Budżet UE krytykowany. "Gorzka pigułka"
Póki co nie jesteśmy w stanie przełknąć tej gorzkiej pigułki; UE nie może zawieść ludzi; wspólne długi nie będą miały sensu bez finansowania europejskich programów - mówili w czwartek podczas debaty o wynikach szczytu europosłowie frakcji Odnowić Europę, EPL i S&D. Apelowali o konkrety ws. praworządności.
Deputowani na zwołanym w Brukseli nadzwyczajnym posiedzeniu dyskutowali o wynikach zakończonego we wtorek szczytu UE, na którym szefowie państw i rządów porozumieli się ws. funduszu odbudowy gospodarki po koronawirusie oraz budżetu UE na lata 2021-2027.
- Nasza grupa udzieli zgodę na to, wtedy i tylko wtedy, jeśli będą tam gwarancje powiązania wypłacania środków z zasadą praworządności. Deklaracje są niepotrzebne, tylko konkretne, praktyczne kroki - powiedział szef grupy Odnowić Europę Dacian Ciolos.
Obrona wartości
Zapewniał, że nie jest to wymierzone przeciwko Węgrom, Polsce, czy innemu krajowi europejskiemu. - Chodzi o to, żeby środki europejskie nie finansowały polityków u władzy, którzy odwracają się plecami od naszych zasadniczych wartości - oświadczył.
ZOBACZ: "Rada Europejska potwierdziła zaangażowanie w poszanowanie praworządności"
Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej w PE Manfred Weber mówił, że po raz pierwszy UE wiąże środki europejskie "z wiążącym mechanizmem praworządności". - To dobrze, ale kiedy spojrzę dziś na deklaracje przywódców politycznych, to już nie rozumiem - przyznał niemiecki polityk nawiązując do sprzecznych deklaracji unijnych liderów w tej spawie.
ZOBACZ: Poseł zarzuca kłamstwo premierowi. Wicemarszałek radzi mu "puknąć się w czoło"
W tym kontekście zwrócił się do szefowej KE Ursuli von der Leyen, by ta przedstawiła termin, od kiedy środki UE nie będą wypłacane bez przestrzegania przepisów i mechanizmów europejskich.
Krytyka "funduszu odbudowy"
Weber krytykował przyjęte przez unijnych przywódców rozwiązania ws. unijnych finansów i cięcia w wydatkach na które się zdecydowali. "Póki co nie jesteśmy w stanie przełknąć tej gorzkiej pigułki" - powiedział.
Jak zaznaczył 90 proc. środków z funduszu odbudowy wróci do budżetów krajów członkowskich. Wyraził obawę, że przez to pieniądze te będą wydawane "byle jak".
ZOBACZ: Budżet UE. "Premier unika tematu praworządności. Twierdzi, że poradziliśmy sobie świetnie"
- Będziemy się skarżyć, że obywatele nie widzą wartości dodanej projektu europejskiego i na tym polega dramat z jakim będziemy musieli się mierzyć, jeśli znowu nie wykorzystamy środków na wyraźne projekty europejskie, tak jak robili nasi poprzednicy - oświadczył niemiecki polityk.
Z kolei grupy Odnowić Europę powiedział, że "zadłużenie europejskie, które będziemy zwracać wspólnie nie będzie miało sensu, jeśli nie będziemy finansować prawdziwie europejskich programów".
ZOBACZ: Rozbieżne wypowiedzi ws. praworządności po szczycie UE
Również szefowa frakcji Socjalistów i Demokratów (S&D) Iratxe Garcia Perez krytykowała pakiet. Jak przekonywała, że UE nie może zawieść ludzi, którzy byli na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. - Niestety porozumienie nie zawsze jest w stanie temu sprostać - oceniła.
"Cięcia w sektorze zdrowia są nieodpowiedzialne"
Roberts Ziele, który zabierał głos w imieniu grupy Europejskich Konserwatystów i reformatorów podkreślał, że choć porozumienie jest dobre dla UE, to większość funduszy nie będzie dostępna od razu dla krajów członkowskich.
- Nawet przez 12 miesięcy może się to jeszcze nie udać, a jest to z punktu widzenia reakcji dość opóźnione działanie. Jesteśmy gotowi, by uczestniczyć w pracach, by w sposób konstruktywny sfinalizować ostateczne porozumienie – zadeklarował.
ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
To, co nie podoba się frakcji EKR w umowie ze szczytu UE - jak mówił - to cięcia na wspólną politykę rolną. - Nie zgadzamy się na to. Jeśli chodzi o konkurencyjność i wspólny rynek, chcielibyśmy, aby doszło w tym zakresie do postępów, a jeśli nie, to ucierpimy jako Europa na globalnej arenie - powiedział.
Również lider grupy Zielonych Philippe Lamberts skrytykował zaproponowane cięcia w budżecie. - W czasie, gdy świat martwi się o drugą falę pandemii, jak to możliwe, że europejscy przywódcy drastycznie ograniczają środki na badania naukowe i programy zdrowia publicznego? Cięcia w sektorze zdrowia w środku pandemii są po prostu nieodpowiedzialne - mówił.
ZOBACZ: Jaki: w sprawie praworządności jest bitwa o polską suwerenność
Zapowiedział, że PE będzie chciał brać aktywną rolę w rozmowach na temat ostatecznego kształtu przyszłych ram finansowych UE. - Mamy nadzieje na wynegocjowanie porozumienia, które nas uzdrawia, jeśli chodzi o wydatki i warunkowość - powiedział.
Wskazał też na potrzebę pozyskiwania przez UE nowych dochodów własnych. - Naszym zdaniem, państwa członkowskie muszą wreszcie przyznać UE prawo do nakładania podatków, zwłaszcza na "drapieżników", którymi stały się firmy międzynarodowe - uzasadnił.
Czytaj więcej