Kolejna rezygnacja w rządzie. Tym razem wiceminister
"Kończąc swoją przygodę z administracją dziękuję przełożonym i współpracownikom za wspaniały, intensywny czas" - napisała na Twitterze wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. Od stycznia 2016 r. pełniła funkcję dyrektora Centrum Projektów Polska Cyfrowa, a od lipca 2018 roku - podsekretarza stanu w resorcie cyfryzacji. Buk będzie od 1 września wiceprezesem PGE ds. regulacji.
Wanda Buk poinformowała o swojej decyzji za pośrednictwem mediów społecznościowych.
"Miało być na chwilę, na jeden projekt, a wyszło prawie 5 lat. Kończąc swoją przygodę z administracją dziękuję przełożonym i współpracownikom za wspaniały, intensywny czas. Miałam do Was ogromne szczęście" - napisała na Twitterze.
Miało być na chwilę, na jeden projekt, a wyszło prawie 5 lat☺️Kończąc swoją przygodę z administracją dziekuję przełożonym i współpracownikom za wspaniały, intensywny czas🙏Miałam do Was ogromne szczęście ♥️
— Wanda Buk (@WandaBuk) August 18, 2020
Ministerstwo Cyfryzacji, potwierdzając informację o odejściu Buk zastrzegło, że formalnie wiceminister do końca sierpnia jest jeszcze na urlopie.
"Zarząd spółki PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. (»PGE«, »Spółka«) informuje, że 18 sierpnia 2020 r. Rada Nadzorcza PGE podjęła uchwałę o powołaniu pani Wandy Buk w skład Zarządu XI kadencji od 1 września 2020 r. i powierzeniu jej funkcji Wiceprezesa Zarządu ds. Regulacji" - czytamy w komunikacie PGE.
ZOBACZ: Dymisja Szumowskiego. "Nikt z kierownictwa partii nie sugerował mi odejścia"
Wanda Buk urodziła się 16 marca 1988 roku. Pochodzi ze Spały. Jest córką zmarłego Dowódcy Wojsk Lądowych w katastrofie smoleńskiej gen. broni Tadeusza Buka.
Tytuł adwokata, doktorantka ASW
Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, Wydziału Francuskiego Prawa Biznesowego w Université de Poitiers we Francji. Ukończyła aplikację adwokacką w Polsce - tytuł adwokata zdobyła w 2017 roku.
Jest również absolwentką Międzynarodowych Stosunków Militarnych w Akademii Sztuki Wojennej, Europejskiej Akademii Dyplomacji, studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej oraz organizowanego przez Center for Leadership we współpracy z Uniwersytetem Harvarda - prestiżowego programu Leadership Academy for Poland. Rozpoczęła studia doktoranckie w Akademii Sztuki Wojennej.
Pierwsza 50. najbardziej wpływowych prawników
W latach 2016–2018 pełniła funkcję dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa, gdzie odpowiadała m.in. za przeprowadzenie największego w historii funduszy europejskich konkursu na dofinansowanie budowy infrastruktury telekomunikacyjnej. Projekt został nagrodzony przez Komisję Europejską nagrodą European Broadband Awards. W 2017 roku uzyskała uprawnienia adwokata.
10 lipca 2018 roku powołana została na podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Była członkiem Komitetu Stałego Rady Ministrów, Komitetu ds. Unii Europejskiej oraz Zespołu ds. Programowania Prac Rządu.
W resorcie wykonywała czynności kierownictwa wobec Biura Ministra, Departamentu Polityki Międzynarodowej i Departamentu Telekomunikacji.
Znalazła się na 49. miejscu zestawienia "Dziennika Gazety Prawnej" - "50 najbardziej wpływowych prawników 2018". Laureatka nagrody Wektory 2018.
Czytaj więcej