Tęczowe flagi na pomniku smoleńskim i Mikołaja Kopernika
W piątek wieczorem aktywiści LGBT protestujący przeciwko decyzji sądu o tymczasowym aresztowaniu Michała Sz. (identyfikuje się jako kobieta – Margo) zawiesili tęczową flagę na pomniku Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Osoba z tęczową flagą weszła również na pomnik smoleński. Policja: zebrany tłum zachowywał się agresywnie i utrudniał działania.
W piątek po południu przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii odbył się protest przeciwko decyzji sądu o dwumiesięcznym areszcie dla aktywistki LGBT Małgorzaty Sz. (formalnie Michała Sz.). Chodzi o uszkodzenie w czerwcu furgonetki z hasłami anty LGBT.
Najpierw protestujący na Krakowskim Przedmieściu aktywiści siedzieli na chodniku pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz na jezdni i blokowali przejazd policyjnego auta, w którym siedział m.in. Michał Sz. Pojazd został otoczony policyjnym kordonem. Michała Sz. policja zatrzymała pod kościołem św. Krzyża.
Gdy samochód z aktywistą ruszył, doszło do przepychanek z policją, która eskortowała pojazd. Kilka osób upadło na ziemię i zostało przytrzymanych przez funkcjonariuszy. Radiowóz z Michałem Sz. odjechał, ale protest wciąż trwał. Aktywiści byli zatrzymywani przez policjantów. Niektórzy blokowali policyjne samochody, w których były zatrzymane osoby. Protestujący wykrzykiwali hasła: "Faszyści, policja – jedna koalicja", "Solidarność naszą bronią", "Zamkniecie jedną, przyjdą następne". Aktywiści mieli ze sobą tęczowe flagi, wielu na twarzach miało maseczki w tęczowych kolorach.
Policja: tłum zachowywał się agresywnie
- W tym przypadku mamy do czynienia z zatrzymaniem mężczyzny, wobec którego sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy, do śledztwa realizowanego przez prokuraturę. Mężczyzna został zatrzymany dzisiaj na Krakowskim Przedmieściu - powiedział rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.
ZOBACZ: "To było nie fair". Prezydent o flagach na pomnikach
Dodał, że w trakcie prowadzonych przez policję czynności na Krakowskim Przedmieściu zebrany tłum zachowywał się agresywnie i utrudniał działania policjantów.
"Niezbędne było zabezpieczenie radiowozu, osoby zatrzymanej, jak również kościoła, bowiem tłum chciał wejść do środka. Zostało to uniemożliwione przez policjantów" – powiedział.
Zaznaczył, że po przyjeździe dodatkowych sił rozpoczęły się działania polegające na wykonywaniu czynności wobec najbardziej agresywnych osób. "Te czynności cały czas trwają" – zaznaczył.
Z informacji, które przekazał rzecznik KSP wynika, że demonstranci uszkodzili jeden z radiowozów. - Mamy tu do czynienia z przestępstwem, jak i z wykroczeniami. W tym przypadku o ostatecznych rozliczeniach będziemy mówili po zakończeniu działań - powiedział Marczak.
Scheuring-Wielgus: aresztowaniach w kilku miejscach Warszawy
Początkowo przed siedzibą KPH na ul. Solec w Warszawie zebrało się kilkudziesięciu aktywistów, którzy protestowali przeciwko aresztowaniu Sz. Na miejscu był również policyjny radiowóz i kilku policjantów. W pewnym momencie Sz. podeszła do radiowozu domagając się zatrzymania, ale zostało to zrobione dopiero później, na Krakowskim Przedmieściu. Zdaniem rzecznika Komendy Stołecznej Policji, stało się tak z uwagi na bezpieczeństwo policjantów.
- Biorąc pod uwagę tłum i siły jakimi dysponowaliśmy, zatrzymanie tej osoby na ul. Solec mogło stanowić realne zagrożenie dla policjantów - powiedział rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak odpowiadając na pytanie o to, dlaczego do zatrzymania Michała Sz. doszło na Krakowskim Przedmieściu.
Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus poinformowała o aresztowaniach w kilku miejscach Warszawy. Aktywiści donoszą natomiast o brutalności policji.
Pilne: aresztowani są w kilku miejscach. Posłowie @lewica dotarli do komisariatów z pomocą. Poseł @K_Smiszek i posłanka @AM_Zukowska już na Wilczej. Tu chyba jest Margo@MagdaBiejat na Zakroczymskiej posłanka @AgaBak jedzie na komisariat na Pragę.
— J. Scheuring-Wielgus (@JoankaSW) August 7, 2020
Konferencja poselska przez okno komisariatu na Wilczej @AM_Zukowska @K_Smiszek pic.twitter.com/JpvRPZqIwI
— Michał Płociński (@michalplocinski) August 7, 2020
Posłanka @MagdaBiejat na Zakroczymskiej ❤️ tam też wywieziono wyłapywanych wcześniej przez policję spacerujących ludzi. https://t.co/IWPERnnKnk
— J. Scheuring-Wielgus (@JoankaSW) August 7, 2020
Na komendzie przy ul. Jagiellońskiej czekamy aż Policja umożliwi prawniczkom dostęp do zatrzymanych.
— A. Dziemianowicz-Bąk (@AgaBak) August 7, 2020
Podobna sytuacja jest na kilku warszawskich komendach, wciąż sprawdzamy, kto gdzie przebywa - uzyskanie informacji graniczy z cudem, z legitymacją poselską czy bez. pic.twitter.com/EEL8RpyFWW
Aktywiście zarzucono przecięcie opon i plandeki
W połowie lipca, zgodnie z decyzją sądu, wobec Sz. zastosowano policyjny dozór i poręczenie w kwocie 7 tys. zł. Sz. został wcześniej zatrzymany przez policję. Postawiono mu zarzuty w związku z czynnym udziałem w zbiegowisku przy ul. Wilczej. Sz. zarzucono, że 27 czerwca "wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami uszkodził samochód marki Renault Master poprzez przecięcie opon, pocięcie plandeki, urwanie lusterka, oderwanie tablicy rejestracyjnej, uszkodzenie kamery cofania oraz pobrudzenie pojazdu farbą". Łączna wartość strat – jak poinformowała prokuratura – wyniosła ponad 6 tys. zł na szkodę Fundacji Pro-Prawo do Życia.
Aktywiście zarzucono również, że w trakcie zajścia przewrócił Łukasza K. na chodnik, czym spowodował u niego obrażenia pleców i lewego nadgarstka.
ZOBACZ: Prezydent złożył kwiaty przy pomniku Chrystusa, na którym zawieszono tęczową flagę
"Zarzut obejmuje także stosowanie przemocy polegającej na szarpaniu i popychaniu Łukasza K. w celu zmuszenia pokrzywdzonego do zaprzestania nagrywania przebiegu zdarzenia" – informowała prokuratura.
W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie zadecydował o zastosowaniu wobec Michała Sz. aresztu tymczasowego na dwa miesiące.
Michał Sz. jest również powiązywany z zawieszeniem tęczowych flag na kilku warszawskich pomnikach. W nocy z wtorku na środę w ub. tygodniu na warszawskich pomnikach zawieszono tęczowe flagi i chustki z symbolem nawiązującym do ruchu anarchistycznego. Z manifestu opublikowanego w internecie wynika, że akcja miała na celu walkę z homofobią.
Do wszystkich malkonetow: tak, Margot formalnie została zatrzymana za homofobusy. Nie zmienia to faktu, ze sprawa jest polityczna i solidarnie będziemy wspierać ją i zatrzymanych. Solidarność! pic.twitter.com/nu5zL3CfA8
— Bart Staszewski 🏳️🌈🇵🇱 (@BartStaszewski) August 7, 2020
"To jest szturm. To tęcza. To atak!"
"To jest szturm. To tęcza. To atak! Postanowiłyśmy działać. Tak długo, jak będą się bać, trzymać Cię za rękę. Tak długo, aż nie zniknie z naszych ulic ostatnia homofobiczna furgonetka. To nasza manifestacja odmienności – ta tęcza. Tak długo, jak flaga będzie kogoś gorszyć i będzie »niestosowna«, tak długo uroczyście przyrzekamy prowokować" – czytamy w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych.
ZOBACZ: Tęczowe flagi na zaprzysiężeniu prezydenta. "Polska jest dla wszystkich"
Jeszcze w środę (29 lipca) wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z tymi zdarzeniami.
Tęczowe flagi i chustki na pomnikach
Jak wcześniej informowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie, postępowanie w sprawie obrazy uczuć religijnych i znieważenia pomników poprzez nałożenie na nie tęczowych flag i masek z symbolem anarchistycznym wszczęła w czwartek.
Tęczowe flagi i chustki z symbolem nawiązującym do ruchu anarchistycznego umocowano m.in. na figurze Chrystusa przed bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Policja dostała zgłoszenia o zdarzeniach dotyczących pomników: Mikołaja Kopernika, Jana Kilińskiego, Wincentego Witosa i Syrenki Warszawskiej.
Do tej sprawy zatrzymano trzy osoby.
Osoba z tęczową flagą weszła również wieczorem na pomnik smoleński.
Przez użytkowników mediów społecznościowych jest udostępniane zdjęcie, na którym widać, jak na szczycie pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego siedzi osoba z uniesioną ręką, w której trzyma tęczową flagę. Na pomniku Mikołaja Kopernika również zawieszono taką flagę.
Czytaj więcej