"Wielki krok wstecz". Rada Europy o planach wycofania się z konwencji stambulskiej
Polska nie powinna wycofywać się z konwencji stambulskiej - uważa sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić. "Wyjście z niej byłoby godne ubolewania i stanowiłoby wielki krok wstecz, jeśli chodzi o ochronę kobiet przed przemocą w Europie" - oświadczyła w niedzielę.
"Zapowiedzi przedstawicieli polskiego rządu, że Polska powinna wycofać się z konwencji stambulskiej, są alarmujące. Konwencja stambulska jest kluczowym międzynarodowym układem Rady Europy dotyczącym zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej - i to jest jedyny cel, jaki jej przyświeca" - napisała w swym oświadczeniu Marija Pejčinović Burić.
ZOBACZ: Dotkliwie pobił żonę. Nie chciał, by stawiła się na rozprawie rozwodowej
"W przypadku jakichkolwiek nieporozumień lub nieporozumień dotyczących konwencji jesteśmy gotowi wyjaśnić je w konstruktywnym dialogu" - zadeklarowała w swym oświadczeniu wywodząca się z Chorwacji polityk, która w latach 90. studiowała w Warszawie.
Sprawa konwencji stambulskiej była jednym z tematów "Śniadania w Polsat News".
- To jest dokument, który do niczego nie zmusza, tylko zaleca. Większość zaleceń tego dokumentu i tak jest w polskim prawodawstwie, więc czemu służy krzyczenie, że będziemy się z tego wycofywali? Chyba sprawianiu wrażenia, że coś będziemy kombinowali przy przemocy domowej - mówił w sobotnim "Gościu Wydarzeń" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska).
"Walka z przemocą domową jest priorytetem"
Oświadczenie Pejčinović Burić zostało opublikowane na Twitterze przez rzecznika Rady Europy Daniela Holtgena.
Poland should not withdraw from the Istanbul Convention, says Council of Europe Secretary General: “Leaving the Istanbul Convention would be highly regrettable and a major step backwards in the protection of women against violence in Europe.” pic.twitter.com/dfNT2nmaMG
— Daniel Holtgen (@CoESpokesperson) July 26, 2020
Pejčinović Burić odniosła się w nim do sobotniej zapowiedzi ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, że Polska wystąpi z Konwencji Stambulskiej. Szef MS poinformował, że w poniedziałek zostanie złożony wniosek do resortu rodziny o podjęcie formalnych prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej.
Wyjaśnił, że walka z przemocą domową jest priorytetem, ale w konwencji są zapisy o charakterze ideologicznym, z którymi jego resort się nie zgadza.
Zapobieganie i zwalczanie przemocy wobec kobiet
Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została przygotowana w 2011 r. i weszła w życie w sierpniu 2014 r. Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała - w 2015 r.
Marija Pejčinović Burić – chorwacka ekonomistka i polityk, posłanka krajowa, w latach 2017–2019 wicepremier oraz minister spraw zagranicznych i europejskich, od 2019 sekretarz generalny Rady Europy.
Czytaj więcej