Oszustwa na bon turystyczny. Ministerstwo ostrzega
Choć bon turystyczny nie wszedł jeszcze w życie, jest już przedmiotem zainteresowania oszustów. Nieznane osoby oferują telefonicznie "specjalne vouchery urlopowe", za które oszuści każą sobie płacić przelewami. Ministerstwo Rozwoju przypomina, że bon nie będzie wypłacany w formie gotówkowej.
Resort ostrzega "przed telefonami od nieznanych osób, które mieszkańcom Mazowsza w wieku 40-80 lat, proponują specjalne vouchery urlopowe".
ZOBACZ: Bon turystyczny obejmie dodatkową grupę. Sejm przyjął poprawkę
Rzekome oferty dotyczą tygodniowego pobytu w kurorcie, ale warunkiem przysłania vouchera jest wpłacenie na podane konto pieniędzy za dodatkowe 4 dni; 3 dni są za darmo w ramach bonu, a za kolejne trzeba już zapłacić przelewem - informuje komunikat.
- Jeśli ktoś się kontaktuje i oferuje bon turystyczny to jest to oczywista nieprawda i próba oszustwa - mówi Minister Jadwiga Emilewicz, szefowa resortu rozwoju.
Informacje tylko na stronach ministerstwa
Ustawa dotycząca Polskiego Bonu Turystycznego już obowiązuje. Po środowym głosowaniach w Sejmie, w piątek została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
ZOBACZ: Bon turystyczny nie dla emerytów i rencistów. Sejmowa komisja przeciwko poprawce Senatu
Resort podkreśla, że wiarygodne i prawdziwe informacje na temat bonu turystycznego znajdują się na oficjalnych stronach Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Organizacji Turystycznej. Zachęca też do kontaktu, w razie jakichkolwiek wątpliwości.
- Cały system jest w pełni zautomatyzowany, wymaga inicjatywy z państwa strony, beneficjantów, rodziców dzieci do 18 roku życia, skontaktowania się z ZUS - wyjaśniała minister rozwoju.
ZOBACZ: "Przekonałaby Hołownię do poparcia Dudy". Gowin o "sile perswazji" Emilewicz
- Jeśli ktoś próbuje się skontaktować, proszę to zignorować. Wszelkie informacje są na stornie ministerstwa - dodała.
WIDEO: zobacz relację reportera Polsat News
Wartość ponad 3,5 mld złotych
Bonem o wartości 500 zł będzie można opłacić np.: pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym.
ZOBACZ: Ile Polacy wydadzą na wakacje?
Resort rozwoju szacuje, że wartość pomocy przekazanej w formie bonu turystycznego dla osób do 18 roku życia, będzie sięgać 3,5 mld zł. Z programu może skorzystać 6,5 mln dzieci.
Cyfrowe pieniądze
Bon turystyczny nie będzie miał formy gotówkowej, środki nie będą wpłacane na konta rodziców. Będzie to cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z którego rozliczać będą się mogli przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które zarejestrują się w Polskiej Organizacji Turystycznej.
ZOBACZ: W firmach wciąż ubywa etatów, ale płace wzrosły
Bonem będzie można płacić w Polsce za m.in. pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Bonem będzie można też płacić wielokrotnie do 31 marca 2022 roku.
Czytaj więcej