Ponad 300 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Najnowszy bilans
Na COVID-19 zmarło sześć kolejnych osób, potwierdzono też 305 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie w Polsce odnotowano 37 521 przypadków zakażenia, 1568 zgonów, a 26 635 osób wyzdrowiało.
Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem pochodzą z województw: śląskiego (77), małopolskiego (53), mazowieckiego (45), wielkopolskiego (43), łódzkiego (34), lubelskiego (14), podkarpackiego (9), opolskiego (8), lubuskiego (6), pomorskiego (4), zachodniopomorskiego (4), warmińsko-mazurskiego (2), kujawsko-pomorskiego (2), dolnośląskiego (2) i z podlaskiego (2).
Resort poinformował także o śmierci sześciu osób zakażonych koronawirusem w wieku od 64 do 86 lat. Do zgonów doszło w Białej Podlaskiej, Zgierzu, Siedlcach, Tychach, Turku i w Mońkach.
Wszystkie osoby – jak przekazało ministerstwo – miały choroby współistniejące.
Szanowni Państwo, mamy 305 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (77), małopolskiego (53), mazowieckiego (45), wielkopolskiego (43), łódzkiego (34), lubelskiego (14), podkarpackiego (9), opolskiego (8), lubuskiego (6), pomorskiego (4),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 11, 2020
Do tej pory wyzdrowiało już 26 635 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV– 2, w szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1617 osób; pod respiratorem jest 67 chorych.
Resort podał też, że kwarantanną objętych jest 86 915 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 10 045.
📊 Dzienny raport o #koronawirus.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 11, 2020
ℹ️ Dane z 9.07 dot. osób objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym zostały zawyżone w związku z błędną liczbą w raporcie WSSE w Poznaniu.
W dniu 9.07 liczba osób powinna wynosić 10 565. Za błąd przepraszamy. pic.twitter.com/Mr9ZHiTZ0l
Zakażeni górnicy wracają do zdrowia
Wyzdrowiało już 93,2 proc. zakażonych koronawirusem górników z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) oraz blisko 82,8 proc. zakażonych pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) - wynika z danych obu firm. W sobotę w JSW potwierdzono dwa nowe przypadki infekcji, a w PGG - pięć.
Łącznie od początku epidemii w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zakażonych zostało 3988 pracowników, a w Polskiej Grupie Górniczej 1942 - w sumie w obu spółkach potwierdzono 5930 przypadków SARS-CoV-2.
ZOBACZ: Ponad ćwierć miliona zakażeń w ciągu jednej doby. Najwyższy bilans od początku pandemii
Wraz z należącą do spółki Węglokoks Kraj bytomską kopalnią Bobrek, gdzie już niespełna dwa tygodnie temu wyzdrowieli wszyscy zakażeni górnicy, łączna liczba zakażeń w kopalniach węgla kamiennego wynosi 6520. Średnio ponad 87,4 proc. zakażonych SARS-CoV-2 pracowników śląskich kopalń uznano już za ozdrowieńców - łącznie jest ich obecnie 5701.
W JSW odnotowano najwięcej zakażeń w górnictwie - w sobotę przybyły dwa kolejne, obydwa w kopalni Borynia, gdzie od początku epidemii zakaziło się 497 górników.
Oprócz Boryni, w JSW najwięcej przypadków SARS-CoV-2 wykryto w kopalniach Pniówek (1607) i Zofiówka (1180). W kopalni Jastrzębie-Bzie zostało zakażonych 388 osób, w Budryku 311, w Szczygłowicach 4, a w Knurowie 1. Jak przekazała w sobotę jastrzębska spółka, już 3302 pracowników to ozdrowieńcy – o 47 więcej niż w piątek. W kwarantannie jest 84 pracowników JSW.
Stan "siły wyższej" odwołany
W miniony czwartek JSW odwołała wprowadzony na początku kwietnia stan tzw. siły wyższej. Pracę wznowiły zatrzymane z powodu epidemii kopalnie JSW: w kopalni Knurów-Szczygłowice od 29 czerwca trwa normalny cykl produkcyjny, a kopalnia Budryk stopniowo wraca do normalnego cyklu produkcyjnego od minionego wtorku. Bez zakłóceń pracują pozostałe kopalnie spółki.
W największej węglowej spółce – PGG – od piątku przybyło pięć nowych zakażeń. Od początku epidemii w PGG potwierdzono SARS-CoV-2 u 1942 osób, z których 1809 wyzdrowiało - od piątku przybyło sześciu ozdrowieńców. 189 pracowników PGG jest na kwarantannie. W spółce przeprowadzono ponad 50,6 tys. wymazów na obecność koronawirusa. Nadal chorych jest 133 górników.
ZOBACZ: Koronawirus. Siostry elżbietanki wśród ozdrowieńców
Wszystkie kopalnie PGG, które przed trzema tygodniami wstrzymały lub ograniczyły produkcję węgla z powodu pandemii, od minionego poniedziałku wróciły do normalnej pracy.
Według danych sanepidu, w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – do piątku SARS-CoV-2 wykryto u 13 tys. 671 osób, z których 354 zmarły. W regionie wyzdrowiało dotychczas ok. 9,5 tys. osób, czyli ok. 70 proc. wszystkich zakażonych.
Wirus z Wuhan
Zapalenie płuc zwane COVID-19 po raz pierwszy lekarze zidentyfikowali w chińskim mieście Wuhan pod koniec ubiegłego roku. W krótkim czasie skala zakażeń wzrosła tak dalece, że Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła dla całego świata stan pandemii. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany na początku marca. Rząd ogłosił wkrótce wprowadzenie obostrzeń. Zamknięte zostały w większości sklepy, wydany został zakaz wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie większość obostrzeń cofnięto, nadal jednak służby sanitarne apelują o zachowywanie dystansu społecznego i zakrywanie ust oraz nosa a także dezynfekcję rąk.
ZOBACZ: Pół roku z koronawirusem. Co wiemy o SARS-CoV-2?
Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.
Czytaj więcej