Prof. Horban: nie ma żadnego powodu, żeby nie iść na drugą turę wyborów
- Wiemy, że ta epidemia będzie trwała czas jakiś, pytanie jak długo. Jest ona "zaplanowana" przynajmniej do końca lata, a potem zobaczymy - mówił w "Debacie Dnia" prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. - Nie odważyłbym się powiedzieć, że pokonaliśmy epidemię - podkreślił. Zaznaczył jednak, że "nie ma żadnego powodu, żeby nie iść na drugą turę wyborów".
Profesor nauk medycznych mówił, że przypadku wynalezienia szczepionki "oszczędzimy sobie wzrostu zachorowań na jesieni". - Albo niestety przyjdzie jesień i będziemy mieli znowu wzrost zachorowań, być może podobny do tego, który był na samym początku epidemii - mówił prof. Horban.
ZOBACZ: Szumowski zapowiedział zmiany przed II turą wyborów. Chodzi o kolejki do lokali
W późniejszej części rozmowy zaznaczył, że pytanie o to, czy szczepionka powstanie "jest trudne", przypominając, że nadal nie wynaleziono szczepionki na wirusa HIV.
- Jest uzasadniona nadzieja, że jednak ta szczepionka będzie, dlatego, że kilka, lub nawet kilkanaście firm w tej chwili rozpoczęło bardzo intensywne prace, bardzo dużo grantów rządowych, więc szanse na tę szczepionkę są większe - dodawał profesor.
"Fenomen, którego nie potrafimy wytłumaczyć"
Pytany przez Grzegorza Jankowskiego, czy wzrost zachorowań na jesieni jest pewny, prof. Horban odpowiedział: "nie jest pewny, ale bardzo prawdopodobny".
- Tak relatywnie niedużo zakażeń, jest nie tylko w Polsce, ale w tym całym pasie krajów Europy Środkowej, ale też w Grecji, w Turcji i na Bałkanach. To jest fenomen, który nie za bardzo potrafimy wytłumaczyć - mówił gość "Debaty Dnia".
ZOBACZ: Kary dla przedsiębiorców. Chodzi o dodatkowe opłaty związane z koronawirusem
- Być może szczepienia na gruźlicę powodują to, że mamy lepszą odporność, tzw. nieswoistą. Tego jeszcze nie potwierdziliśmy, bo bardzo trudno to potwierdzić. Być może istnieje jakiś inny czynnik - ludzki wręcz. Można również powiedzieć, że mieliśmy dużo szczęścia, bo cały ten "pas" krajów wprowadził te obostrzenia odpowiednio wcześniej - mówił prof. Horban.
Na pytanie, kiedy dokładnie przyjdzie druga fala zachorowań, krajowy konsultant odpowiedział: "to zależy od pogody". - Kiedy zaczniemy znowu zamykać się w pomieszczeniach i chuchać na siebie - odpowiedział.
Prof. Horban odniósł się też do realnej liczby osób zakażonych w Polsce. - Mniej więcej 80 proc. ludzi przechodzi zakażenie relatywnie bezobjawowo. Jeżeli przyjmiemy kanonicznie, że rozpoznaliśmy 35 tys., z czego, Bogiem a prawdą, połowa tych rozpoznanych również przechodzi chorobę bezobjawowo, to wychodzi nam ok. 175 tys. osób, które uległy zakażeniu. To nie jest dużo - wyliczył.
Zasady na wybory
Grzegorz Jankowski upewniał się, czy prof. Horban czuł się bezpiecznie podczas pierwszej tury wyborów. - Ja zawsze się czuję bezpiecznie, nawet w szpitalu zakaźnym - odpowiedział.
- Nie ma żadnego powodu, żeby nie iść na drugą turę wyborów - zapewnił, że osoby starsze mogą czuć się bezpiecznie podczas drugiej tury wyborów "pod warunkiem, że będą zachowywały wszystkie znane skądinąd zasady ostrożności".
WIDEO: prof. Andrzej Horban w "Debacie Dnia"
- Pierwsza zasada jest taka, żeby się nie pchać w tłum, druga zasada, żeby nie chuchać innym obywatelom w twarz. Jeżeli jesteśmy od kogoś bliżej niż 3,5 metra, obowiązkowo zakładajmy maseczkę. I uciekajmy z tych zatłoczonych pomieszczeń. Wydaje się, że na drugą turę również dobrym pomysłem dla starszych osób jest także przepuszczanie ich bez kolejki. Aczkolwiek jeżeli kolejka stoi na dworze, w przyzwoitej odległości, to nie ma zastrzeżeń - odpowiedział prof. Horban.
Czytaj więcej