Ambasadorowie upamiętnili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Polska
Ambasadorowie upamiętnili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Twitter/Ambasada Niemiec
W sobotę przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ambasada Niemiec w Warszawie opuściła flagi do połowy masztu na znak głębokiego bólu i wstydu z powodu okrutnych zbrodni niemieckiego okupanta w walce z ludnością stolicy podczas Powstania Warszawskiego - poinformowała w sobotę, w 76. rocznicę wybuchu powstania placówka dyplomatyczna. Powstanie upamiętnili również ambasadorowie Izraela i USA.

"Na znak głębokiego bólu i wstydu z powodu okrutnych zbrodni niemieckiego okupanta w walce z ludnością Warszawy podczas Powstania Warszawskiego Ambasada Niemiec opuściła dziś flagi do połowy masztu. Chargé dʼaffaires Ambasady złożył kwiaty pod pomnikiem Powstania Warszawskiego" - napisano na Twitterze ambasady.

 

 

Rocznicę wybuchu powstania upamiętnili również ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi oraz ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. 

 

"Oddajemy cześć Waszemu poświęceniu"

 

Na Twitterze ambasady Izraela pojawił się wpis, w którym poinformowano, że ambasador Ben Zvi oddał cześć "bojownikom i ludności cywilnej Warszawy, walczącym o wolność Polski podczas Powstania Warszawskiego". Do wpisu dołączone zostały zdjęcia ambasadora przed pomnikiem Powstania Warszawskiego.

 

 

Georgette Mosbacher przypomniała na swoim profilu słowa prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który podczas swojego przemówienia na pl. Krasińskich mówił do weteranów Powstania Warszawskiego: "Oddajemy cześć Waszemu poświęceniu i przyrzekamy, że zawsze będziemy pamiętać Waszą walkę o Polskę i wolność". "Pamiętamy" - dodała Mosbacher.

 

 

Powstanie Warszawskie

 

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

 

ZOBACZ: Heroizm mieszał się z okrucieństwem. Powstanie Warszawskie oczami kobiet

 

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie