Niemiecka organizacja zabrała uchodźców z łodzi Banksy'ego. Na pokładzie było ciało
Statek "Sea Watch 4" należący do niemieckiej organizacji pozarządowej, która pomaga uchodźcom na Morzu Śródziemnym, dotarł do łodzi należącej do znanego brytyjskiego artysty ulicznego i twórcy murali Banksy'ego. Dawny francuski kuter wojskowy, który ratuje ludzi z łodzi z uchodźcami wezwał pomoc w nocy z piątku na sobotę z powodu przepełnienia po podjęciu dużej grupy rozbitków.
Statek brytyjskiego artysty Banksy'ego nazwany "Louise Michel" na cześć XIX-wiecznej anarchistki francuskiej, uratował 130 migrantów tonących na nabierającym wodę pontonie, a wcześniej wziął na pokład 89 ludzi, w tym 14 kobiet i 4 dzieci, którym również groziło utonięcie.
"Sea Watch 4" przejął rozbitków Banksy'ego
Przeciążona łódź brytyjskiego artysty wpadła w kłopoty na przybierającej na sile fali. Dlatego kapitan jednostki wezwał pomoc, wzywając Unię Europejską i władze Włoch do działania. Statek poszukiwał portu, w którym migranci mogliby zejść na ląd. Załoga rozważała także możliwość przekazania ich jednostce europejskiej Straży Przybrzeżnej.
ZOBACZ: Szczury w maseczkach. Banksy "odkaził" londyńskie metro
W sobotę wieczorem agencja Reutera poinformowała, że włoska straż przybrzeżna wysłała pomoc dla statku, który znajdował się w odległości około 100 km na południe od wyspy Lampedusa. Na pokładzie było w sumie 219 rozbitków, przy zaledwie 10 osobach załogi.
Ostatecznie niemiecka organizacja Sea Watch poinformowała na Facebooku przed północą w sobotę, że jej jednostka zabrała ludzi z pokładu wzywającej pomocy łodzi. Informację tę przekazała także agencja Reutera.
German charity Sea-Watch sent help to a rescue boat funded by British street artist Banksy after the vessel issued urgent calls for assistance pic.twitter.com/VKsVLtYa0r
— Reuters (@Reuters) August 30, 2020
"Wieczorem 29. sierpnia nasza załoga przeniosła około 150 osób z "Louise Michel" na "Sea Watch 4". Na pokładzie mamy teraz około 350 osób, które jak najszybciej potrzebują bezpiecznego portu!" - poinformowała organizacja.
Z raportu organizacji wynika, że łódź Banksy'ego "Louise Michel" nadmiernie obciążona zbyt dużą liczbą pasażerów była niezdolna do manewrowania. Na domiar złego wśród zabranych na pokład łodzi Banksy'ego była jedna osoba, która zmarła podczas podróży przez morze.
ZOBACZ: Statek Banksy'ego potrzebuje pomocy. Jest przeładowany
Organizacja podała, że "Sea Watch 4" zmienił kurs, gdy "władze europejskie nie wykazywały żadnych oznak reakcji". "Przed naszym przybyciem włoska straż przybrzeżna ewakuowała 49 osób - kobiety i rodziny z dziećmi - i zabrała je na Lampeduzę" - przyznała jednak organizacja, której statek zabrał pozostałe osoby z łodzi brytyjskiego artysty.
Statek Banksy'ego: "Tak nas zignorowali"
Załoga "Louise Michel" zaczęła w sobotę wysyłać dramatyczne apele o pomoc na Twitterze.
"«Louise Michel« nie może bezpiecznie manewrować, ze względu na przeciążenie pokładu i tratwę ratunkową przycumowaną do burty" - napisano w twicie. "Europa ignoruje nasze wezwania o pomoc. Odpowiedzialne służby nie reagują" - dodano.
#LouiseMichel is unable to move, she is no longer the master of her manoeuver, due to her overcrowded deck and a liferaft deployed at her side, but above all due to Europe ignoring our emergency calls for immediate assistance. The responsible authorities remain unresponsive.
— LouiseMichel (@MVLouiseMichel) August 29, 2020
Załoga statku zamieściła także na Twitterze nagranie, z którego ma wynikać, że wezwania o pomoc były ignorowane m.in. przez służby na Malcie.
ZOBACZ: Statek z turystami utknął na mieliźnie w Międzyzdrojach
Na wezwanie "mayday" Centrum Koordynacji Ratownictwa Morskiego miało odpowiedzieć, że "dyżurny oficer nie jest dostępny".
This is how our Mayday relay calls got ignored: At 28.08.2020, 20.03 CEST we were told by RCC Malta that there are "many other urgent cases" ...how comes then @Armed_Forces_MT that there are no reports about disembarkations in #Malta? What happend to the other people in distress? pic.twitter.com/IXIXRNJaxD
— LouiseMichel (@MVLouiseMichel) August 30, 2020
Rozbitkowie zabrani przez włoską Straż Przybrzeżną zostali przewiezieni do ośrodka na wyspie Lampedusa. Z kolei los ludzi zabranych przez "Sea Watch 4" jest niepewny i zależy od decyzji krajów Unii Europejskiej, które mogłyby przyjąć rozbitków.
Obraz za 12 mln dolarów
Urodzony w walijskim Bristolu artysta, ukrywający się pod pseudonimem Banksy, jest ceniony na całym świecie. Niedawno jeden z jego obrazów został sprzedany na aukcji za sumę 12 mln dolarów. Banksy znany jest z tego, że w swych dziełach komentuje problemy polityczne i społeczne, szczególnie jest wyczulony na los migrantów.
ZOBACZ: Banksy otworzył sklep. Dochody ze sprzedaży przeznaczy na łódź dla migrantów
Z kolei licząca 30 metrów długości "Louise Michel" to dawna jednostka marynarki francuskiej zakupiona z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży dzieł Banksy'ego. Załogę stanowią specjaliści od ratownictwa morskiego z całej Europy. Według brytyjskiego dziennika "The Guardian" 18 sierpnia statek w tajemnicy wypłynął na Morze Śródziemne z hiszpańskiego portu Borriana.
Czytaj więcej