Gigantyczne grzyby na łące w okolicach Augustowa
Na jednej z łąk w pobliżu uroczyska Sosnowo w białostockim Nadleśnictwie Augustów, zaobserwowano duże skupisko niezwykłej purchawicy olbrzymiej. Zazwyczaj ten grzyb występuje pojedynczo. Jest jednym z największych na świecie.
Zazwyczaj grzyb występuje pojedynczo, ale w Nadleśnictwie Augustów (Podlasie) wyrosło duże skupisko czasznicy olbrzymiej, bo znana jest również pod taką nazwą. (Inne jej nazwy to kulica kurzawkowata oraz purchawka olbrzymia).
Purchawica była do 2014 r. objęta ochroną ścisłą. Grzyb ten upodobał sobie polany leśne, łąki, pastwiska, parki i ogrody. Rośnie na żyznych i wilgotnych glebach od lipca do września.
ZOBACZ: Dary lasu. Jagody i grzyby warte miliardy euro
Owocniki charakteryzują się pokaźnym rozmiarem od 10 do 60 cm średnicy, obwodzie do 135 cm, a czasem więcej, oraz nieregularnie kulistym, lekko spłaszczonym kształtem. Jeden z największych znanych owocników czasznicy został znaleziony w 1955 r. w północnych Czechach. Miał wysokość 46 cm, obwód sięgał 212 cm, a waga wynosiła aż 20,8 kg. Po raz pierwszy czasznicę olbrzymią - w 1786 r. - opisał niemiecki naturalista August Batsch.
Młode purchawice można jeść
Młode osobniki tego grzyba są jadalne. Młode purchawice są białe i pokryte mączystym nalotem, to wtedy można je jeść, z czasem ciemnieją, przybierają barwę oliwkowo-brązową, jednocześnie przestają nadawać się do spożycia.
ZOBACZ: Żubr wędrownik. Pojawia się w różnych rejonach Podkarpacia
Największe zainteresowanie budzą rozmiary grzyba. Na pierwszy rzut oka wygląda to tak, jakby na łące zostały rozrzucone różnego rozmiaru piłki. Leśnicy apelują, by nie niszczyć osobliwości przyrodniczej, jaką jest purchawica olbrzymia.