Pizza Hut zaatakowana przez koronawirusa. Padło słowo "bankructwo"
Największy franczyzobiorca Pizza Hut, amerykańska spółka NPC International Inc. złożyła wniosek do sądu w Teksasie o ogłoszenie bankructwa. Jednak Pizza Hut z rynku nie zniknie. Spółka dostała szansę - musi wykonać plan spłacenia rachunków i zwiększenia obrotów.
Długi spółki NPC to dziś ponad 900 milionów dolarów. Udało się jej wynegocjować umowę restrukturyzacyjną z około 90 proc. największych wierzycieli i z 17 proc. tak zwanych drugorzędnych pożyczkodawców.
Firma planuje zredukować zadłużenie oferując udziały w spółce pożyczkodawcom z pierwszym prawem zastawu, a ci prawdopodobnie dadzą potencjalnemu bankrutowi zastrzyk w postaci gotówki. Ponadto część restauracji prowadzonych przez NPC zostanie sprzedana.
Plan ratunkowy
NPC swoją pierwszą restaurację Pizza Hut otworzyła w 1962 roku, a do dnia złożenia wniosku o bankructwo prowadziła ich aż 1225 w całych Stanach Zjednoczonych. Spółka nie wytrzymała presji konkurencyjnej w branży restauracyjnej, która pojawiła się po wybuchu epidemii koronawirusa i po wielotygodniowym lockdownie.
ZOBACZ: Firmy wspierające walkę z koronawirusem. Polsat wysoko w świadomości Polaków
Oprócz restauracji Pizza Hut, spółka NPC była również franczyzobiorcą popularnej sieci Wendy’s. Prowadziła aż 385 restauracji fast food tejże sieci. Jednakże, ani Pizza Hut, ani Wendy’s nie znikną z rynku, ponieważ NPC ma dalej działać, dopóki nie upora się z planem zapłaty rachunków i nie zwiększy obrotów. Poza tym, NPC nie jest jedynym w USA franczyzobiorcom restauracji Pizza Hut.
Pizza Hut a sprawa polska
Perypetie Pizza Hut w USA nie mają wpływu na funkcjonowanie firmy w Polsce. Pierwszą restaurację z charakterystycznym logo otwarto w naszym kraju 9 listopada 1993 roku we Wrocławiu. Rok później w Polsce działało już siedem restauracji, zaś dziś jest ich ponad sto.
Pizzę Hut w 1958 roku założyło dwóch braci. Choć dziś wydaje się to nierealne, kapitał założycielski wyniósł 600 dolarów, a pieniądze wyłożyła ...mama młodych biznesmenów. Wyraz „hut” (ang. chatka) znalazł się w nazwie nie bez powodu. Pierwszym lokalem przedsiębiorstwa był właśnie mały domek.
ZOBACZ: Pizza albo samochód. Nietypowa groźba podczas napadu na restaurację
Globalna ekspansja firmy zaczęła się tak naprawdę na początku lat 80., kiedy to gościom restauracyjnym zaczęto podawać pizzę na cieście PAN - grubym, ale zarazem puszystym w środku i chrupiącym na zewnątrz. Historia marki jest pełna ciekawostek. Pizza Hut zafundowała swoją sztandarową potrawę między innymi astronautom z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.
Tekst powstał we współpracy z portalem comparic.pl
Czytaj więcej