Bez kwarantanny w Wielkiej Brytanii dla niektórych przyjezdnych. Jest lista krajów
Wielka Brytania od 6 lipca rezygnuje z 14-dniowej, obowiązkowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z części krajów. Tamtejszy rząd wybrał te państwa, w których w których jest mniejsze ryzyko związane z epidemią koronawirusa. Równocześnie rządzący złagodzili zalecenia dla Brytyjczyków w stosunku do niektórych krajów i regionów dot. podróży zagranicznych.
W związku ze zniesieniem kwarantanny dla niektórych państw, rządowi eksperci podzielą listę krajów na trzy kategorie: zielone, bursztynowe i czerwone. Podział będzie opierał się na takich kryteriach jak wielkość występowania Covid-19, dynamika zachorowań i wiarygodność danych.
"Nie zawahamy się przed ponownymi restrykcjami"
Pasażerowie przybywający z krajów oznaczonych kolorem zielonym i bursztynowym nie będą już musieli poddawać się kwarantannie przez 14 dni po przyjeździe. Zasady dla krajów z kategorii czerwonej nie ulegną zmianie.
Kategorie te zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu, a zmiany zasad mają wejść w życie od 6 lipca. Według BBC, z kwarantanny zwolnieni byliby przyjeżdżający m.in. z Francji, Włoch, Hiszpanii, Grecji, Belgii, Holandii, Niemiec, Finlandii, Norwegii i Turcji. Nie znajdą się na tej liście Portugalia i Szwecja.
ZOBACZ: Covid-19 we Włoszech - zamieszki w "czerwonej strefie". Są tam też Polacy
- Nasz nowy system oceny ryzyka pozwoli nam ostrożnie otworzyć wiele bezpiecznych tras podróży na całym świecie. Ale nie zawahamy się przed ponownym uruchomieniem restrykcji, jeśli ponownie pojawi się ryzyko - oświadczyła rzeczniczka rządu.
Zmiany te mają umożliwić Brytyjczykom wyjazdy za granicę na letnie wakacje.
Tysiąc funtów kary, gdy nie poddasz się kwarantannie
Od 8 czerwca niemal wszyscy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii - zarówno jej obywatele, jak i cudzoziemcy - muszą podać adres, gdzie będą przebywać przez następne 14 dni i poddawać się kwarantannie.
ZOBACZ: Koronawirus na mszy pierwszokomunijnej. Sanepid szuka pozostałych uczestników
Władze są upoważnione do przeprowadzania niezapowiedzianych kontroli i nakładania kary na osoby, które nie przestrzegają tego obowiązku. W Anglii, Walii i Irlandii Północnej wynosi ona 1000 funtów, w Szkocji - 480.
Wraz z wprowadzeniem kwarantanny ogłoszono, że co trzy tygodnie będzie ona poddawana przeglądowi.
Czytaj więcej