Kilkaset pożarów szaleje w najzimniejszej części Rosji
Strażacy walczą z 230 pożarami, które wybuchły w najzimniejszej republice Rosji - Jakucji. Stan wyjątkowy ogłoszono w rejonie Krasnojarska i Irkucka. W Wierchojańsku, jednym z najzimniejszych miast na świecie, odnotowano temperaturę 38 stopni Celsjusza.
W kilku obszarach Jakucji wprowadzono stan wyjątkowy. Prognozy pogody na lipiec przewidują ekstremalnie upalną i suchą aurę, wskazując na możliwość wybuchu kolejnych pożarów. Do Jakucji ściągane są posiłki strażackie z zachodniej Syberii oraz z regionu Amuru i Trans-Bajkału.
Zimą temperatura w Jakucji spada nierzadko do -60 °C.
ZOBACZ: Rekordowy upał na biegunie zimna
Jeden z 230 pożarów wybuchł w położonym na prawym brzegu Kołymy, nad kołem podbiegunowym, mieście Czerski. Zdjęcie satelitarne pokazuje pożar około 50 km na południe od koła podbiegunowego, na zachód od rzeki Lena.
Situație dezastruoasă în Rusia. 230 de incendii, sub forma unei păsări de foc - - - https://bit.ly/2NX6a3q
Opublikowany przez StirileProTV Sobota, 4 lipca 2020
38 °C w jednym z najzimniejszych miast na świecie
Tegoroczne lato bije rekordy ciepła. W Wierchojańsku, jednym z najzimniejszych miast na świecie, 17 czerwca temperatura osiągnęła 38 °C.
- To zdecydowanie najgorszy rok, jeśli chodzi o pożary - powiedziała Nikita Zimow, dyrektorka parku plejstoceńskiego w pobliżu miasta Czerski. - Ogień pojawił się w odległości 15 km od naszej stacji naukowej - dodała. Pożar wybuchł po burzy, jeden z piorunów wzniecił ogień. Szybko się rozprzestrzenił za sprawą wysuszonych traw w połączeniu z silnym wiatrem.
ZOBACZ: 4-latka zamknięta w nagrzanym samochodzie. W środku 40 stopni Celsjusza
W rejonie Irkucka podczas akcji gaśniczej zginął doświadczony strażak, 42-letni Rusłan Imsyrow. Jego koledzy powiedzieli, że zmarł, gdy przemieszczał się z gaszenia jednego z pożarów do drugiego.
Ostrzeżenia o niezwykle trudnej sytuacji związanej z zagrożeniem pożarowym wydano również dla regionu Nowosybirska i Republiki Chakasji.
Fala upałów dotknęła dużą część Rosji - od Uralu po republikę Tuwy - już w maju. Temperatury sięgały 30, a miejscami nawet ponad 35 st. Celsjusza. Rekordowe pomiary odnotowano w całej zachodniej Syberii, w tym w Nowosybirsku, trzecim pod względem liczby ludności mieście w Rosji. Media odnotowują również ekstremalnie dużą aktywność kleszczy.
Czytaj więcej