Kobieta może samotnie żyć i podróżować. "Historyczne orzeczenie" saudyjskiego sądu
Sąd w Arabii Saudyjskiej orzekł na korzyść kobiety, która była sądzona za to, że żyła samotnie i sama podróżowała do stolicy, Rijadu, bez zgody ojca - poinformował w środę serwis internetowy telewizji Al-Arabija.
Z dokumentów sądowych opublikowanych przez prawnika Abdula Rahmana al-Lahima wynika, że prokuratorzy ścigali kobietę za nieobecność w domu rodzinnym i podróż do Rijadu bez pozwolenia. Sąd orzekł, że "kobieta jest rozsądnym dorosłym, który ma prawo decydować, gdzie chce mieszkać".
"Dziś wydano historyczne orzeczenie, w którym potwierdzono, że niezależność rozsądnej, dorosłej kobiety w oddzielnym domu nie jest przestępstwem, które wymaga kary" - napisał al-Lahim na Twitterze. "Jestem bardzo zadowolony z tego wyroku" - stwierdził i dodał, że orzeczenie to koniec "tragicznych historii, które wiele kobiet przeżyło w przeszłości".
"Nie było łatwo, ale było warto"
Jak wyjaśnił serwis internetowy dziennika "Gulf News", zgodnie ze starym prawem rodzice mogą zgłosić policji, że kobieta żyje niezależnie bez zgody opiekuna.
ZOBACZ: Pierwsza w historii Arabii Saudyjskiej kobieta ambasador
Kobieta, której dotyczyła sprawa, ujawniła swoją tożsamość na Twitterze w komentarzu pod wpisem prawnika. "Po długich cierpieniach trwających od 2017 r. udało mi się dziś wraz z sądowym bohaterem Abdulem Rahmanem al-Lahimem odzyskać moją swobodę przemieszczania się, zagwarantowaną przez konstytucję saudyjską" - poinformowała na Twitterze oskarżona Marjam al-Otibi.
Dodała, że jej doświadczenie "nie było łatwe, ale było warto".
O sprawie al-Otibi w 2017 r. informował m.in. serwis BBC News. Podawał wówczas, że jest to aktywistka, która ma wielu zwolenników w mediach społecznościowych.