Burze z gradem, porywisty wiatr. RCB ostrzega mieszkańców centralnej i wschodniej Polski
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców centralnej i wschodniej części Polski przed bardzo silnym wiatrem i burzami z gradem. Wiatr miejscami może osiągnąć 120 km/h.
"Uwaga! Dziś, 26.08, bardzo silny wiatr i burze z gradem. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - SMS-y takiej treści zostały rozesłane w środę przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do mieszkańców województw objętych alertem, tj. woj. mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego oraz części woj. kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego.
ZOBACZ: "Dramat na Giewoncie" - reportaż Polsat News w rok po tragedii w Tatrach
Przed zagrożeniami RCB ostrzega również w mediach społecznościowych, m.in. na Twitterze. Przypomina także, że w trakcie burzy należy w razie możliwości zostać w domu. Powinno się zabezpieczyć drzwi i okna oraz przedmioty na parapecie i balkonie, a także odłączyć od prądu sprzęt domowy. Jeśli jednak ktoś przebywa na zewnątrz, zalecane jest unikanie otwartych przestrzeni.
‼Uwaga Alert RCB ‼
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) August 26, 2020
Prognozowany jest dziś bardzo silny wiatr i burze z gradem w centralnej i wschodniej części Polski.
Pamiętaj❗
➡W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie.
➡Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr.#bezpieczeństwo #pogoda #wiatr #burza pic.twitter.com/kbSL665iWt
Niszczycielski wiatr
Wszędzie spodziewamy się porywistego wiatru z kierunku zachodniego, który osiągać będzie średnią prędkość 40-45 km/h, w porywach do 70-80 km/h, a w burzach nawet do 100-120 km/h (możliwe trąby powietrzne), i przy tym powodować szkody materialne oraz stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.
ZOBACZ: Podwójne uderzenie w USA. Dwa huragany w 48 godzin, które niosą śmierć i zniszczenie
Wiatr może łamać i powalać drzewa, zrywać dachy z budynków oraz uszkadzać linie energetyczne. Możliwe są utrudnienia w ruchu drogowym, kolejowym i lotniczym, a także przerwy w dostawach prądu. Należy na bieżąco śledzić ostrzeżenia meteorologiczne oraz pod żadnym pozorem nie przebywać w pobliżu drzew.
W przypadku jazdy autem należy zjechać na parking z dala od drzewa, w trakcie wędrówki w górach - jak najszybciej zejść ze szczytu, a pływając - natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.
"Pamiętajmy, że o przypadkach, które naszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 998" - dodaje.
Czytaj więcej