Awaria w Elektrociepłowni Żerań. Sześć dzielnic Warszawy nie miało ciepłej wody
"O godzinie 15:25 doszło do awarii w Elektrociepłowni Żerań" - poinformował burmistrz warszawskiej dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk. W związku z tym wielu mieszkańców stolicy nie miało dostępu do bieżącej ciepłej wody lub był on utrudniony. Chodziło o Bielany, Pragę-Północ, Pragę-Południe, Białołękę, Targówek i Żoliborz. Kilka godzin później bielański ratusz przekazał, że usterkę usunięto.
W swoim wpisie burmistrz Bielan wyjaśniał, że trwa usuwanie przyczyn awarii. "Na razie brak informacji o planowanym terminie przywrócenia dostaw" - napisał na Facebooku we wtorek ok. godz. 16:00.
Usterka naprawiona
Pod wpisem Pietruczuka pojawiły się komentarze mieszkańców Warszawy. Część z nich przekazała, że do ich mieszkań z wymienionych przez burmistrza dzielnic dociera jeszcze ciepła woda.
Inni zgłaszali, że pojawiały się u nich problemy, a także całkowity brak wody w kranach.
Przed godz. 18:00 rzecznik bielańskiego ratusza Magdalena Borek przekazała Polsat News, że usterkę udało się usunąć. - Przywrócono dostawę ciepłej wody do wszystkich dzielnic - zapewniła.
MPWiK: to nie my dostarczamy ciepłą wodę do warszawskich mieszkań
Elektrociepłownia Żerań znajduje się po prawej stronie Wisły i m.in. zaopatruje w ciepłą wodę kilka dzielnic stolicy. Są nimi Bielany, Praga-Północ, Praga-Południe, Białołęka, Targówek i Żoliborz.
ZOBACZ: Zrzut ścieków do Wisły? Jest postępowanie wyjaśniające ws. "Czajki"
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji poinformowało polsatnews.pl, że to nie ono odpowiada za dostawy ciepłej wody do stołecznych mieszkań, lecz zarządca Elektrociepłowni Żerań, czyli PGNIG Termika. Z rzecznik prasową tej drugiej spółki nie udało się skontaktować. Informacji nie udzielono także w samej EC Żerań.
EC Żerań może ogrzać 43 proc. budynków w stolicy
Żerańska elektrociepłownia powstała w 1954 roku. Jest drugim co do wielkości źródłem ciepła dla Warszawy.
"Może potencjalnie ogrzać około 43 proc. budynków w Warszawie i zaświecić około 6 milionów żarówek o mocy 60 W" - opisuje PGNiG na swojej stronie.
Planujemy kontynuację tematu.
Czytaj więcej