Produkcja przemysłowa w lipcu na plusie
Produkcja przemysłowa była w lipcu o 1,1 proc. wyższa niż przed rokiem. W polskich fabrykach wyprodukowano 24 proc. więcej mebli i 15 proc. więcej komputerów. O ponad 18 proc. spadło wydobycie węgla, a o 13 proc. mniejsza była produkcja maszyn i urządzeń.
Podane przez Główny Urząd Statystyczny liczby to bardzo pozytywne zaskoczenie, bowiem spodziewano się spadku produkcji. Korzystna tendencja utrzymuje się już drugi miesiąc z rzędu.
Wbrew prognozom
Według najnowszych danych GUS, w lipcu produkcja przemysłowa wzrosła o 1,1 proc w porównaniu z tym samym miesiącem w 2019 roku. Analitycy spodziewali się spadku o 1,2 proc. W czerwcu zanotowano ruch w górę o 0,5 proc.
ZOBACZ: Inflacja najwyższa od prawie 20 lat. Ceny wyższe o 4,3 proc.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych, produkcja była wyższa o 0,2 proc. niż w lipcu zeszłego roku. Natomiast w porównaniu z czerwcem tego roku zanotowano jej wzrost o 3,4 proc. W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku przemysł zanotował jednak regres o 5,2 proc. w zestawieniu z tym samym okresem w 2019 roku.
W zeszłym miesiącu - w porównaniu z ubiegłorocznym lipcem - o 5,7 proc. niższa była produkcja w sektorze górnictwa. W przetwórstwie przemysłowym zanotowano w tym czasie wzrost o 1,1 proc., zaś w gospodarce komunalnej (dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami) poprawa została obliczona na 7,5 proc.
ZOBACZ: Emeryci toną w długach
O 22,9 proc. zwiększyła się produkcja trwałych dóbr konsumpcyjnych. Sięgający 7 proc. spadek miał miejsce w przypadku sektora energetycznego, a produkcja dóbr inwestycyjnych zmniejszyła się o 3,3 proc.
Recesja w wersji łagodnej
Duże zmiany notujemy w strukturze asortymentowej. Produkcja mebli zwiększyła się o 24,2 proc. Sięgająca 15,3 proc. zwyżka miała miejsce w przypadku komputerów i wyrobów elektronicznych, a produkcja wyrobów z drewna wzrosła o 14,8 proc.
O 18,4 proc. zmalało wydobycie węgla, a o 15 proc spadła produkcja koksu i produktów rafinacji ropy naftowej. O 13,3 proc. mniejsza niż przed rokiem była produkcja maszyn i urządzeń.
ZOBACZ W TYGODNIKU: Młodzi nie znają się na finansach. "Kiedyś były Szkolne Kasy Oszczędności"
Dane z czerwca i lipca dotyczące przemysłu, w połączeniu z optymistycznymi informacjami o handlu zagranicznym, pozwalają oczekiwać dobrego bilansu PKB w trzecim kwartale 2020 roku, zwłaszcza w porównaniu z drugim kwartałem, w którym zanotowano ponad 8-procentowy spadek. Jest szansa, że będziemy mieli w tym roku w miarę płytką recesję i szybko powrócimy na ścieżkę wzrostu gospodarczego.
Tekst powstał we współpracy z portalem comparic.pl
Czytaj więcej