Gwałtowne burze nawiedziły Polskę. Niebezpiecznie będzie również w sobotę
Prawie tysiąc razy interweniowała straż pożarna w związku z silnym wiatrem i opadami deszczu minionej doby. Najwięcej zdarzeń zanotowano na Mazowszu, gdzie do godz. 6 w sobotę zarejestrowano ich ponad 300. Ponadto IMGW wydał ostrzeżenie pogodowe dla trzech innych województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i małopolskiego.
W piątek strażacy w związku z pogodą interweniowali 926 razy. Najwięcej wyjazdów, poza Mazowszem, zanotowano w województwach łódzkim (111) i wielkopolskim (75).
Gwałtowne zjawiska nie ustały w nocy. W sobotę do godz. 6 straż odebrała ponad 100 kolejnych zgłoszeń.
- Strażacy głównie usuwali wiatrołomy, udrażniali przepusty i wypompowywali wodę – przekazał rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.
Trąba powietrzna nawiedziła kurort nad Bałtykiem
Do jednego z najpoważniejszych zdarzeń doszło w Ustroniu Morskim (woj. zachodniopomorskie), gdzie trąba powietrzna zniszczyła część kompleksu wypoczynkowego składającego się z 70 domków holenderskich. Rannych zostało sześć osób.
ZOBACZ: Trąba powietrzna przeszła nad Ustroniem Morskim. Porwała 8 domków, są ranni [WIDEO]
- Każdy domek przeznaczony jest na ok. 4-5 osób. Szacujemy więc, że na terenie kompleksu mogło przebywać maksymalnie 250-300 osób. W miejscu, gdzie przeszła trąba powietrzna było 9 domków, z czego 7 uległo całkowitemu zniszczeniu – przekazał Batorski.
Setki interwencji na Mazowszu
Na samym Mazowszu, od godz. 11 w piątek do godz. 1 w sobotę odnotowano około 320 zgłoszeń związanych z niespokojną pogodą.
Najwięcej wezwań strażacy mieli w Warszawie (50), Ciechanowie (46), Mławie (28) oraz Płocku (23). Dużo zgłoszeń odnotowano również w Płońsku (20), Wołominie (16), Legionowie (15) i Ostrołęce (13).
Jak wcześniej informowała straż pożarna, w związku z burzami uszkodzonych zostało 7 budynków mieszkalnych, z czego pięć w powiecie płońskim, a dwa w powiecie sierpeckim.
Zalany tunel w Łodzi
Około 170 interwencji związanych z usuwaniem wiatrołomów i lokalnych podtopień zanotowała straż pożarna w woj. łódzkim. Najwięcej połamanych drzew, zalanych budynków i ulic było w okolicach Zduńskiej Woli, Zgierza i Łodzi, a także w Skierniewicach, Brzezinach i w Łęczycy.
Porywisty wiatr uszkodził dachy na kilku budynkach. Podczas ulewy w Łodzi pod wodą znalazł się tunel przy ul. Niciarnianej.
Kujawsko-pomorskie: zalane piwnice i drogi
Strażacy woj. kujawsko-pomorskiego interweniowali 55 razy. Najczęściej, bo 25 razy, wieczorem i w nocy byli wzywani do usuwania szkód związanych z silnymi wiatrami. Usuwali powalone drzewa i konary, a także przewrócony słup linii telefonicznej. Pozostałe interwencje dotyczyły wypompowywania wody z zalanych piwnic, podwórek i ulic.
Szczególnie dużo pracy mieli strażacy z rejonu Włocławka, którzy 24 razy wyjeżdżali do usuwania skutków wiatru i deszczu. W czasie ulewy we Włocławku, zwłaszcza w niżej położonych miejscach nad Wisłą, ulice przypominały rwące potoki, a studzienki kanalizacyjne nie nadążały z przyjmowaniem wody. W pozostałych powiatach było po kilka interwencji.
Alert pogodowy dla czterech województw
W sobotę w czterech województwach obowiązują ostrzeżenia przed burzami z gradem i intensywnymi opadami deszczu wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
ZOBACZ: Zimą -60 °C, przed paroma dniami +38 °C, a teraz spadł tam... śnieg
Alerty drugiego stopnia (w trzystopniowej skali) dotyczące burz z gradem ogłoszono w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim i w prawie całym województwie mazowieckim. Natomiast alert drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu wydano dla województwa małopolskiego.
Z kolei w województwach: opolskim, śląskim i świętokrzyskim obowiązują alerty pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami.
Czytaj więcej