Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Trzy razy więcej ofiar niż wczoraj

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Trzy razy więcej ofiar niż wczoraj
PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Mamy 550 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało we wtorek rano Ministerstwo Zdrowia. Nie żyje 19 kolejnych osób (w poniedziałek było 6 ofiar). Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 67 922. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 2058 osób.

Nowe zakażenia dotyczą województw: małopolskiego (136), mazowieckiego (89), śląskiego (53), dolnośląskiego (35), kujawsko-pomorskiego (35), pomorskiego (34), łódzkiego (31), wielkopolskiego (30), podkarpackiego (26), świętokrzyskiego (16), opolskiego (14), lubelskiego (13), warmińsko-mazurskiego (12), podlaskiego (10), lubuskiego (9) i zachodniopomorskiego (7).

 

 

Resort poinformował też o śmierci 19 kolejnych osób. To 8 kobiet i 11 mężczyzn w wieku od 51 do 97lat.

 

 

Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 67 922. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarły 2058 osób.

 

Wyzdrowiało ponad 47 tys. pacjentów

 

Do tej pory wyzdrowiało 47 tys. 30 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV– 2, w szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 2 tys. 138 osób; pod respiratorem jest 86 chorych.

 

 

Nowa lista "żółtych" i "czerwonych" powiatów

 

W czwartek Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało nową listę powiatów, w których pojawią się nowe obostrzenia. Na aktualnej liście jest 18 powiatów.

 

Do listy czerwonej zakwalifikowano 7 powiatów: nowotarski, Nowy Sącz, wieluński, pajęczański, lipski, kolski, łowicki

 

ZOBACZ: Koronawirus - Raport Dnia. Sobota, 29 sierpnia

 

Do listy żółtej zaliczono 11 powiatów: Kraków, rybnicki, kłobucki, tatrzański, limanowski, przemyski, żuromiński, kartuski, konecki, bartoszycki, nowosądecki.

 

Na liście ostrzeżeń znalazł się: Sopot oraz powiaty oleski, brzeski i myszkowski.

 

Zmiana w zasadach kwarantanny i izolacji

 

Według nowelizacji rozporządzenia opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji w czwartek późnym wieczorem lekarz osobę izolowaną z objawami klinicznymi COVID-19 zwolnić może z izolacji po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów. Natomiast osobę, u której objawy nie wystąpiły wypisać można po 10 dniach od daty, gdy zdiagnozowano u niej chorobę.

 

ZOBACZ: Kobieta mówiła, że ma koronawirusa. Pasażerowie uciekli z tramwaju

 

Dodatkowo też wykonanie testu na wykrycie koronawirusa nie jest warunkiem koniecznym do podjęcia przez lekarza decyzji o zakończeniu izolacji.

 

"Okres obowiązkowej kwarantanny z powodu narażenia na zakażenie SARSCoV-2 u osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, albo styczności ze źródłem zakażenia, ulega zakończeniu po 10 dniach licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności" - czytamy w projekcie rozporządzenia.

 

Państwowy powiatowy inspektor sanitarny może w uzasadnionych przypadkach zdecydować o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku kwarantanny.

pgo/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie