W Chinach opracowano nowy, szybki i tani test na COVID-19

Świat
W Chinach opracowano nowy, szybki i tani test na COVID-19
PAP/EPA/ANTONIO BAT
Dostęp do lepszych testów diagnostycznych to jedna z najważniejszych potrzeb w obliczu pandemii COVID-19

Opracowany w Chinach test szybko i dokładnie sprawdza obecność koronawirusa SARS-CoV-2 bez użycia skomplikowanego sprzętu. Wyniki badania są dostępne w ciągu 40 minut. Wykorzystano w nim intensywnie używaną w ostatnich latach metodę inżynierii genetycznej CRISPR.

Dostęp do lepszych testów diagnostycznych to jedna z najważniejszych potrzeb w obliczu pandemii COVID-19. Obecnie do diagnozowania choroby wykorzystuje się głównie dwie metody. Jedna - jak czytamy w opisie badania - oparta jest na sekwencjonowaniu nowej generacji (mNGS), które jest drogie. Druga z kolei to test genetyczny wykonywany metodą RT-PCR, który wykrywa obecność materiału genetycznego koronawirusa SARS-CoV-2 w wymazie z gardła i nosa, do czego niezbędny jest zaawansowany technologicznie sprzęt.

 

Wykorzystano metodę inżynierii genetycznej

 

Na łamach pisma "PLOS Pathogens" badacze z Chińskiej Akademii Nauk i innych ośrodków przedstawili nowy test, który ma pokonywać te przeszkody. Wykorzystali w nim intensywnie używaną w ostatnich latach metodę inżynierii genetycznej CRISPR.

 

ZOBACZ: KE podpisała umowę na szczepionkę przeciw Covid-19. Zwalnia producenta z części odpowiedzialności

 

Test o nazwie CRISPR-COVID pozwala na uzyskanie wyniku w zaledwie 40 minut przy podobnej czułości i swoistości jak testy oparte na sekwencjonowaniu genów.

 

Przy masowej produkcji, materiały do wytworzenia jednego testu CRISPR mają przy tym kosztować zaledwie 70 centów. To oznacza, że cenowo jest także konkurencyjny w odniesieniu do obecnych metod.

 

"Pokazaliśmy oparty na CRISPR test dla COVID-19, który oferuje krótszy czas oczekiwania na wyniki i wysoką wartość diagnostyczną nawet w miejscach bez dostępu do drogiego sprzętu, bez potrzeby użycia termocyklerów (urządzenia używane przy obecnych testach - red.)" - podkreślają autorzy wynalazku.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie