Wybory za granicą. Frekwencja ponad 86 proc.
Frekwencja w wyborach za granicą w wyborach prezydenckich w pierwszej turze wyniosła 86,67 proc. W 167 obwodach oddano 311 tys. głosów ważnych oraz 283 głosy nieważne - poinformował we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
Wiceszef MSZ poinformował, że w wyborach za granicą głosowano w 167 obwodach, uprawnionych do głosowania było 374 tys. wyborców. Konsulowie wysłali 343 tys. pakietów wyborczych i przekazali komisjom wyborczym, by możliwe było głosowanie osobiste, 42 tys. kart wyborczych.
Wynik wyższy niż 5 lat temu
Jak dodał łącznie oddano 311 tys. ważnych głosów, a nieważnych 283.
ZOBACZ: Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. PKW podała dane ze wszystkich obwodów
Wawrzyk poinformował, że frekwencja zarówno wśród tych, którzy zapisali się do spisu wyborców i odesłali kopertę zwrotną lub zagłosowali osobiście wyniosła 86,67 proc. Jak dodał jest to o ok. 6 punktów proc. wyższa frekwencja niż podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich w 2015 r.
W Europie uprawnionych 319 tys. osób
Wiceszef MSZ informował, że w Europie uprawnionych do głosowania było 319 tys. osób, pakiety wysłano do 295 tys. osób, a głosowało 270 tys., w Azji uprawnionych było 6100 osób, pakiety wysłano do 1200 wyborców, a oddano łącznie 4600 głosów, w Afryce uprawnionych było ponad 1100 wyborców, pakiety wysłano do ponda 400 osób, a oddano 900 głosów, w Ameryce Północnej uprawnionych do głosowania było 43 tys. osób, do których wysłano pakiety wyborcze, a oddano 32 tys. głosów, w Ameryce Południowej uprawnionych było ponad 400 osób, wysłano pakiety do ponad 300 z nich, a głosowało ponad 300 osób, w Australii uprawnionych było ponad 4000 osób, pakiety wysłano do 3700 osób, a głosowało 3400.
ZOBACZ: Poparcie dla partii. Prowadzi PiS, na podium Lewica
Łącznie do spisu wyborców zapisało się 374 372, oddano 311 404 ważne głosy. W 2015 r. - jak przypomniał - do spisu wyborców zapisały się 196 204 osoby.
Wawrzyk podkreślał, że frekwencja wśród osób głosujących korespondencyjnie była na takim samym poziomie, jak wśród głosujących osobiście.
- Stąd też teza o tym, że rzekomo były ogromne kłopoty, że uniemożliwiono oddanie głosów mija się z faktami - oceniał i dodawał, że w 2015 r. frekwencja przy głosowaniu korespondencyjnym wyniosła ok. 80 proc.
Koperty zwrotne przyjmowane do końca głosowania
Wiceszef MSZ poinformował, że w pierwszej turze wyborów w 2020 r. urzędy konsularne wysłały 343 241 pakietów wyborczych, a w 2015 r. - 34 021.
Podkreślał, że wszystkie urzędy konsularne przyjmowały zwrotne koperty od operatorów pocztowych i kurierów do momentu zakończenia głosowania tj. do godz. 21 czasu lokalnego 28 czerwca, z wyjątkiem obu Ameryk z racji różnicy czasu. Ponadto - jak relacjonował - do 26 czerwca do godz. 24 trwał dyżur konsularny, w trakcie którego przyjmowano koperty zwrotne od wyborców w obwodach, w których możliwe było głosowanie osobiste lub można było dostarczyć pakiety osobiście.
ZOBACZ: "Nawet ja sam na PSL bym nie zagłosował". Kukiz o wyniku Kosiniaka-Kamysza
Poinformował, że urzędy konsularne uzgodniły nadzwyczajny tryb doręczania pakietów zwrotnych do konsulatów poza godzinami pracy operatorów - przesyłki według resortu dyplomacji były dostarczane także poza godzinami pracy operatorów (w soboty i w niedzielę kolejno 27 i 28 czerwca).
"Odpowiedzialność za awarię ponosi dostawca usługi"
Wawrzyk odniósł się także do awarii systemu elektronicznego e-wybory, za pomocą którego wyborcy mogli dopisać się do spisu wyborców za granicą na głosowanie korespondencyjne w drugiej turze wyborów. System ten uległ awarii w poniedziałek wieczorem - według MSZ - na niecałe dwie godziny.
- Ten system nie jest prowadzony na podstawie infrastruktury MSZ, odpowiedzialność za to ponosi dostawca usługi, jedna z firm telekomunikacyjnych. My sprawiliśmy, żeby jak najszybciej była możliwość dostępu ponownie do tego systemu - mówił wiceszef MSZ.
ZOBACZ: Awaria systemu e-wybory. Wdrożono procedury kryzysowe
Odnosząc się także do apelu kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, aby wydłużyć termin rejestracji wyborców za granicą na drugą turę w głosowaniu korespondencyjnym o 24 godziny, Wawrzyk podkreślił, że termin ten wynika z kalendarza wyborczego, a nie z decyzji ministra spraw zagranicznych.
Zapewniał, że wszystkie osoby, które zgłosiły wniosek o dopisanie do spisu wyborców w terminie (tj. do końca 29 czerwca), także w formie mailowej, zostaną dopisane do spisu. Wawrzyk podkreślał, że dopisane zostaną zarówno osoby, które wcześniej dopisały się przez system e-wybory lub wysłały maila oraz te osoby, które wysłały zgłoszenie drogą mailową w trakcie awarii systemu.
Ponad 140 tys. nowych wyborców
Przypomniał, że zgodnie z danymi na poniedziałek 30 czerwca na drugą turę dopisało się nowych 140 tys. wyborców i wyraził przekonanie, że liczba ta będzie jeszcze wyższa ostatecznie.
Wawrzyk, w odpowiedzi na pytanie o zwiększoną liczbę zarejestrowanych wyborców, odparł, że niektóre z placówek, które mają szczególnie dużo zgłoszeń, zostaną wzmocnione przez większą liczbę osób pracujących w komisjach.
ZOBACZ: Jak głosowali Polacy na Wyspach? Blisko 50 proc. dla jednego kandydata
Zapewniał, że w sprawie ewentualnego umożliwienia osobistego dostarczania pakietów wyborczych lub głosowania osobistego konsulowie będą zwracać się do aktualnych władz.
Nie wróciło 14 proc. pakietów
Dopytywany natomiast o przypadki niedostarczania na czas pakietów wyborczych, odparł, że MSZ ma ograniczone możliwości, bo czas dostarczania wysyłek zależy od lokalnego operatora. Zapewniał jednocześnie, że wszystkie pakiety wyborcze wysyłane z konsulatów do wyborców dotarły, natomiast nie wróciło 14 proc. pakietów. Wawrzyk zapewniał również, że MSZ będzie monitorował tę kwestię również w drugiej turze wyborów.
- W poszczególnych przypadkach jest to do ustalenia i każdy przypadek trzeba zweryfikować - odparł wiceszef MSZ, nawiązując do niektórych przypadków spóźnionego dostarczenia przesyłki. Według Wawrzyka tego typu przypadki, gdy pakiet nie dotarł do wyborcy na czas lub nie wrócił na czas do konsulatu są "marginalne".
Druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca. Wyborcy będą mogli oddać głos na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego oraz prezydenta Andrzeja Dudę, który uzyskał najlepszy wynik w głosowaniu 28 czerwca.