Mam nadzieję, że to będzie wizyta pożegnalna - Kierwiński o wizycie Dudy w USA
- Mam nadzieję, ze to będzie pożegnalna wizyta prezydenta Dudy - powiedział Marcin Kierwiński (PO) w programie "Śniadanie w Polsat News". - Każde spotkanie z prezydentem USA jest ważne - dodał. - Mam tylko nadzieje, że za te słitfocię z prezydentem Trumpem my Polacy nie będziemy musieli płacić przez wiele lat - powiedział polityk.
Z niepokojem przyjąłem oświadczenie pani (ambasador USA Georgette - red.) Mosbacher, że rozważane jest przeniesienie broni atomowej z Niemiec do Polski. Mam nadzieję, że prezydent Duda nie wpadnie na pomysł, aby na trzy dni przed wyborami ratować swoje spadające sondaże i zgodzić się na wszystko, czego będzie chciała strona amerykańska - powiedział Marcin Kierwiński (PO) w programie "Śniadanie w Polsat News".
Kierwiński: Wizyta Dudy w interesie USA
- Wiadomo, że Donald Trump na taką wizytę zgodził się nie w interesie Polski tylko w interesie USA. Mam nadzieje że pan prezydent nie będzie zawierał nowych zobowiązań tylko po to, żeby mieć ładne zdjęcie z prezydentem Trumpem - dodał polityk PO.
Dodał, że w relacjach z Trumpem Duda był "klientem, który chętnie rozdawał polskie pieniądze, kupował sprzęt, który przyjedzie do polski za wiele lat, a nie dopilnował tak oczywistych rzeczy, jak baza antyrakietowa w Redzikowie". Jego zdaniem ten projekt najbardziej zapewniłby Polsce bezpieczeństwo na wiele lat.
Piotr Witwicki przypomniał, że prezydent USA Donald Trump zamiast jechać na defiladę do Moskwy wybrał spotkanie z Andrzejem Dudą i zwiększenie amerykańskiego kontyngentu w Polsce.
Sawicki: czy NATO zgodziło się na negocjacje
Marek Sawicki z PSL powiedział, że nie jest przeciwnikiem wizyty.
- Chcę tylko wiedzieć, czy prezydent jadąc tam ma upoważnienia od części paktu NATO, żeby w imieniu tej części negocjować - stwierdził Sawicki.
- Chciałbym wiedzieć, czy rzeczywiście ta broń jądrowa będzie przenoszona z Niemiec do Polski. I czy cały kontyngent żołnierzy USA wycofywanych z Niemiec będzie również lokowany w Polsce. Bo jeśli nie cały to jednoznacznie osłabi to pozycję NATO na wschodzie - powiedział.
Pytał także, czy kwestia energetyki jądrowej to będzie import "starych, 5-letnich siłowni wycofywanych z okrętów jądrowych marynarki Stanów Zjednoczonych, czy to będą jakieś nowe projekty".
Zybertowicz: Uzgodnienia ze Stoltenbergiem
Prof. Zybertowicz z kancelarii Prezydenta powiedział, że w poniedziałek odbędzie się rozmowa telefoniczna Dudy z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym NATO. Urząd prezydenta pozostaje - według niego w stałym kontakcie z Sojuszem - "ale przed tą wizytą będą jeszcze prowadzone uzgodnienia".
- Ważne, żeby wzmacnianie flanki wschodniej było w porozumieniu z NATO i krajami unii. W żadnym razie nie chcemy zadrażniać stosunków z Niemcami. W żadnym wypadku nigdy przesuwanie wojsk z Niemiec do Polski, nawet jeśli będzie miało miejsce, nigdy nie było przez nas stawiane jako warunek - powiedział Zybertowicz.
WIDEO: Politycy o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA w programie "Śniadanie w Polsat News"
Winnicki: Duda potrzebuje głosów Polonii
Robert Winnicki (Konfederacja) ocenił z kolei, że wizyta prezydenta Dudy w USA jest potrzebna prezydentowi Trumpowi z dwóch względów. Po pierwsze dlatego, że amerykański prezydent potrzebuje głosów Polonii, które - jak mówił - prawdopodobnie zadecydowały w poprzednich wyborach o tym, że Donald Trump został prezydentem.
- A po drugie dlatego, że ma słabnącą gospodarkę w wyniku epidemii i bardzo duży kryzys ekonomiczny, dużo większy niż w Polsce - powiedział. Dodał, że Trump zmaga się również z anarchistami i z mniejszościami etnicznymi, które protestują na ulicach amerykańskich miast.
Poseł Konfederacji wątpił także w celowość tej wizyty. - To jest jasne, po to, żeby się pokazał w Białym Domu i żeby pokazał, jak to najpotężniejsze państwo świata po raz kolejny poklepuje nas po plecach - powiedział. Polityk podkreślił, że Konfederacja nie jest jednoznacznie przeciwna obecności broni atomowej w Polsce.
"Zaproszenie od Trumpa to marzenie wielu polityków"
- Zaproszenie od prezydenta najpotężniejszego państwa świata to jest marzenie dla wielu polityków, tym bardziej w tej sytuacji, która jest dzisiaj - odpowiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik (PiS), zwracając przy tym uwagę, że prezydent Duda jest pierwszym przywódcą ze świata, który został zaproszony do USA po pandemii.
W środę 24 czerwca dojdzie do spotkania w Waszyngtonie prezydentów Polski Andrzeja Dudy i USA Donalda Trumpa. Przed wylotem prezydent Duda odbędzie jeszcze rozmowę z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Wizyta prezydenta Dudy w USA ma dotyczyć obronności, współpracy militarnej i handlowej oraz energetyki. Omówione mają być także plany USA związane z relokacją wojsk i kwestia wykorzystania energii nuklearnej.