Jak głosowali Polacy za granicą? Poznaj pierwsze wyniki
Prezydent Andrzej Duda wygrał pierwszą turę polskich wyborów prezydenckich w USA uzyskując 50,7 proc. głosów. Drugie miejsce zajął kandydat KO Rafał Trzaskowski (34,6 proc.). Systematycznie spływają wyniki z innych krajów.
Trzeci w USA jest niezależny kandydat Szymon Hołownia (6,2), a czwarty Krzysztof Bosak z Konfederacji (5,4).
Kolejne miejsca zajął kandydat Lewicy Robert Biedroń (1,8) oraz Władysław Kosiniak-Kamysz (0,7) reprezentujący Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL).
Z 26 126 oddanych w USA ważnych głosów prezydent Andrzej Duda uzyskał 13 237, Trzaskowski 9046, Hołownia 1628, Bosak 1423, Biedroń 469 a Kosiniak-Kamysz 190.
Pozostali kandydaci nie przekroczyli progu 100 głosów.
Przedstawione dane - procenty i sumy oddanych głosów - to wyliczenia PAP na podstawie danych z okręgów konsularnych przesłanych przez ambasadę RP w Waszyngtonie.
Chicago dla Dudy, Waszyngton dla Trzaskowskiego
W okręgu konsularnym w Chicago prezydent Andrzej Duda otrzymał 6731 głosów, a Trzaskowski 2101. Trzecie miejsce zajął Krzysztof Bosak z 522 głosami, a czwarte Szymon Hołownia z 463. Suma głosów na wszystkich kandydatów wyniosła 10 002.
W okręgu konsularnym w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda uzyskał 5076 głosów, Trzaskowski 4017, Hołownia 638, a Bosak 633. Suma głosów na ubiegających się o najwyższy urząd w Polsce to w Nowym Jorku 10 634.
ZOBACZ: Jak głosowało Podkarpacie? Wybory podczas powodzi
W okręgu konsularnym Los Angeles Trzaskowski otrzymał 1509 głosów, a ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda 653. Trzecie miejsce zajął niezależny kandydat Szymon Hołownia z 291 głosami, a czwarte reprezentujący Konfederację Krzysztof Bosak z 159.
W Waszyngtonie Trzaskowski uzyskał 1080 głosów, Duda 549, Hołownia 176, a Bosak 75.
W Houston zwyciężył Rafał Trzaskowski z wynikiem 339. 228 głosów uzyskał Duda, 60 Hołownia, a 34 Bosak.
26 tys. ważnych głosów
Łącznie w pierwszej turze polskich wyborów prezydenckich w USA oddano 26 126 ważne głosy. Wybory w USA odbyły się wyłącznie w formule korespondencyjnej.
Komisja 127 w Houston - trwa rozpakowywanie przesyłek z korespondencyjnymi głosami w wyborach Prezydenta RP pic.twitter.com/lvmcabRkv4
— Polish Consulate Houston (@PLinHouston) June 27, 2020
W 2015 roku w pierwszej turze wyborów prezydenckich w USA oddano 18 998 głosów ważnych. 66,51 proc. głosów otrzymał Andrzej Duda, 14,23 proc. Bronisław Komorowski, a 11,41 proc. Paweł Kukiz.
ZOBACZ: "Jesteśmy w historycznej chwili. Konfederacja trzecią siłą w Polsce"
W Stanach Zjednoczonych pakiety wyborcze przed wyborami prezydenckimi w Polsce wysłano do 33 892 osób deklarujących chęć głosowania. Przed pięcioma laty w pierwszej turze wyborów wydano w USA 19 151 kart.
Dyplomaci wiążą większą liczbę głosujących z korespondencyjną formułą wyborów. Dla wielu Polaków w USA podróż do lokalu wyborczego stanowi spore wyzwanie logistyczne; głosowanie listowne jest dla nich znacznie łatwiejsze.
Koperty zwrotne w wyborach prezydenta RP przyjmowano w USA od operatorów pocztowych i kurierów do godz. 21 czasu lokalnego w sobotę. Nie było możliwości osobistego dostarczenia przez wyborcę koperty zwrotnej do obwodowych komisji wyborczych.
Moskwa - Trzaskowski z dużą przewagą
W Moskwie w niedzielnych wyborach na prezydenta Polski 151 głosów padło na Rafała Trzaskowskiego, podczas gdy na obecnego prezydenta Andrzeja Dudę zagłosowało 65 wyborców. Liczba ważnych głosów, oddanych zarówno osobiście, jak i korespondencyjnie to 281.
26 wyborców głosujących w stolicy Rosji wskazało Szymona Hołownię. 21 głosów otrzymał Krzysztof Bosak, a 12 - Robert Biedroń.
Na kolejnych miejscach uplasowali się: Władysław Kosiniak-Kamysz (4 głosy), Marek Jakubiak (1 głos) i Stanisław Żółtek (również 1 głos).
ZOBACZ: Młodzi wyborcy wskazali swojego faworyta. Duda poza podium
Moskwa to największy z obwodów, gdzie mogli głosować w niedzielę obywatele polscy przebywający w Federacji Rosyjskiej. Na głosowanie w Moskwie zarejestrowało się przed wyborami 329 osób, w tym 17 zamierzało głosować korespondencyjnie.
Prócz Moskwy komisje wyborcze działały także w trzech polskich konsulatach generalnych na terenie Federacji Rosyjskiej: w Irkucku, Kaliningradzie i Petersburgu oraz w agencji konsularnej w Smoleńsku. Ogółem na głosowanie zarejestrowało się na terenie Rosji około 500 wyborców.
W zeszłorocznych wyborach do Sejmu i Senatu RP głosowało na terenie Rosji ponad 620 osób, z których ponad połowa oddała głos w Moskwie.
Wilno: ponad 200 głosujących
Rafał Trzaskowski wygrał pierwszą turę polskich wyborów prezydenckich w głosowaniu, które zostało zorganizowane w Ambasadzie RP w Wilnie. Kandydat PO uzyskał 91 głosów. Drugie miejsce z 77 głosami zajął urzędujący prezydent, kandydat PiS Andrzej Duda.
Trzecie miejsce i 34 głosy przypadły Szymonowi Hołowni. Czwartą pozycję zdobył Robert Biedroń (12 głosów), piątą – Krzysztof Bosak (10 głosów). Pozostali kandydaci uzyskali mniej niż 10 głosów.
W Wilnie w polskich wyborach prezydenckich oddano łącznie 231 ważnych głosów, w tym 16 drogą korespondencyjną.
Lokal wyborczy w siedzibie Ambasady RP w Wilnie był jedynym na Litwie, w którym w niedzielę odbywały się wybory prezydenta Polski.
Toronto: Duda wygrałby w pierwszej turze
Prezydent Andrzej Duda wygrał w pierwszej turze wyborów prezydenta RP w komisji wyborczej w Toronto, uzyskując 63,46 proc. głosów. Rafał Trzaskowski zdobył 26,18 proc. głosów.
Na Krzysztofa Bosaka głosowało 5,86 proc. wyborców, na Szymona Hołownię – 2,97 proc., na Roberta Biedronia – 1,26 proc. Na pozostałych kandydatów głosowały pojedyncze osoby.
Konsulat Generalny RP w Toronto, gdzie głosuje największa część kanadyjskiej Polonii, wysłał 5674 pakiety wyborcze do zarejestrowanych wyborców. Jak poinformował PAP konsul generalny RP w Toronto Krzysztof Grzelczyk, oddano 3262 ważnych głosów i 98 nieważnych.
ZOBACZ: Gdyby głosowała tylko Polonia z USA, II tura nie byłaby potrzebna
W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych w Toronto zarejestrowało się ok. 4200 wyborców.
Kanada, jak wiele innych krajów, podczas pandemii umożliwiła wyłącznie wybory korespondencyjne. Odbyły się w sobotę, w godzinach 7-21 czasu lokalnego. Przesyłki od wyborców odbierane były także w sobotę.
Obwody głosowania w Kanadzie znajdowały się w okręgach Referatu ds. Konsularnych i Polonii Ambasady RP w Ottawie, Konsulatu Generalnego RP w Toronto, Konsulatu Generalnego RP w Montrealu, oraz Konsulatu Generalnego RP w Vancouver.