Holenderskie miasto zrywa współpracę z Puławami. Chodzi o "strefy wolne od LGBT"
Holenderskie Nieuwegein zawiesiło partnerską współpracę z Puławami (woj. lubelskie). Powodem jest uchwała o tzw. "strefie wolnej od LGBT". To kolejne miasto, które podjęło taką decyzję. Wcześniej zdecydowało się na to kilka niemieckich i francuskich samorządów.
Puławy i Nieuwegein partnersko współpracowały przez ponad 21 lat. Powodem do natychmiastowego zawieszenia kontaktów było ogłoszenie w mieście woj. lubelskim strefy wolnej od LGBT.
ZOBACZ: Francuskie samorządy przeciwko polskim uchwałom "anty-LGBT"
- Ustanowienie stref wolnych od homoseksualistów to poważna sprawa i nasza rada miasta wydała jasne oświadczenie w tej sprawie. Jesteśmy tęczowym miastem. Puławy i Nieuwegein są częścią Europy, gdzie wierzymy, że kimkolwiek jesteś, niezależnie od twojej orientacji, możesz funkcjonować w przestrzeni publicznej. Nie ma stref wolnych od gejów - podkreśliła radna Marieke Schouten.
List bez odpowiedzi
Zaznaczyła, że przedstawiciele miasta próbowali skontaktować się z polskimi partnerami. Burmistrz Frans Backhuijs w marcu wysłał list, który pozostał jednak bez odpowiedzi.
Od marca 2019 roku polskie samorządy na różnych szczeblach przyjmowały uchwały dotyczące "ideologii" LGBT lub "obrony praw rodziny". Niektóre jednostki przegłosowały po dwa warianty podobnych rezolucji lub proponowały własne uchwały.
ZOBACZ: Prowadziła terapię "leczącą z homoseksualizmu". Tysiące euro grzywny
W sieci powstała aktualizowana na bieżąco strona "Atlas nienawiści" pokazująca, jaki obszar Polski objęty został jak dotąd podobnymi inicjatywami.
Unijna krytyka
Komisja Europejska chce otrzymać "wyjaśnienia i ocenę ryzyka", czy przyjęcie deklaracji o tzw. "strefach wolnych od LGBT", przez niektóre polskie województwa, mogło być przejawem dyskryminacji. Przypomniała, że dostęp do europejskich inicjatyw i funduszy powinien być równy dla wszystkich.
List w tej sprawie skierowano w czerwcu do marszałków województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, małopolskiego i łódzkiego.
W styczniu 2020 regiony, w których przyjęto Samorządową Kartę Praw Rodzin bądź uchwałę ustanawiającą strefę wolną od LGBT zajmowały łącznie ponad 30 proc. obszaru Polski.
Efekt skargi RPO
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził we wtorek nieważność zaskarżonej przez Rzecznika Praw Obywatelskich uchwały Rady Gminy Istebna z 2 września 2019 r. w sprawie powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową.
ZOBACZ: Uchwała "anty-LGBT" uchylona przez sąd administracyjny. Efekt skargi Bodnara
Sąd stwierdził, że rada gminy - podejmując taką uchwałę - przekroczyła swoje uprawnienia i podjęła ją z naruszeniem prawa. Uznał też, że uchwała dyskryminuje osoby o innej niż heteroseksualna orientacji i tożsamości seksualnej.
Czytaj więcej