Koronawirus nie słabnie. W Polsce przybywa zakażonych i zmarłych
"W Polsce jest 285 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. W ciągu doby zmarło 17 zakażonych. W sumie w Polsce zachorowało 33 tys. 395 ludzi. Z tej liczby nie przeżyło 1429. Z koronawirusa wyzdrowiało 19 tys. 218 zakażonych.
"Mamy 285 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia" - podało Ministerstwo Zdrowia w piątek. Najwięcej przypadków odnotowano na Śląsku, gdzie było ich 95 oraz w woj. mazowieckim, gzie nowych chorych jest 45.
Nowe przypadki koronawirusa
Nowe przypadki pochodzą także z województw: wielkopolskiego (35), łódzkiego (20), dolnośląskiego (18), małopolskiego (17), podlaskiego (15), podkarpackiego (14), warmińsko-mazurskiego (9), zachodniopomorskiego (4), lubelskiego (3), pomorskiego (3), opolskiego (3), świętokrzyskiego (2), lubuskiego (1).
Mamy 285 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (96), mazowieckiego (45), wielkopolskiego (35), łódzkiego (20), dolnośląskiego (18), małopolskiego (17), podlaskiego (15), podkarpackiego (14), warmińsko-mazurskiego (9),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) June 26, 2020
Zmarło kolejnych 17 osób
Resort zdrowia poinformował o śmierci 17 osób zakażonych COVID-19.
zachodniopomorskiego (4), lubelskiego (3), pomorskiego (3), opolskiego (3), świętokrzyskiego (2), lubuskiego (1). Z przykrością informujemy o śmierci 17 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 84-M Wałbrzych, 78-K, 59-M Racibórz, 63-K Ruda Śląska, 79-M Bytom,
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) June 26, 2020
Łącznie ponad 33 tysiące chorych
"Z uwagi na pięć błędnie zaraportowanych przypadków zakażenia przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Łodzi oraz cztery przez WSSE Warszawa, odejmujemy je ze statystyk" - podało ministerstwo. Liczba wszystkich zakażonych dotąd koronawirusem wzrosła w Polsce do 33 tys. 395 osób. Nie żyje 1429 chorych. Większość z nich miała choroby współwystępujące.
Z uwagi na pięć błędnie zaraportowanych przypadków zakażenia przez WSSE Łódź oraz cztery przez WSSE Warszawa, odejmujemy je ze statystyk.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) June 26, 2020
Liczba zakażonych koronawirusem: 33 395/1 429 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Prawie 20 tys. chorych wyzdrowiało z koronawirusa
Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że liczba łóżek zajętych przez chorych na COVID-19 wynosi 1933. W szpitalach zajętych jest także 77 respiratorów. Resort zdrowia podał w piątek, że kwarantanną objętych jest 91 tys. 461 osób. Z kolei nadzór sanitarno-epidemiologiczny nałożono na 16 tys. 728 osób. Wyzdrowiało 19 tys. 218.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/QSfrg4HrpL
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) June 26, 2020
Ponad 25 tys. testów na COVID-19
W piętek ministerstwo podało, że laboratoria przebadały dotąd 1 mln 447 tys. 130 próbek pobranych od 1 mln 296 tys. 790 osób. W ciągu jednej doby wykonano ponad 22,2 tys. testów.
📊 W ciągu doby wykonano ponad 22,2 tys. testów na #koronawirus. pic.twitter.com/4zO87IOtPX
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) June 26, 2020
Koronawirus nad Bałtykiem. Wyniki testów wczasowiczów
U czterech osób spośród przebywających na kwarantannie w ośrodku wypoczynkowym w Rewalu (woj. zachodniopomorskie) stwierdzono zakażenie koronawirusem. Zakażeni to turyści ze Śląska. Pozostałe osoby będą mogły wrócić do domów.
ZOBACZ: Koronawirus nad Bałtykiem. Są wyniki testów wczasowiczów
Na początku tygodnia ok. 50 osób z ośrodka wypoczynkowego poddanych zostało kwarantannie. Zamknięta została część ośrodka wypoczynkowego, osoby objęte kwarantanną przebywały w jednym z budynków.
Minister edukacji: lekcje w szkołach od września
1 września uczniowie wrócą do szkół, a studenci 1 października wrócą na uczelnie - poinformował w czwartek premier. W piątek szerzej poinformował o tym minister edukacji Dariusz Piontkowski. Szef rządu uzasadniał, że pozwala na to obecnie sytuacja epidemiczna.
ZOBACZ: Kiedy dzieci wrócą do szkół? Premier wskazał termin
Mateusz Morawiecki wyraził przekonanie, że czas wakacji "dyrekcje, organy prowadzące, wykorzystają do tego, żeby przygotować się we właściwy sposób od strony operacyjnej". Przekonywał, że sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą, ale jego gabinet podchodzi "z pokorą" do samej epidemii.
Światowa pandemia zaczęła się w Chinach
Zapalenie płuc zwane COVID-19 rozpoznano w Chinach pod koniec 2019 r. Wskutek gwałtownego nasilenia liczby przypadków Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła stan pandemii. W Polsce pacjenta "zero" zdiagnozowano w marcu, to wtedy rząd wprowadził rygorystyczne obostrzenia, m.in. zamknięto większość sklepów i zakazano wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie większość z nich jest cofnięta.
ZOBACZ: Druga fala epidemii koronawirusa w Korei Płd. Nadeszła szybciej niż przewidywano
Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.
Czytaj więcej