Nieudana "renowacja". Obraz słynnego malarza nie do poznania
Obraz "Niepokalane Poczęcie" autorstwa hiszpańskiego, barokowego malarza Bartolomego Estebana Murillo padł ofiarą nieudanej renowacji. Dzieło sztuki dwukrotnie starał się "odnowić"... konserwator mebli. Teraz wizerunek Maryi w niczym nie przypomina oryginału. Znawcy sztuki domagają się zmiany prawa.
Prywatny kolekcjoner sztuki z Walencji polecił wynajętemu renowatorowi mebli "odświeżenie" obrazu Murillo. Za usługę zapłacił 1 200 euro. Choć okazało się, że powierzone zadanie przekracza możliwości pracownika, ten nie zdecydował się z niego zrezygnować. W efekcie twarz Maryi Dziewicy przestała mieć cokolwiek wspólnego z oryginałem.
The original is on the left. The two attempts at "restoring" it are on the right. Ouch.
— Mark Rees (@reviewwales) June 22, 2020
"Experts call for regulation after latest botched art restoration in Spain: Immaculate Conception painting by Murillo reportedly cleaned by furniture restorer."https://t.co/t3kAIZYnNS pic.twitter.com/m8Kabrt7Qu
Właściciel obrazu dał renowatorowi "drugą szansę", by ten przywrócił dzieło sztuki do pierwotnego stanu. Efektu można jednak się było spodziewać - przy drugim podejściu twarz Maryi straciła ludzkie rysy.
ZOBACZ: Nerwowo się zachowywał, więc policjanci otworzyli bagażnik. W środku: drogocenny obraz
Decyzja kolekcjonera i podjęcie się pracy przez niewykwalifikowaną do tego osobę wywołała oburzenie wśród znawców sztuki i renowatorów-profesjonalistów. - To kolejny z wielu przypadków, gdy dzieło sztuki zostaje zniekształcone przez osobę bez wcześniejszego przygotowania. Najczęściej prowadzi do nieodwracalnych zmian" - mówiła w rozmowie europapress Maria Borja - wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Profesjonalnych Konserwatorów w Hiszpanii.
Hiszpańskie karykatury
Sytuacja do złudzenia przypomina głośną próbę renowacji fresku "Ecce Homo" autorstwa Eliasa Garcii Martineza w sierpniu 2012 r. Obraz znajdujący się w kościele w północno-hiszpańskim miasteczku Borja próbowała odnowić ponad 80-letnia Cecilia Gimenez - artystka-amatorka, która całkowicie zamalowała oryginał.
Casi seguro que es obra de Cecilia Giménez por su parecido con la restauración del Cristo de Borja Ecce Homo pic.twitter.com/3bkat3xB0E
— Juan Venegas (@Vene945) June 20, 2018
Nieporadnie odmalowane oblicze Chrystusa stało się znane na całym świecie i przyciągnęło rzesze turystów. Lokalne władze otworzyły specjalne centrum, w którym turyści mogą zapoznać się z historiami, zdjęciami i filmami dokumentującymi oddźwięk, jaki wywołała nieumiejętna konserwacja zabytku.
Polèmica a Navarra per la restauració del sant Jordi d'Estella que data del segle XVI. No ha quedat cap centímetre de la policromia original, que era el seu valor patrimonial https://t.co/a0VdeE5Hse pic.twitter.com/rxL6Zx2xm1
— 324.cat (@324cat) June 26, 2018
W 2018 r. z kolei opisywaliśmy próbę odnowienia drewnianego XVI-wiecznego posągu św. Jerzego na koniu z kościoła Estelii, również Hiszpanii. Próbę podjęła wówczas grupa rzemieślników. W efekcie rzeźba zyskała jaskrawe kolory i groteskowy wyraz twarzy.
Operacja bez chirurga
- Nie uważam, że ci ludzie powinni być uznawani za "renowatorów". Ustalmy - to kretyni, którzy niszczą rzeczy - powiedział w rozmowie z "The Guardian" Fernando Carrera, profesor w Galicyjskiej Szkole Konserwacji i Renowacji Dziedzictwa Narodowego.
ZOBACZ: Hiszpania: powstało centrum poświęcone zniekształconemu freskowi
Według Carrery, podobne sytuacje zdarzają się regularnie, ponieważ "pozwala na to prawo". - Wyobrażacie sobie, że ktoś bez wiedzy i doświadczenia, mógłby przeprowadzać operacje chirurgiczne? Albo sprzedawać leki bez tytułu magistra farmacji? Albo stawiać budynki nie będąc architektem? - pytał profesor, który zaapelował do hiszpańskiego rządu o wprowadzenie dodatkowych ograniczeń i wymagań dla renowacji dzieł sztuki.
Czytaj więcej