Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
Liczba oficjalnie zarejestrowanych przypadków koronawirusa w Brazylii od wybuchu pandemii wzrosła do 3 035 422 a zgonów do 101 049. Więcej zakażeń i zgonów jest tylko w USA. Trzeci na liście jest Meksyk, gdzie w ciągu minionej doby potwierdzono ponad cztery tysiące nowych przypadków zakażeń, zmarły kolejne 292 osoby. Śledź naszą relację "minuta po minucie".
Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało w poniedziałek o pierwszym znaczącym wzroście liczby osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa od zakończenia blokady w tym kraju. Liczba osób w szpitalach wzrosła w ciągu ostatnich 24 godzin o 180 do 5045.
Liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła w poniedziałek 20 mln według obliczeń agencji Reutera. USA, Brazylia i Indie odpowiadają za ponad połowę zdiagnozowanych infekcji. Bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 wynosi ponad 728 tys.
W Wielkiej Brytanii w ciągu minionej doby zanotowano 21 zgonów na Covid-19, a liczba wykrytych zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 816 - poinformował w poniedziałek brytyjski rząd.
Od poniedziałku Paryż, podobnie jak 1,4 tys. francuskich gmin, wprowadził obowiązek noszenia maseczek na wolnym powietrzu w 100 miejscach, gdzie jest najwięcej pieszych - na ulicach handlowych oraz w strefach turystycznych i wypoczynkowych.
PAP/EPA/Julien de Rosa |
Kalle Berglund był w marcu pierwszym szwedzkim sportowcem, u którego stwierdzono koronawirusa. W poniedziałek ustanowił rekord kraju w biegu na 2000 metrów należący od 45 lat do Andersa Gaerderuda.
Hiszpańscy naukowcy opracowali studium, z którego wynika, że osoby zamieszkujące biedniejsze dzielnice miasta są bardziej podatne na zachorowanie na Covid-19. Badanie przeprowadzono w Barcelonie.
Na obecność koronawirusa wykonano dotąd ponad 2 mln 230 tys. testów, najwięcej – ponad 530 tys. w woj. mazowieckim, w woj. śląskim ok. 252 tys., i w wielkopolskim – 218 tys. – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.
📊 Najnowsze dane dot. wykonanych testów na #koronawirus w podziale na województwa.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 10, 2020

https://t.co/l9WHDTBgLa pic.twitter.com/jJ5272WhTL
Kilka ustaw związanych ze skutkami pandemii Covid-19 znalazło się w porządku obrad rozpoczynającego się we wtorek trzydniowego posiedzenia Senatu. Wśród rozpatrywanych aktów prawnych będą m.in. ustawy o ochronie zdrowia w epidemii i po jej ustaniu oraz o pracownikach delegowanych.
Wskaźnik reprodukcji koronawirusa wzrósł w Danii do 1,4 - poinformował w poniedziałek duński minister zdrowia Magnus Heunicke, który ostrzegł, że epidemia ponownie się rozprzestrzenia.
Cztery osoby zmarły ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 259 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Zahamowany został przyrost następnych infekcji; w poprzednich dniach było ich od ponad 550 do ok. 460.
Brytyjski premier Boris Johnson powtórzył w poniedziałek, że ostatnią rzeczą, jaką chce robić w przypadku wybuchu nowych ognisk epidemii jest zamykanie szkół, a powrót uczniów do szkół jest moralnym obowiązkiem.
Great to visit St Joseph’s Catholic Primary School and Sacred Heart of Mary Girls’ School today, and find out how they are preparing for the return of all students next month. pic.twitter.com/kU1tEUQee5
— Boris Johnson (@BorisJohnson) August 10, 2020
Licznym w ostatnich tygodniach akcjom służącym upamiętnieniu osób zmarłych wskutek epidemii koronawirusa towarzyszą w Hiszpanii również akty wandalizmu. Na początku sierpnia zniszczone zostały dwa pomniki poświęcone ofiarom Covid-19 we wschodniej części kraju.
Cztery osoby z personelu i jeden podopieczny, to pierwsi ozdrowieńcy z Domu Opieki "Jestem" w Grobli, będącego jednym z ognisk koronawirusa w Małopolsce. Kilkadziesiąt kolejnych osób oczekuje na wykonanie końcowego testu na obecność Covid-19.
176 litrów krwi oraz 32 litry osocza, pomocnego przy leczeni chorych na COVID-19, oddali w ostatnich dniach pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W dwudniowej akcji, zorganizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, wzięło udział ponad pół tysiąca górników.
Władze Egiptu wprowadziły obowiązek okazywania negatywnych wyników testów PCR na COVID-19 przez podróżnych wjeżdżających do kraju - poinformował w poniedziałek polski resort dyplomacji za pośrednictwem platformy "Polak za granicą".
PAP/EPA/MOHAMED HOSSAM |
Na walkę z pandemią koronawirusa potrzebne są miliardy dolarów, a zebrano tylko 10 proc. tej sumy - oświadczył w poniedziałek szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, wzywając do zwiększenia wysiłku finansowego w walce z pandemią.
U jednego z pracowników Wydziału Spraw Obywatelskich Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie potwierdzono zakażenie koronawirusem - podał MUW. W związku z tym wydział od środy zaprzestanie przyjmowania klientów i przyjmowania bezpośrednio nowych wniosków.
Belgia oddala się od drugiej fali pandemii, jednak nadal notuje dużo infekcji. Rozprzestrzenianie się koronawirusa mimo to zwalnia - poinformował w poniedziałek belgijskie centrum kryzysowe. Rzeczniczka międzyfederalnego centrum kryzysowego Frederique Jacobs przedstawiła w poniedziałek aktualne dane dotyczące Covid-19 w kraju i wskazała, że rozprzestrzenianie się koronawirusa ponownie zwalnia. „Jeśli nadal będziemy przestrzegać środków, oddalamy się od drugiej fali" - powiedziała. W minionym tygodniu zakażało się średnio 580 osób dziennie. To daje w sumie 4061 nowych przypadków zarejestrowanych w ciągu 7 dni, co oznacza 16-procentowy wzrost liczby zakażeń w ciągu jednego tygodnia.
Podczas drugiej fali Covid-19 Litwa nie zamierza wstrzymywać gospodarki ani poszczególnych jej sektorów. Priorytetem będzie ochrona, a nie zakazy – oznajmił w poniedziałek litewski premier Saulius Skvernelis. "W celu opanowanie drugiej fali koronawirusa nie planujemy wstrzymywać całej gospodarki ani poszczególnych jej sektorów" - napisał na Facebooku szef rządu. Podkreślił, że w warunkach "nowej rzeczywistości obierzemy drogę +bezpiecznej aktywności+, czyli prawidłowego noszenia maseczek, dezynfekcję, utrzymywanie społecznego dystansu i inne środki przewidziane w strategii zarządzania Covid-19".
W ciągu ostatniej doby w Bułgarii odnotowano tylko 53 nowe infekcje koronawirusem - poinformował w poniedziałek resort zdrowia. Branża turystyczna krytykuje metodologię rządowych statystyk, która - jej zdaniem - odstrasza zagranicznych turystów. Od początku epidemii w Bułgarii zakażenie SARS-CoV-2 wykryto u 13 396 osób, z których 447 zmarło, w tym dwie w ciągu ostatnich 24 godzin - czytamy w komunikacie ministerstwa. Dodano, że 7772 pacjentów wyzdrowiało, a aktywnych przypadków jest 5177. W szpitalach leczonych jest 849 chorych na Covid-19, z których 54 przebywa na oddziałach intensywnej terapii.
Na ten moment nie ma wysokiego prawdopodobieństwa, by do listy powiatów z restrykcjami dołączyło jakiekolwiek miasto wojewódzkie - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Więcej informacji tutaj.
Od soboty nieznacznie zmniejsza się liczba górników zakażonych koronawirusem - wynika z danych śląskich kopalń. W ostatnich dniach ozdrowieńców przybywa szybciej niż nowych przypadków zakażenia. W poniedziałek poinformowano o 15 nowych zachorowaniach, a wyzdrowiało 28 osób.
Dzięki kolejnym ozdrowieńcom, w poniedziałek spadła ogólna liczba górników chorych na COVID-19. Z wirusem SARS-CoV-2 zmaga się obecnie 1 251 górników z trzech spółek węglowych - o 13 mniej niż w sobotę i 28 mniej niż w piątek, kiedy wzrost zachorowań był rekordowy.
Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 2 mln 234 tys. 383 próbki, pobrane od 2 mln 138 tys. 021 osób - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 14,9 tys. testów - przekazał resort.
📊 W ciągu doby wykonano ponad 14,9 tys. testów na #koronawirus. pic.twitter.com/PSsgfZwML7
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 10, 2020
U 37 pracowników zakładu uboju i rozbioru wołowiny w wielkopolskim Liskowie stwierdzono koronawirusa – poinformowała w poniedziałek z zastępca dyrektora kaliskich służb sanitarnych Anna Napierała. Zakład nie wstrzymał na razie produkcji.
Kierownictwo zakładu zdecydowało o komercyjnym przebadaniu wszystkich 219 pracowników, kiedy C0VID-19 wykryto u czterech pracowników.
Trzech chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i wykryto 35 nowych zakażeń koronawirusem.
Od początku pandemii stwierdzono na Węgrzech 4 731 zakażeń koronawirusem, przy czym w ostatnich dniach liczba nowych przypadków rośnie: w niedzielę było ich 43, a w sobotę 32.
Do tej pory zmarło na Węgrzech 605 chorych na Covid-19, a 3525 osób zostało wyleczonych.
Mamy 619 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej pozytywnych testów wyszło w województwach śląskim i małopolskim.
Resort dodał, że na Covid-19 zmarło dwóch kolejnych pacjentów.
kujawsko-pomorskiego (12), zachodniopomorskiego (11), podlaskiego (8), świętokrzyskiego (8), opolskiego (7) i warmińsko-mazurskiego (6).
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 10, 2020
Łącznie do tej pory wróciło do zdrowia 36 tys. 877 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 1 tys. 929 chorych. Pod respiratorem jest 71 pacjentów – poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że kwarantanną objęto 104 tys. 167 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 9 tys. 566 osób.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/mOH2pOuWLP
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 10, 2020
W Rosji liczba przypadków śmiertelnych Covid-19 sięgnęła w poniedziałek 15 001 po tym, jak w ciągu minionej doby zmarło 70 osób. Wykryto w ciągu ostatnich 24 godzin 5 118 nowych zakażeń. Bilans zachorowań w Rosji wynosi teraz 892 654.
Dobowy przyrost zachorowań jest niższy, niż dzień wcześniej, gdy wykryto ich 5 189. Wyzdrowiało w ciągu minionej doby 3 259 osób, a od początku pandemii - 696 681.
Na Ukrainie w ciągu minionej doby zakażenie koronawirusem wykryto u 1008 osób, 25 chorych na Covid-19 zmarło, a za wyzdrowiałych uznano 387 pacjentów - poinformował w poniedziałek minister ochrony zdrowia tego kraju Maksym Stepanow.
Liczba aktywnych przypadków w porównaniu do poprzedniego dnia wzrosła o prawie 600 - do 35 676. Łączny bilans zainfekowanych SARS-CoV-2 wzrósł do 81 957, a wyzdrowień - do 44 359. Od początku epidemii zmarły na Ukrainie 1922 osoby chore na Covid-19.
Im bardziej ludzie będą lekceważyć zasady sanitarne, tym bardziej te strefy czerwone rozleją się na mapie, aż w końcu na cały kraj i będziemy mieli istotne obostrzenia w całej Polsce - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Więcej informacji tutaj.
Uczelnie przygotowują różne scenariusze tego, jak zorganizować pracę w nowym roku akademickim. Często decydują się na zajęcia w trybie mieszanym: wykłady - online, a ćwiczenia i warsztaty - stacjonarnie. Część uczelni ostateczną decyzję odkłada jednak na wrzesień.
W październiku rozpoczyna się nowy rok akademicki. Do 30 września obowiązuje rozporządzenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zakłada ono - w dużym skrócie - że zajęcia dla studentów i doktorantów powinny odbywać się zdalnie wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe.
Liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech wzrosła o 436 do 216 327 - wynika z danych, które opublikował w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Jedna osoba zmarła na Covid-19, zwiększając łączny bilans ofiar śmiertelnych w RFN do 9197.
Około 600 zakażonych wyzdrowiało, zwiększając łączną liczbę osób, które wyszły z Covid-19, do ok. 197 400 - informuje RKI.
Zachowanie młodzieży w czasach pandemii budzi teraz największe zaniepokojenie we Włoszech. Powodem alarmu jest tzw. Movida, czyli nocne życie na placach i przed lokalami oraz beztroskie zagraniczne wakacje. Młodzi Włosi często wracają do kraju z koronawirusem.
Choć w niedzielę zanotowano najniższą od lutego liczbę zmarłych osób na Covid-19 - tylko dwie, to rośnie niepokój z powodu rejestrowanej codziennie liczby nowych przypadków infekcji. W ostatnich dniach zaczęła ona wzrastać i waha się od ponad 300 do około 550. Spada jednocześnie średni wiek osób, u których SARS-CoV-2 jest wykrywany. To obecnie około 40 lat.
W ciągu ubiegłych 24 godzin zanotowano w Brazylii 23 010 nowych przypadków koronawirusa i 572 kolejnych zgonów - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju.
Liczba oficjalnie zarejestrowanych przypadków koronawirusa w Brazylii od wybuchu pandemii wzrosła do 3 035 422 a zgonów do 101 049. Więcej zakażeń i zgonów jest tylko w USA.
O 4 376 kolejnych przypadkach infekcji koronawirusem i 292 nowych zgonach poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia Meksyku. Dane te swiadczą, że pandemia w tym kraju nie wykazuje oznak słabnięcia.
Łączna liczba zakażonych, według oficjalnych danych, wzrosła do 480 276 a zgonów do 52 298.
Szczepionka przeciwko koronawirusowi może być gotowa już pod koniec tego lub na początku przyszłego roku - powiedziała unijna komisarz UE ds. Zdrowia Stella Kyriakides.
- Chociaż prognozowanie jest obecnie ryzykowne, mamy dobre informacje, że pierwsza szczepionka będzie dostępna pod koniec tego lub na początku przyszłego roku - powiedziała Kyriakides niemieckiej gazecie Handelsblatt w wywiadzie opublikowanym w niedzielę, który został zacytowany przez portal "Politico".