Awantura o Pałac Kultury w jego 65. urodziny. Burzyć, czy zostawić? Internauci podzieleni
Dla jednych perła architektury, dla drugich symbol komunistycznego zniewolenia. Mija 65. rocznica ukończenia budowy i otwarcia Pałacu Kultury i Nauki, który na początku istnienia nosił imię Józefa Stalina. O "urodzinach" najwyższego budynku w Polsce wspomniała Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza. Pod jej wpisem zaroiło się od komentarzy.
Pałac Kultury i Nauki powstał w centrum Warszawy po drugiej wojnie światowej. Komunistyczna propaganda przedstawiała budynek jako "dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego".
ZOBACZ: Od PZPR do "Solidarności". 16 lat temu zmarł Jacek Kuroń
Jego budowę, finansowaną przez Związek Radziecki, rozpoczęto w 1952 roku. Rok później, dzień po śmierci Stalina, ówczesne władze Warszawy postanowiły nadać mu imię sowieckiego dyktatora. Z niechlubnej nazwy zrezygnowano podczas "odwilży" w 1956 r.
I Sikorski, i Macierewicz nie chcą Pałacu Kultury
Przez kolejne dekady PKiN przypominał o radzieckiej dominacji nad Polską Ludową. Po upadku komunizmu co jakiś czas pojawiają się głosy, by pałac zburzyć. Mówili o tym m.in. były szef MSZ Radosław Sikorski i były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
We wtorek minęło 65 lat od ukończenia budowy Pałacu, a w środę przypada rocznica jego otwarcia. Data była nieprzypadkowa - 22 lipca w PRL-u był Narodowym Świętem Odrodzenia Polski. Co roku, aż do zniesienia święta w 1989 r., tego dnia oddawano do użytku wielkie inwestycje.
O rocznicy otwarcia PKiN przypomniała na Twitterze Karolina Gałecka, rzeczniczka warszawskiego ratusza.
"Dokładnie 65 lat temu otwarto Pałac Kultury i Nauki! Od tego czasu wyrosło mu naokoło trochę konkurencji, ale jest jedyny i wyjątkowy! Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin!!" - napisała.
Dokładnie 6⃣5⃣ lat temu o 16:00 otwarto Pałac Kultury i Nauki! Od tego czasu wyrosło mu naokoło trochę konkurencji, ale #PKiN jest jedyny i wyjątkowy! @PalacKultury, wszystkiego najlepszego z okazji urodzin!! 🎁💝🎂 pic.twitter.com/8e6D2LblBJ
— Karolina Gałecka (@K_Galecka) July 21, 2020
Burza po wpisie rzeczniczki ratusza
Wpis Gałeckiej spotkał się ze skrajnymi komentarzami użytkowników Twittera. Część z nich uznało, że Pałac jest symbolem komunizmu i powinien zostać zburzony.
"Najpiękniejszy widok (na PKiN) jest z Pałacu Kultury, bo to jedyne miejsce, z którego nie widać Pałacu Kultury" - napisała Marta Smolańska z Instytutu Pamięci Narodowej.
Najpiękniejszy widok jest z pałacu kultury, bo to jedyne miejsce, z którego nie widać pałacu kultury.
— Marta Smolańska (@MSmolanska) July 21, 2020
Odpowiedział jej Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. "I dlatego Pałac powinien zostać zburzony" - uznał.
I dlatego powinien zostać zburzony.
— Marcin Roszkowski (@m_roszkowski) July 21, 2020
Tweetta rzeczniczki skomentował również Kazimierz Smoliński, poseł PiS. "Pani Rzecznik Trzaskowskiego świętuje rocznicę postawienia sowieckiego pomnika, który okupant pozostawił w centrum stolicy Polski. Okupanci zawsze stawiali pomniki w krajach podbitych. I takim pomnikiem niestety jest Pałac Stalin" - napisał.
Pani Rzecznik Trzaskowskiego świętuje rocznicę postawienia sowieckiego pomnika, który okupant pozostawił w centrum stolicy Polski. Okupanci zawsze stawiali pomniki w krajach podbitych. I takim pomnikiem niestety jest Pałac Stalina. pic.twitter.com/2bgiPaqN1X
— Kazimierz Smoliński (@KaziSmolinski) July 22, 2020
Pojawiły się również komentarze innych twitterowiczów, również krytyczne wobec Pałacu Kultury.
Idź precz obrzydliwy pomniku komunizmu!
— T(L)MEK 🇭🇺 (@TomekS23) July 21, 2020
Życzę rychłego wyburzenia. Im szybciej tym lepiej. Cegła po cegle odesłać pod Kreml.
— Maciej CT (@Maciej_CT) July 21, 2020
"Ocalał, bo ma uniwersalne przesłanie"
Budynek ma swoich obrońców. Rocznicy powstania PKiN poświęcił wpis Maciej Gdula z Wiosny Roberta Biedronia.
"Nawiedzeni antykomuniści chcieli go (PKiN - red.) burzyć. Ocalał, bo ma w sobie uniwersalne przesłanie o kulturze i nauce jako wspólnym dorobku całej ludzkości. Świadczą o tym m. in mniej znane rzeźby kobiet i mężczyzn różnych ras. Piękne!
Dziś 65 urodziny Pałacu Kultury i Nauki. Nawiedzeni antykomuniści chcieli go burzyć. Ocalał, bo ma w sobie uniwersalne przesłanie o kulturze i nauce jako wspólnym dorobku całej ludzkości. Świadczą o tym m. in mniej znane rzeźby kobiet i mężczyzn różnych ras. Piękne! #pkin pic.twitter.com/83VARDLD3j
— Maciej Gdula (@m_gdula) July 21, 2020
Głos zabrała również rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska. Na wpis internauty, który określił Pałac jako "symbol zniewolenia i zdrady", odpowiedziała: "Nie zburzycie (go)".
Nie zburzycie 😄
— Anna-Maria Żukowska 💁🏻♀️ #Lewica ↙️↙️↙️🏳️🌈☮️ (@AM_Zukowska) July 22, 2020
Gwiazdowski: rozbiórka Pałacu kosztowałaby tyle, ile budowa linii metra
Do sprawy odniósł się również Robert Gwiazdowski, prawnik i byli lider inicjatywy Polska Fair Play. Przypomniał, że koszt rozbiórki Pałacu Kultury byłby podobny do sumy, jaką stolica przeznaczy na zbudowanie całej II linii metra.
Odżywają dyskusje o wyburzeniu Pałacu Kultury. Ciekawe czy jakby Bierut zamiast pałacu w darze od Stalina wybrał metro (a była taka alternatywa) to czy też byśmy je zburzyli? 🙂
— Robert Gwiazdowski (@RGwiazdowski) July 22, 2020
P.S. Koszt rozbiórki Pałacu = koszt budowy II nitki metra.
Z kolei Radosław Sikorski przypomniał, co sądzi o tym, że PKiN nadal góruje nad Warszawą.
"Ruinę po wysadzeniu uporządkować można w czynie społecznym a materiał rozbiórkowy sprzedać na licytacji. Uprzednio usunięte okucia i marmur mają swoją wartość" - stwierdził były szef MSZ i polityk PO.
Ruinę po wysadzeniu uporządkować można w czynie społecznym a materiał rozbiórkowy sprzedać na licytacji. Uprzednio usunięte okucia i marmur mają swoją wartość. https://t.co/ZAMoyn7UHE
— Radosław Sikorski MEP 🇵🇱🇪🇺 (@sikorskiradek) July 22, 2020
Czytaj więcej