Grad, burze - alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W Łowiczu zalało szpital i liceum
"Uwaga! Dziś i w nocy prognozowane burze z gradem. Możliwe lokalne podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie" - głosi popołudniowy komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Alert dotyczy województwa podlaskiego i niektórych powiatów woj. warmińsko-mazurskiego. Z kolei IMGW ostrzega o możliwych burzach z gradem i ulewnych deszczach w niemal całym kraju. Łowicz już zalało.
Alert RCB został wysłany do odbiorców przebywających w woj. podlaskim oraz w powiatach woj. warmińsko-mazurskiego: braniewskim, ostródzkim, nidzickim, bartoszyckim, lidzbarskim, olsztyńskim, m. Olsztyn, szczycieńskim, mrągowskim, kętrzyńskim, węgorzewskim, giżyckim, piskim, gołdapskim, oleckim oraz ełckim.
RCB informuje, że porywy wiatru na wymienionych obszarach mogą osiągać 90 km/h, a opady deszczu do 60 mm. Lokalnie mogą wystąpić też opady gradu.
‼️Uwaga #AlertRCB ‼️ dla osób przebywających w województwach warmińsko-mazurskim oraz podlaskim.
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) June 19, 2020
Dziś (19.06) i w nocy prognozowane burze z gradem. Możliwe lokalne podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie. pic.twitter.com/Dq3dkJDoLE
Ostrzeżenia IMGW dla niemal całego kraju
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek rano ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem oraz silnym deszczem dla niemal całego kraju.
Alertami drugiego stopnia objęta jest centralna część kraju. Ostrzeżenia obowiązują w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim oraz we wschodnich powiatach woj. zachodniopomorskiego i wielkopolskiego, a także zachodnich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i południowo-wschodnich woj. lubelskiego. W tych regionach synoptycy prognozują wystąpienie burz z opadami deszczu sięgającymi od 30 mm do 60 mm, którym towarzyszyć będzie wiatr osiągający 80-90 km/h. Miejscami będzie także padać grad.
Prognozy już niestety sprawdziły się w woj. łódzkim. Nad Łowiczem po południu przeszła nawałnica, zalewając ulice i podtapiając budynki - m.ni. szpital i liceum. Silny wiatr łamał drzewa.
ZOBACZ: Burze z gradem w niemal całym kraju. IMGW ostrzega, rząd zapowiada wsparcie
Natomiast ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego oraz dla całego woj. podlaskiego i śląskiego. Alerty pierwszego stopnia obowiązują także w północnych powiatach woj. opolskiego, dolnośląskiego oraz wschodnich powiatach woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego i Wielkopolski.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.
IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.
Zalecenia RCB
RCB przypomina, by w przypadku wystąpienia niebezpiecznych warunków pogodowych zachować odpowiednie środki ostrożności:
- usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,
- przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami,
- zamknąć okna i drzwi,
- pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe,
- jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, jeżeli jesteśmy poza domem,
- unikać przebywania pod drzewami,
- unikać przebywania na otwartej przestrzeni,
- pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) - samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,
- rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów, jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie - chodzi o to, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.
W nagłych wypadkach należy niezwłocznie poinformować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 998.
Pogotowie przeciwpowodziowe w Bielsku-Białej
Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił w piątek w południe w Bielsku-Białej prezydent miasta Jarosław Klimaszewski. Decyzja ma związek z intensywnymi opadami deszczu - podały służby prasowe bielskiego magistratu.
"Zarządzenie w tej sprawie obowiązuje do odwołania. Czynności organizacyjne i techniczne w celu ochrony przeciwpowodziowej prowadzi miejski zespół zarządzania kryzysowego" - poinformował magistrat.
W rejonie Bielska-Białej rzęsisty deszcz pada - z niewielkimi przerwami - od wielu godzin. Przybywa wody w rzekach. Stan ostrzegawczy po godz. 11. był przekroczony na rzece Białej w Czechowicach-Dziedzicach o 51 cm. Wysoki stan jest także na Białej w Bielsku-Białej.
Strażacy dotychczas interweniowali ok. 20 razy. Wezwania dotyczyły udrożniania przepustów. Bielszczanie skarżyli się również, że do piwnic dostaje się woda.
Krakowski oddział Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB prognozuje, że na południu województwa śląskiego padać może przynajmniej do późnych godzin wieczornych.