Badanie: w krajach o wyższej korupcji politycy mile widziani w firmach
W krajach, w których praktyki korupcyjne są powszechne, obecność polityka w firmie jest traktowana jako wartość dodana - wynika ze studium przeprowadzonego w 14 krajach świata przez zespół naukowy pracownika Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego (UCP) w Lizbonie Omara El Nayala.
Badanie, którego wnioski zaprezentował portugalski portal Executive Digest, dowodzi, że poszukiwanie przez firmy osób zaangażowanych w politykę jest przejawem większej podatności na korupcję. Dodatkową przesłanką świadczącą o większej podatności na korupcję może być, według autorów studium, większy stopień kontrolowania i podporządkowania przedsiębiorstw państwu, szczególnie w sektorach takich jak energetyka, finanse, telekomunikacja oraz produkcja leków i handel nimi.
ZOBACZ: Uczniowie wolą naukę zdalną czy stacjonarną? Badanie
Głównie kraje z południa Europy
W studium kierowanym przez eksperta ds. zarządzania przebadano poza krajami Europy Zachodniej również Kanadę, Japonię, Australię i USA. Wskazano, że do państw podatnych na korupcję należą głównie kraje z południa Europy, a w mniejszym stopniu z północnej części Starego Kontynentu. W badaniu, w którym przedsiębiorców zapytano, czy pozyskiwanie przez firmy byłych lub obecnych polityków niesie pożytek, najwięcej pozytywnych odpowiedzi padło w przypadku Hiszpanii i Włoch, zaś najmniej w Danii oraz Szwecji.
Jak wskazał El Nayal, obecność polityków w firmach jest postrzegana jako wartość dodana przez przedsiębiorców w krajach, gdzie poszczególne sektory przemysłu są bardziej regulowane przez państwo, a także tych, w których społeczeństwo ma poczucie powszechności istnienia zjawiska korupcji.
ZOBACZ: Korupcja w wołomińskim starostwie. Trzy osoby zatrzymane przez CBA
- Przedsiębiorcy, angażując do swych firm polityków, mogą tam liczyć (…) na profity dla swojej spółki, wierząc, że może ona zyskać z racji dobrej znajomości przez polityków procesów ustawodawczych i mogą wykorzystać swoje powiązania, aby wpłynąć na decyzje polityczne korzystne dla firmy - podsumował El Nayal.
Czytaj więcej