Ulice, jak rzeki, zalany radiowóz, szpital i ofiara śmiertelna. Nawałnice nad Polską
Potężna ulewa, która przeszła w czwartek nad Bytomiem, spowodowała poważne utrudnienia w ruchu w centrum miasta. Podtopione zostało m.in. jedno z newralgicznych skrzyżowań oraz fragment przelotowej ulicy Piłsudskiego. Z podobną nawałnicą zmierzyli się również mieszkańcy m.in. Zgierza. Jak podaje IMGW, w całym kraju obowiązują alerty przed burzami z gradem.
Ulewa przeszła m.in. nad Zgierzem (woj. łódzkie), zaskakując m.in. policjantów. W wodzie utknął ich nieoznakowany radiowóz.
Podtopiony został tam również jednoimienny szpital zakaźny, w którym przebywają pacjenci zakażeni koronawirusem.
Niestety, jest też ofiara śmiertelna. W podtopionym budynku mieszkalnym, przy ul. Pieczyraka, w piwnicy, znaleziono ciało mężczyznę.
Strażacy OSP zostali wezwani do zalanej piwnicy w szkole, na miejscu usłyszeli wołanie na pomoc kobiety. Była to żona ofiary. Mimo natychmiastowej reanimacji, mężczyźnie nie udało się pomóc. Strażacy nie wiedzą, dlaczego znalazł się w wodzie.
Nawałnica w Bytomiu
W Bytomiu opady były krótkotrwałe, ale bardzo intensywne - kanalizacja deszczowa nie była w stanie przyjąć w krótkim czasie dużej ilości wody. W efekcie zalane zostały niektóre niżej położone ulice, gdzie miejscami utworzyły się potężne rozlewiska. Podtopione zostały zaparkowane tam samochody, woda wdarła się też do piwnic.
Jak wynika z informacji Urzędu Miasta, najtrudniejsza sytuacja jest w okolicy ważnego dla ruchu w mieście skrzyżowania ulic Wrocławskiej i Kolejowej, na odcinku ulicy Piłsudskiego między ulicami Chrobrego a Piekarską, na ulicy Katowickiej w rejonie przystanku Bytom Głęboka, a także poza centrum - w okolicach supermarketów przy ulicach Frenzla i Zabrzańskiej.
ZOBACZ: Tysiąc interwencji strażaków. Skutki burz w Polsce
- Dzisiejsze intensywne opady deszczu spowodowały utrudnienia drogowe w naszym mieście. Zwracamy się z prośbą do kierowców o wzmożoną ostrożność - zaapelowali przedstawiciele miejskich służb. Strażacy rozpoczęli odpompowywanie wody z rozlewisk i piwnic.
Około 20-minutowa ulewa przeszła także nad sąsiadującymi z Bytomiem Tarnowskimi Górami, które w czwartek po południu ma odwiedzić premier Mateusz Morawiecki. Na ponad godzinę przed przyjazdem szefa rządu deszcz już nie padał.
Nawałnica przeszła też w okolicach Warszawy. W Łomiankach piorun uderzył w dach jednego z budynków, co wywołało pożar. W jego wyniku nikt nie został ranny.
W samej stolicy strażacy udrażniali drogi, usuwając z nich m.in. zawalone drzewa.
WIDEO: Burze przeszły nad Polską. Trwa szacowanie strat. Materiał "Wydarzeń"
Ulewy w powiecie otwockim:
Wyświetl ten post na Instagramie.
Gwałtowna burza przeszła nad Łodzią:
Łódź. pic.twitter.com/tq5VE7kGRS
— »𝑗𝑜𝑙𝑖𝑒« (@jask00lka) June 18, 2020
ŚMIECH NA SALI XD ŁÓDŹ A RACZEJ POWÓDŹ NIE POZDRAWIA pic.twitter.com/1K9k8lAQuZ
— 𝔣!𝔞𝔫𝔱𝔞 🦋 (@zxvzxvz) June 18, 2020
Oberwanie chmury nad warszawskim Mokotowem:
Wyświetl ten post na Instagramie.
Gwałtowna ulewa w Chorzowie:
Wyświetl ten post na Instagramie.
Alerty pierwszego i drugiego stopnia w całej Polsce
W całym kraju obowiązują alerty przed burzami z gradem. W woj dolnośląskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim, łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim, opolskim i części woj. warmińsko-mazurskiego wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.
W tych rejonach kraju prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, oraz porywami wiatru do 80-90 km/h.
Alerty pierwszego, najniższego stopnia obowiązują natomiast dla woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, lubuskiego, wielkopolskim i części warmińsko-mazurskiego. Dla pozostałej części kraju wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. W tych regionach mogą wystąpić burze z deszczem od 15 mm do 30 mm, a także porywy wiatru do 80-90 km/h.
Zagrożenie zdrowia i życia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.
ZOBACZ: "Zielony śnieg" na Antarktydzie. Brytyjscy naukowcy poznali przyczynę tego zjawiska
Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.