Nie nosisz maseczki? Będziesz musiał mieć zaświadczenie
- Wprowadzimy od 1 września obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa; liczba takich przypadków powinna być bardzo niewielka - powiedział w czwartek na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Według zapowiedzi wiceszefa resortu zdrowia, specjalne zaświadczenia będą obowiązywały w całej Polsce.
- Według naszych ekspertów, nie ma wielu istotnych przeciwwskazań medycznych do tego, aby nie zasłaniać ust i nosa - przekazał Cieszyński.
WIDEO: Wiceminister zdrowia o zaświadczeniach ws. maseczek
Trzy kolory powiatów
Natomiast w dziewiętnastu powiatach z województw śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i podkarpackiego będą obowiązywały dodatkowe, zaostrzone rygory.
Dziewięć z tych regionów, gdzie wzrosty liczby przypadków są największe, zakwalifikowano jako "czerwone". W nich obowiązywać będą m.in. maseczki również na "świeżym powietrzu", zamknięte będą kluby i dyskoteki oraz zakazane imprezy masowe.
ZOBACZ: "Czerwone", "zółte" i "zielone" powiaty. Ministerstwo zaostrza restrykcje
Pozostałych dziesięć powiatów oznaczono jako "żółte", a pozostałe - "zielone". W pierwszych dwóch kategoriach, wprowadzane obostrzenia będą surowsze niż w pozostałych regionach.
Gdzie wejdą restrykcje? Jest mapa
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński opublikował mapę z podziałem powiatów na poszczególne kategorie.
‼️Od soboty w 19 powiatach z największym wzrostem zakażeń powrót niektorych zakazów i nakazów - szczegóły już za chwile na konferencji @MZ_GOV_PL pic.twitter.com/xrcEmbZswG
— Janusz Cieszyński 🇵🇱💯 (@jciesz) August 6, 2020
Większe, "czerwone" obostrzenia będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim.
W nich noszenie maseczek będzie obowiązkowe również na zewnątrz, liczba osób korzystających z transportu zbiorowego będzie ograniczona do 50 proc. miejsc siedzących, a liczba uczestników uroczystości rodzinnych (np. wesela i pogrzeby) to maksimum 50.
Łagodniejsze, "żółte" rygory będą w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębie Zdrój, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu.
Tam obowiązywać będą podobne zasady, jak w "czerwonych" regionach, poza wyjątkami m.in. limitem 100 osób na uroczystościach rodzinnych.
Szumowski: to nie wakacje dają wzrost zakażeń
- Maksymalnie "wymazujemy" i badamy osoby z ognisk. W najbliższych dniach należy spodziewać się po 500, 600, a nawet 700 nowych zakażeń dziennie, bo chcemy np. testować dziennie po 1-2 tys. pracowników naraz (z zakładów, gdzie rozprzestrzenił się koronawirus) - przekazał Łukasz Szumowski.
ZOBACZ: Konfederacja bez maseczek na zaprzysiężeniu. "Nie odwaga, brak odpowiedzialności"
Minister zapewnił, że "to nie czas wakacji daje wzrost zakażeń". - Pas zbliżony do Pomorza jest w całości "zielony", nie ma tam dramatycznej liczby zakażeń. Również Mazury są "zielone" - stwierdził.
WIDEO: Konferencja ministra zdrowia
Apel o "otrząśnięcie się z beztroski"
Zdaniem Szumowskiego, "musimy trochę się otrząsnąć". - Większość Polski jest "zielona", ale niestety są obszary, gdzie przyrost jest szybki i trzeba zareagować - uznał.
- Apel o otrząśnięcie się z nastroju beztroski dotyczy całej Polski, bo jeżeli nie chcemy, by ten kolor czerwony rozprzestrzenił się na cały kraj, to starajmy zachowywać reżim sanitarny: nośmy maski w sklepach i transporcie publicznym - zaapelował.
ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
Zdaniem Szumowskiego, gdy Polacy nie będą dochowywać zasad epidemicznych, "możemy wrócić do dramatu z początku epidemii" takiego, jak w innych krajach.
- Nam udało się tego uniknąć dzięki szybkim i zdecydowanym działaniom - mówił minister zdrowia.
Czytaj więcej