terytoriów, z których wykonywanie lotów jest objęte zakazami w ruchu lotniczym, został sporządzony w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control) według stanu na 24 sierpnia 2020 r. i co do zasady uwzględnia 14 dniową skumulowaną liczbę zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób przy współczynniku przekraczającym 60.
Powrót do kraju
Jak napisano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, w porównaniu do tego, które obowiązywało do wtorku, 1 września, dodano punkt wyłączający stosowanie zakazu, "do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie".
Rząd tłumaczy, że "wynika to z faktu aktualnego przebywania wielu obywateli polskich, biorących udział w imprezach turystycznych, na terytorium szeregu z państw wskazanych" w rozporządzeniu. "W związku z tym zachodzi konieczność zapewnienia bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Rzeczypospolitej Polskiej osobom przebywającym na urlopach poza granicami kraju. Proponowane rozwiązanie ma na celu uniknięcie możliwych komplikacji zarówno po stronie podróżnych, jak i organizatorów turystyki" - wyjaśniono w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.
ZOBACZ: 320 mld dolarów strat w turystyce. 120 mln osób może stracić pracę. Powodem pandemia
W opublikowanym w Dzienniku Ustaw rozporządzeniu zapisano także, że zakaz nie będzie stosowany do samolotów wykonujących loty międzynarodowe na zlecenie albo za zgodą Prezesa Rady Ministrów; realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium realizujących zadania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Pełna lista krajów:
1) Belize;
2) Bośni i Hercegowiny;
3) Czarnogóry;
4) Federacyjnej Republiki Brazylii;
5) Królestwa Bahrajnu;
6) Królestwa Eswatini;
7) Królestwa Hiszpanii;
8) Meksykańskich Stanów Zjednoczonych;
9) Państwa Izrael;
10) Państwa Katar;
11) Państwa Kuwejt;
12) Państwa Libii;
13) Republiki Albanii;
14) Republiki Argentyńskiej;
15) Republiki Armenii;
16) Republiki Chile;
17) Republiki Dominikańskiej;
18) Republiki Ekwadoru;
19) Republiki Gwatemali;
20) Republiki Hondurasu;
21) Republiki Indii;
22) Republiki Iraku;
23) Republiki Kazachstanu;
24) Republiki Kolumbii;
25) Republiki Kosowa;
26) Republiki Kostaryki;
27) Republiki Libańskiej;
28) Republiki Macedonii Północnej;
29) Republiki Malediwów;
30) Republiki Malty;
31) Republiki Mołdawii;
32) Republiki Namibii;
33) Republiki Panamy;
34) Republiki Paragwaju;
35) Republiki Peru;
36) Republiki Południowej Afryki;
37) Republiki Salwadoru;
38) Republiki Surinamu;
39) Republiki Zielonego Przylądka;
40) Rumunii;
41) Stanów Zjednoczonych Ameryki;
42) Wielkiego Księstwa Luksemburga;
43) Wielonarodowego Państwa Boliwia;
44) Wspólnoty Bahamów.