Te dane o burzach robią wrażenie. Blisko 300 tys. wyładowań w czerwcu
Czerwiec w całej Polsce upłynął pod znakiem gwałtownych burz i wyładowań atmosferycznych. Niektóre regiony kraju, m.in. Podkarpacie, dotkliwie odczuły ich skutki. Ulice zamieniały się w rwące potoki, zabierając pod drodze niemal wszystko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podsumował ostatni miesiąc pod względem pogody.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przez ostatnie tygodnie właściwie codziennie ostrzegał przed burzami i intensywnymi opadami na terenie Polski. W niektórych częściach kraju powodowały one ogromne zniszczenia.
- Zerwany asfalt na drogach, zniszczone podjazdy, podtopiona szkoła, piwnice, garaże, ogródki, zniszczony sprzęt elektroniczny - to skutek burzy, która w czwartek wieczorem przeszła nad Wadowicami - podała w piątek Małgorzata Targosz-Storch z wadowickiego magistratu.
Zerwany most, nieprzejezdna droga
Podobnie było pod koniec minionego miesiąca na Podkarpaciu.
- Woda porywa wszystko, łącznie z dużymi samochodami. Droga wojewódzka numer 835 jest całkowicie zniszczona. Na wysokości Manasterza został zerwany most - mówił wtedy polsatnews.pl bryg. Tomasz Dzień z PSP w Przeworsku.
ZOBACZ: Dramatyczna sytuacja na Podkarpaciu. Powódź, zerwany most, "płynące" auta [WIDEO]
Blisko 300 tys. wyładowań
Na Facebooku IMGW opublikowano podsumowanie czerwca na podstawie rejestracji wyładowań.
Wyładowań doziemnych dodatnich (częstych w przypadku silnych burz w porze letniej) doświadczyliśmy ponad 28 tysięcy (28 508) a ujemnych: ponad 261 tys. (261 202).
Razem daje to blisko 300 tys. wyładowań o różnym natężeniu.
#IMGWlive 3:10
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) July 2, 2020
między Nowym Dworem a Płońskiem dyskoteka gra.
Tysiące wyładowań, odległość ok 45 km. #burze #Warszawa #Bielany pic.twitter.com/8WCtaK9Ue9
Porównanie z ubiegłym rokiem
"Porównując sytuację w czerwcu 2020 do analogicznego okresu z lat poprzednich: w czerwcu 2019 zarejestrowaliśmy o ok. 37 tys wyładowań doziemnych mniej, a w czerwcu 2018 - ok. 180 tys wyładowań doziemnych mniej" - podał IMGW.
To czyni bieżący rok jednym z bardziej aktywnych w tej sferze.
Czytaj więcej