Ponad 450 tys. osób na całym świecie zmarło na Covid-19 [RELACJA]

Świat
Ponad 450 tys. osób na całym świecie zmarło na Covid-19 [RELACJA]
PAP/EPA/STRINGER
Do czwartku na całym świecie stwierdzono 450 162 przypadki śmiertelne zakażenia koronawirusem

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore na całym świecie na Covid-19 zmarło już ponad 450 tys. osób. Najwięcej zgonów jest w Stanach Zjednoczonych - prawie 118 tys. Ponad 40 tys. osób zmarło w Brazylii i w Wielkiej Brytanii. W Polsce w czwartek poinformowano o 30 kolejnych zgonach i 314 nowych przypadkach zakażenia.

msl/grz/bia/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Powiatowe Centrum Zdrowia w Otwocku wstrzymało przyjęcia na oddział chorób wewnętrznych po tym, jak u jednego z pacjentów wykryto koronawirusa.

O zdarzeniu władze szpitala poinformowały w komunikacie na stronie internetowej. Przyjęcia nowych pacjentów zostały wstrzymane do odwołania.

Już w grudniu 2019 roku w wodach ściekowych w Mediolanie i Turynie znajdowały się ślady koronawirusa - o tym odkryciu poinformował w czwartek włoski Instytut Zdrowia. W obu miastach zbadano próbki wody sprzed oficjalnego wybuchu epidemii w lutym.

Wcześniejsze badania naukowe pozwoliły stwierdzić, że wody ściekowe mogą być wskaźnikiem szerzenia się wirusa wśród ludności. Odkrycie naukowców, jak wyjaśnił Instytut Zdrowia, przyczyni się do ustalenia, kiedy faktycznie koronawirus zaczął krążyć we Włoszech.

Podstawą badań było 40 próbek wody ściekowej zebranej od października 2019 do lutego 2020 roku oraz 24 próbki z przełomu lat 2018-2019, gdy z całą pewnością koronawirus nie był obecny.

Za formalny początek epidemii we Włoszech uważa się koniec lutego, gdy wykryto pierwsze zakażenie, do jakiego doszło na terytorium tego kraju. O tym, że wirus szerzył się wcześniej, świadczą głównie doniesienia z domów opieki dla osób starszych na północy, gdzie już kilka tygodni wcześniej rozpoczęła się lawina zgonów w wyniku objawów przypominających powikłania grypowe. Wtedy nie prowadzono jeszcze badań na obecność SARS-CoV-2. 

W stołecznej straży miejskiej przy ulicy Sołtyka wykryto kolejne dwa przypadki koronawirusa - poinformował w czwartek wieczorem inspektor Jerzy Jabraszko z referatu prasowego Straży Miejskiej.

Wcześniej na początku czerwca Jerzy Jabraszko przekazał, że jeden z pracowników straży nagle źle się poczuł. - Z domu poszedł do lekarza. Wówczas okazało się, że jego wynik testu na koronawirusa jest pozytywny - mówił Jabraszko. Dodał, że strażnik natychmiast powiadomił o tym swojego przełożonego i w jednostce wdrożono wszystkie niezbędne procedury oraz wytypowano osoby, które miały bezpośredni kontakt z zakażonym.

- Zdezynfekowano pomieszczenia, a osoby które mogły mieć z nim kontakt zostały powiadomione o sytuacji telefonicznie i zostały w domu - przekazywał Jabraszko. Informował także, że jednostka została zamknięta, a placówka przeszła dezynfekcję.

Dodał, że do odbycia kwarantanny docelowo było zgłoszonych 38 osób, z czego ostatecznie sanepid wytypował 28. - Te osoby po ujawnieniu pierwszego zakażenia odbyły kwarantannę i wróciły już do pracy - powiedział Jabraszko.

Premier Kanady Justin Trudeau poinformował w czwartek, że bezpłatna aplikacja umożliwiająca powiadamianie Kanadyjczyków, iż mieli kontakt z osobą przetestowaną pozytywnie na obecność koronawirusa jest gotowa i w nadchodzących tygodniach będzie udostępniona.

- Jeśli uzyskasz pozytywny wynik w teście wykrywającym Covid-19, pracownik służby zdrowia pomoże w całkowicie zanonimizowanym umieszczeniu twoich danych w krajowej bazie - tłumaczył szef rządu. Trudeau wyjaśnił, że w bazie danych, przechowywanej na terenie Kanady, będzie informacja o numerze przyporządkowanym do danego testu, w sposób uniemożliwiający identyfikację osoby, telefonu i miejsca pobytu.

Premier zachęcał Kanadyjczyków do ściągania na telefony aplikacji, gdy będzie już ogólnie dostępna. Tłumaczył, że jeśli ktoś zainstaluje aplikację, a znajdzie się w pobliżu osoby, która została przetestowana z wynikiem dodatnim i ma zainstalowaną aplikację zawierającą stosowny kod, otrzyma powiadomienie, że mógł mieć kontakt z osobą zarażoną.

Dwa tygodnie po ogłoszeniu przez Czarnogórę wygaśnięcia epidemii koronawirusa w tym kraju, służby medyczne w Podgoricy poinformowały o stwierdzeniu nowych przypadków infekcji. Jako źródło zakażenia wskazywany jest mecz piłkarski w sąsiedniej Serbii.

2 czerwca władze Czarnogóry oświadczyły, że od 5 maja nie odnotowano żadnego nowego przypadku zakażenia koronawirusem, w związku z tym uznano, że epidemii w kraju już nie ma. W czwartek jednak Jevto Eraković, dyrektor Centrum Klinicznego w Podgoricy, ogłosił, że pojawiło się dziewięć "zaimportowanych" przypadków zakażenia.

Siedem infekcji dotyczy osób, które w zeszłym tygodniu były w Belgradzie na meczu piłkarskim między dwoma lokalnymi rywalami Partizanem i Crveną Zvezdą w rozgrywkach o Puchar Serbii. Miejscowe władze nie wprowadziły żadnych ograniczeń w liczbie kibiców, w związku z tym na trybunach stadionu zasiadło 16 tys. osób, które nie przestrzegały żadnych obostrzeń zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

- Oczywiste jest, że przemieszczenie się naszych obywateli na mecz do Belgradu i z powrotem doprowadziło do sytuacji, którą dzisiaj mamy - ubolewał Eraković i podkreślił, że spodziewa się "większej liczby nowych przypadków zakażenia w nadchodzących dniach".

W liczącej 620 tys. mieszkańców Czarnogórze stwierdzono w sumie 333 przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło dziewięć osób. 1 czerwca rząd w Podgoricy otworzył granice dla obywateli krajów rejestrujących mniej niż 25 zarażonych osób na 100 000 mieszkańców, z wyłączeniem Serbii.

Podczas ostatniej doby w Portugalii nastąpił wyraźny wzrost dynamiki zachorowań na Covid-19. Służby medyczne szacują, że od środy w kraju przybyło 417 przypadków infekcji koronawirusem, a ich łączna liczba sięga już 38 089.

Jak poinformowała w czwartek minister zdrowia Portugalii Marta Temido, w dalszym ciągu najwięcej nowych infekcji notowanych jest w aglomeracji Lizbony oraz w sąsiadującym z nią regionie Doliny Tagu (Vale do Tejo). Od środy zanotowano tam blisko 80 proc. wszystkich potwierdzonych w Portugalii nowych zakażeń.

Z informacji portugalskiego ministerstwa zdrowia wynika, że w ciągu ostatnich 24 godzin nastąpił tylko jeden zgon u osoby zakażonej SARS-CoV-2. Łączna liczba ofiar śmiertelnych tego wirusa wynosi w Portugalii 1524.

Rząd Hiszpanii podał w czwartek, po raz kolejny w ostatnich dniach, rozbieżne dane dotyczące liczby zmarłych na Covid-19. Hiszpański resort zdrowia w czwartkowym bilansie nie uwzględnił dwóch osób, które - według władz regionalnych - w ciągu ostatniej doby zmarły wskutek zakażenia koronawirusem na terenie wspólnoty autonomicznej Kastylii i Leonu oraz w Andaluzji.

Według oświadczenia ministerstwa zdrowia od 7 czerwca w kraju utrzymuje się niezmienna liczba zgonów – 27 136. Z podawanych przez resort danych wynika, że od środy liczba przypadków zakażenia wzrosła o 568 do 245 251. Podczas wcześniejszej doby zanotowano 336 infekcji SARS-CoV-2.

Z kolei w czwartek hiszpańska minister obrony Margarita Robles ujawniła, że z powodu trudnych doświadczeń podczas pracy w walce z epidemią koronawirusa pomocy psychologicznej potrzebowało już 2200 żołnierzy. Brali oni udział m.in. w dezynfekowaniu domów spokojnej starości.

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore na całym świecie na Covid-19 zmarło już ponad 450 tys. osób. Najwięcej zgonów jest w Stanach Zjednoczonych - prawie 118 tys. Ponad 40 tys. osób zmarło w Brazylii i w Wielkiej Brytanii.

Jak podaje Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, do czwartku na całym świecie stwierdzono 450 162 przypadki śmiertelne zakażenia koronawirusem.

Krajem najbardziej tragicznie dotkniętym przez pandemię są USA, gdzie do tej pory zmarło 117 972 osób. W Brazylii stwierdzono 46 510 przypadków śmiertelnych, natomiast w Wielkiej Brytanii 42 288. W trzech innych krajach jest ponad 20 tys. ofiar śmiertelnych - to Włochy (34 514), Francja (29 603) i Hiszpania (27 136).

W Azji koronawirus zabił najwięcej osób w Indiach, gdzie zmarło do tej pory 12 237 osób. W Afryce, według danych Uniwersytetu Hopkinsa, krajem najbardziej dotkniętym pandemią jest Egipt, gdzie stwierdzono 1850 zgonów.

Pierwsze 100 tys. zgonów na całym świecie zostało stwierdzone 10 kwietnia, miesiąc po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła globalną pandemię koronawirusa. 15 dni później, czyli 25 kwietnia, zanotowano 200 tys. zgonów. Kolejna bariera, 300 tys. przypadków śmiertelnych, została przełamana 14 maja, a 7 czerwca stwierdzonych zostało 400 tys. ofiar śmiertelnych. 

28 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Od początku pandemii we Francji stwierdzono 29 603 przypadki śmiertelne. W ciągu ostatnich 24 godzin zanotowano 467 nowych przypadków zakażenia i tym samym całkowita liczba osób zainfekowanych koronawirusem wzrosła do 158 641.

Na oddziałach intensywnej terapii przebywają 752 osoby chore na Covid-19, o 20 mniej niż w środę. W sumie pod opieką lekarską jest 10 125 osób z koronawirusem, o 142 mniej niż dzień wcześniej.

Od poniedziałku otwarte są bez ograniczeń restauracje i bary na całym terytorium Francji. Do tej pory w regionie Ile-de-France restauracje mogły przyjmować klientów jedynie w ogródkach i na tarasach. Francuzi mogą też swobodnie podróżować po Europie, a od 1 lipca będą mogli wyjeżdżać poza granice kontynentu.

Cztery regiony - Ile-de-France, Grand Est, Owernia-Rodan-Alpy i Hauts-de-France - odpowiadają za ponad 75 proc. przypadków hospitalizacji chorych na Covid-19 we Francji.

Szwedzka strategia walki z koronawirusem opierała się o założenie, że w połowie maja lub w czerwcu sztokholmczycy będą bliscy osiągnięcia odporności stadnej. Jak ujawniono, pod koniec maja nieco ponad 6 proc. populacji Szwecji wytworzyło przeciwciała Covid-19 - poinformował w czwartek Urząd Zdrowia Publicznego.

Czytaj więcej: Szwecja ujawniła, jaki procent ludności wytworzył przeciwciała Covid-19

Kolejnych 66 osób zakażonych koronawirusem zmarło we Włoszech - podała w czwartek Obrona Cywilna. Tym samym łączny bilans zgonów w tym kraju wzrósł do 34 514. Dobowa liczba zmarłych jest wyższa niż w poprzednich dniach. Stwierdzono też 333 nowe infekcje. W połowie z 20 regionów kraju nie zarejestrowano następnych zgonów.

Obecnie zakażonych wirusem jest we Włoszech około 23 tysięcy osób. Ich liczba spadła ostatniej doby o ponad 820. Od początku epidemii potwierdzono 238 tys. przypadków koronawirusa. Wyleczonych jest ponad 180 tysięcy osób. Jednego dnia przybyło ich 1089.

W szpitalach przebywa ponad 2800 osób chorych na Covid-19, w tym na oddziałach intensywnej terapii - 168.

W najbardziej dotkniętej przez epidemię Lombardii zmarło ostatniej doby 36 osób, czyli więcej niż w poprzednich dniach. Wykryto 216 nowych przypadków zakażeń.

Dania otworzy 27 czerwca swoje granice dla podróżnych z państw europejskich o niskiej liczbie zakażeń koronawirusem - poinformowało w czwartek MSZ tego kraju. Wcześniej rząd Danii planował otworzyć granice dopiero 31 sierpnia.

- Jesteśmy w znacznie lepszej sytuacji, niż jeszcze niedawno. Dlatego możemy teraz zmienić wskazania dotyczące podróży - powiedział minister spraw zagranicznych Jeppe Kofod. Jak oświadczył, na terytorium Danii będą mogli wjechać obywatele krajów członkowskich UE, strefy Schengen oraz Wielkiej Brytanii, natomiast - według stanu obecnego - decyzja nie dotyczyłaby obywateli Portugalii i Szwecji.

Szef duńskiego ministerstwa sprawiedliwości Nick Haekkerup wyjaśnił, że kraj o niskiej liczbie zakażeń to taki, w którym przyrost zakażeń jest mniejszy niż 20 na 100 000 mieszkańców tygodniowo. Dodał, że podróżni będą mogli wjechać na teren Danii pod warunkiem, że będą mieli zarezerwowany pobyt na co najmniej sześć dni.

15 czerwca Dania otworzyła swoje granice dla turystów z Islandii, Niemiec i Norwegii.

40 tysięcy dolarów podarowała rzymskiemu szpitalowi zakaźnemu para chińskich turystów z miasta Wuhan, którzy zostali wyleczeni w tej placówce z koronawirusa. W styczniu były to dwie pierwsze osoby na terytorium Włoch, u których stwierdzono Covid-19.

Małżeństwo 60-latków trafiło do szpitala zakaźnego Spallanzani prosto z hotelu w Wiecznym Mieście, co wywołało we Włoszech pierwszy alarm w związku z wykryciem groźnego wirusa. Pod koniec stycznia rząd Giuseppe Contego zawiesił komunikację lotniczą z Chinami i ogłosił kryzys sanitarny.

Oboje turystów, którzy przyjechali do Włoch z chińskiego epicentrum pandemii, było w ciężkim stanie. Ich kuracja trwała do połowy marca, wtedy wrócili do swojego kraju.

W czwartek szpital poinformował, że otrzymał od byłych pacjentów 40 tysięcy dolarów na badania nad koronawirusem. - To szczodry gest, który jest nagrodą dla naszej pracy - podkreślił Francesco Vaia z dyrekcji znanego szpitala, w którym w ostatnich miesiącach przebywało kilkaset zakażonych wirusem osób.

U trzech kolejnych osób, które uczestniczyły w przyjęciu weselnym, potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformowały w czwartek warmińsko-mazurskie służby sanitarne. Wcześniej dodatnie wyniki badań stwierdzono u siedmiu gości weselnych z Olsztyna.

Wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko poinformował, że w czwartek po południu potwierdzono dodatnie wyniki badań w kierunku koronawirusa u trzech mieszkańców powiatu ełckiego. Jak mówił, są to uczestnicy przyjęcia weselnego, które odbywało się 6 i 7 czerwca w jednej z miejscowości woj. podlaskiego.

Od wtorku zakażenie koronawirusem wykryto u siedmiu osób z Olsztyna, które bawiły się na tym samym weselu.

Sanepid ustalił pełną listę i dotarł do innych gości weselnych, od których pobrano próbki do badań. W feralnym przyjęciu brało udział 60 osób, w tym mieszkańcy woj. kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i Warszawy.

Czytaj więcej: Koronawirus u gości weselnych. Siedem osób zakażonych

Z powodu koronawirusa w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu nadal zawieszona jest działalność trzech oddziałów: neurochirurgii, reumatologii i neurologii. Wstrzymano też przyjęcia na oddział wewnętrzny i okulistykę.

Szpital w Radomiu, który na przełomie marca i kwietnia był jednym z największym ognisk koronawirusa w Polsce, nadal nie może sobie poradzić z epidemią.

- Ze względu na wcześniej stwierdzone przypadki tego zakażenia zawieszona jest działalność oddziałów: neurochirurgii, reumatologii i neurologii. Zostały wstrzymane przyjęcia do oddziałów: wewnętrzny II oraz okulistyka - poinformowała w czwartek rzeczniczka Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu Karolina Gajewska. Dodała, że wszystkie pracujące oddziały funkcjonują w trybie ostrego dyżuru.

W chwili obecnej w szpitalu nie przebywa żaden pacjent z dodatnim wynikiem w kierunku koronawirusa. Wszyscy zarażeni, którzy wymagają leczenia, są od razu przewożeni do szpitali zakaźnych.

W Iranie po raz pierwszy od pięciu dni dobowy przyrost ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa nie przekroczył 100. W czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało o 87 nowych zgonach. Mimo to w niektórych regionach przywracane są restrykcje.

Rzeczniczka resortu zdrowia Sima Sadat Lari poinformowała, że zgodnie z czwartkowym bilansem ogólna liczba ofiar śmiertelnych pandemii w Iranie wynosi 9272. 2596 osób w ciągu ostatnich 24 godzin miało wynik pozytywny testu na obecność patogenu i tym samym całkowita liczba zakażeń w kraju wynosi 197 677.

Lari podkreśliła, że nadal pięć z 31 ostanów (prowincji) Iranu ma oznaczenie czerwone, co oznacza najwyższy poziom ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Są to: Azerbejdżan Wschodni (północny zachód), Buszehr i Hormozgan (południe), a także Kermanszah (zachód) i Chuzestan (południowy zachód).

Liczba wykrytych w Wielkiej Brytanii przypadków koronawirusa przekroczyła 300 tys., natomiast w ciągu ostatniej doby liczba zmarłych z powodu Covid-19 wzrosła o 135 i obecnie wynosi 42 288 - podało w czwartek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Bilans nowych zgonów obejmuje wszystkie zarejestrowane w ciągu 24 godzin między godz. 17 we wtorek a godz. 17 w środę, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

Jest to najniższy od 23 marca dobowy bilans zgonów niedotyczący dni weekendowych. Ponieważ w weekendy potwierdzanie koronawirusa jako przyczyny śmierci często odbywa się z opóźnieniem, dane obejmujące te dni są zaniżone, a nieuwzględnione zgony uzupełniane są w kolejnych bilansach. Podany w czwartek bilans jest także niższy od średniej dobowej liczby zgonów z ostatnich siedmiu dni, która niweluje te wahania między poszczególnymi dniami tygodnia. W środę wynosiła ona 167.

Pod względem liczby ofiar śmiertelnych Covid-19 Wielka Brytania zajmuje trzecie miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi i Brazylią.

U prawie 89 proc. dzieci w Hiszpanii zaszły negatywne zmiany emocjonalne spowodowane przymusową izolacją wprowadzoną w związku z epidemią koronawirusa - wynika z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet im. Miguela Hernandeza w Elche. Analiza powstała na podstawie rozmów z rodzicami dzieci i została włączona do raportu hiszpańskiego oddziału UNICEF, który w czwartek opublikował dziennik "Heraldo".

Badanie dowodzi, że 88,9 proc. rodziców z Hiszpanii zaobserwowało negatywne zmiany emocjonalne oraz zachowania swoich dzieci w okresie epidemii koronawirusa. Najczęstsze na jakie wskazują to trudności w koncentracji, brak zainteresowania, przewrażliwienie, nadpobudliwość oraz nerwowość. Innymi często wskazywanymi objawami są też poczucie osamotnienia, nadmierne zamartwianie się oraz niepokój.

Podobne wnioski płyną z badania przeprowadzonego we Włoszech. 65 proc. włoskich dzieci w wieku do 6 lat miało zaburzenia zachowania w wyniku długiego przymusowego zamknięcia w domach z powodu pandemii, a w przypadku dzieci powyżej 6 lat odsetek ten wzrasta do 71 procent.

Czytaj więcej: 70 proc. dzieci ma zaburzenia po kwarantannie. "Musimy odbudować życie najmłodszych"

Fot. cherylholt

Były prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zakaził się koronawirusem - podano w czwartek na jego oficjalnej stronie internetowej.

Nowe ognisko Covid-19 w Pekinie jest już pod kontrolą – ocenił w czwartek przedstawiciel chińskich służb sanitarnych. Władze zakazały opuszczania miasta osobom z obszarów ryzyka, ale według wiceszefa stołecznej policji nie oznacza to "zamykania miasta".

W ubiegłym tygodniu na olbrzymim targu rolno-spożywczym Xinfadi w Pekinie wykryto nowe ognisko koronawirusa – pierwsze po ponad 50 dniach bez nowych zakażeń. W czwartek liczba chorych w stolicy ChRL wzrosła o 21 do 158. Wywołuje to obawy o drugą falę epidemii w kraju.

Opublikowane w hiszpańskich mediach badanie chińskich epidemiologów dowodzi, że cząstki koronawirusa mogą być groźne dla organizmu człowieka także w toaletach. SARS-CoV-2, jak wykazało studium, ma tam dogodne warunki do wnikania do dróg oddechowych.

Według autorów badania, pracowników chińskiego uniwersytetu w Yangzhou, SARS-CoV-2 nagromadzony w ludzkich odchodach potrafi przez "dłuższy czas" pozostawać aktywny w powietrzu nad odkrytą muszlą klozetową.

Czytaj więcej: Naukowcy: koronawirus unosi się w oparach z muszli klozetowych

Cztery pielęgniarki, które wykonując zawód w czasie epidemii COVID-19 zachorowały i zmarły zostaną odznaczone przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych najwyższym wyróżnieniem samorządu - Statuetką "Cierpiącym przywrócić nadzieję”.

Samorząd podał w czwartek, że wyróżni Grażynę Krawczyk (pielęgniarkę z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Radomiu), Katarzynę Zawadę (pielęgniarkę z izby w Toruniu), Dorotę Gołuchowską (pielęgniarkę z izby w Katowicach) oraz Janinę Maj (pielęgniarkę z izby w Kielcach).

Szpital w Świętochłowicach (Śląskie) wstrzymał w czwartek przyjęcia pacjentów na wszystkie oddziały. Powodem jest potwierdzenie zakażenia koronawirusem jednej z leczonych w tej placówce osób. Przyszpitalne poradnie specjalistyczne działają w warunkach zwiększonego reżimu sanitarnego.

Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech poinformował w czwartek, że od 1 lipca noszenie maseczki lub innej ochrony nosa i ust nie będzie obowiązkowe. Wyjątkiem mają być regiony o najwyższej liczbie zakażeń; obecnie mowa jest o Pradze i powiecie karwińskim.

Walka z pandemią wymusza dodatkowe procedury bezpieczeństwa, co podnosi koszty zatrudniania obcokrajowców; może się okazać, że pracodawcy, do tej pory nastawieni głównie na cudzoziemców, otworzą się na rodzimą siłę roboczą - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny.

Wizz Air po trzymiesięcznej przerwie ponownie otworzył wszystkie swoje bazy w Polsce i uruchomił loty z naszego kraju m.in. do Bułgarii, Chorwacji, Islandii, Włoch, Norwegii czy Hiszpanii - poinformował w czwartek węgierski przewoźnik. Wizz Air ma w Polsce pięć baz.

- Zanotowany w czwartek wzrost śmiertelnych przypadków COVID-19 do 30 osób należy wiązać z podwyższoną tydzień, dwa tygodnie temu, liczbą nowych zachorowań - wyjaśnił w czwartek na konferencji prasowej rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Liczba nowych zakażonych kronawirusem w Bułgarii nadal pozostaje wysoka. Według danych resortu zdrowia, ostatniej doby przybyło 89 zakażonych, trzy osoby zmarły.

Francuskie linie lotnicze Air France zamierzają zredukować ponad 8 tys. miejsc pracy z powodu kryzysu wywołanego pandemią Covid-19 bez uciekania się do zwolnień - informują w czwartek krajowe media, powołując się na źródła w firmie.

Media podkreślają, że firma nie będzie uciekać się do zwolnień. Zamiast tego chce dobrowolnych odejść pracowników, zwłaszcza tych, którzy zbliżają się do wieku emerytalnego.

Dotknięty kryzysem przewoźnik będzie namawiać do odejścia około 400 pilotów, 2 tys. członków personelu pokładowego i 6 tys. członków personelu naziemnego - pisze dziennik "Le Figaro".

16 osób jest zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w wykrytym ognisku w niewielkim zakładzie odzieżowym w Toruniu - to głównie pracownicy. W czwartek poinformowano o kolejnych 8 pozytywnych wynikach testów. Dwie próbki są jeszcze badane.

CZYTAJ WIĘCEJ: koronawirus w zakładzie odzieżowym. Zakażonych kilkanaście osób

489 pracowników medycznych zmarło na Covid-19 w Rosji od początku epidemii koronawirusa - poinformowała w czwartek szefowa urzędu kontroli służby zdrowia (Roszdrawnadzor) Anna Samojłowa. Ministerstwo zdrowia pod koniec maja informowało o śmierci 101 medyków.

Ludzie mogą nigdy nie nabyć długotrwałej odporności na Covid-19 - stwierdzili chińscy i amerykańscy naukowcy na podstawie badania próbek pobranych w mieście Wuhan. Ich niezweryfikowane dotąd wnioski opisuje w czwartek dziennik "South China Morning Post".

Szpital powiatowy w Biskupcu (woj. warmińsko-mazurskie) poinformował w czwartek, że wszystkie wyniki badań w kierunku koronawirusa przeprowadzone dotychczas wśród pacjentów chirurgii i pracowników placówki są ujemne. Wcześniej zakażenie wirusem SARS-CBiskupiecoV-2 wykryto u jednego z lekarzy.

Od 1 lipca we Włoszech będzie można ubiegać się o bon turystyczny, który ma wesprzeć krajową turystykę i umożliwić rodzinom spędzenie wakacji w okresie kryzysu z powodu pandemii. Maksymalna wysokość bonu to 500 euro dla trzyosobowej rodziny.

Warunkiem uzyskania takiego wsparcia jest roczny dochód rodziny poniżej 40 tysięcy euro.

W przypadku rodzin złożonych z dwóch osób bon wyniesie 300 euro. Osoby samotne mają prawo do pomocy w wysokości 150 euro.

fot. piqsels

W Polsce jest 314 nowych i potwierdzonych zarażeń koronawirusem - podało w czwartek przed południem Ministerstwo Zdrowia. Ponad przypadków odnotowano w woj. śląskim. Zmarło 30 osób, a łączny bilans ofiar wynosi obecnie 1316

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/EPA/Orlando Barria

Oddział chorób wewnętrznych i diabetologii bielskiego szpitala wojewódzkiego został w czwartek objęty kwarantanną. Powodem jest dodatni wynik testu na obecność koronawirusa u jednego z hospitalizowanych pacjentów – podała rzeczniczka placówki Anna Szafrańska.

fot. Google Street View

Rząd Węgier zniósł od czwartku stan zagrożenia, ogłoszony w związku z pandemią koronawirusa i wprowadził na terenie całego kraju stan kryzysu zdrowotnego. Dekret w tej sprawie został opublikowany w nocy ze środy na czwartek w „Monitorze Węgierskim”.

Wraz z ogłoszeniem stanu kryzysu zdrowotnego wprowadzono do 18 grudnia gotowość epidemiczną, której zasadność zostanie zrewidowana po 3 miesiącach.

W Rosji odnotowano w ciągu ostatniej doby 7790 zakażeń koronawirusem, co oznacza, że drugi dzień z rzędu dobowy przyrost nie przekroczył 8 tysięcy. Zmarło w ciągu minionej doby 182 pacjentów z Covid-19 i liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 7760.

Ogółem liczba zakażeń od początku pandemii wynosi teraz 561 091.

Po znaczących wzrostach liczby zakażonych koronawirusem górników w minionych dniach, w czwartek sytuacja była stabilna - przybyło kilkanaście nowych przypadków SARS-CoV-2, znacząco wzrosła natomiast liczba ozdrowieńców - wyzdrowiało już ok. 42,5 proc. zarażonych od początku epidemii górników.

Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 86 tys. osób poddanych kwarantannie. W około 780 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych - poinformował w czwartek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Korea Płd. zgłosiła w czwartek 59 nowych zakażeń koronawirusem - najwięcej od 28 maja. Służby medyczne starają się opanować ogniska pandemii na gęsto zaludnionym obszarze metropolitarnym Seulu i w mieście Daejeon, 160 km na południe od stolicy.

Łączna liczba infekcji wykrytych w Korei Płd. wzrosła do 12 257. Zmarła również kolejna zakażona osoba, co podniosło bilans zgonów do 280 – wynika z danych Koreańskich Centrów Kontroli Chorób (KCDC).

W piątek będę mógł podać rekomendacje dla PKW ws. głosowania korespondencyjnego; myślę, że będzie to dotyczyć pojedynczych gmin, gdzie jest najwięcej osób chorych - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. gov.pl

Klinika Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach wstrzymała w czwartek przyjęcia pacjentów. Powodem jest potwierdzenie koronawirusa u 12 osób. Pozostałe kliniki Instytutu - jednego z wiodących ośrodków leczenia raka w Polsce - pracują normalnie.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. facebook.com/Onkologia.Gliwice

Chińskie władze zgłosiły w czwartek 28 nowych zachorowań na Covid-19. 21 z nich potwierdzono w Pekinie, gdzie wirus zaatakował niedawno po raz pierwszy od ponad miesiąca. Ognisko wykryte na stołecznym targu wywołuje obawy przed drugą falą epidemii w Chinach.

fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Nastroje inwestorów są najgorsze w historii, inwestycje zagraniczne lecą na łeb na szyję, a u nas projektów przybyło. Wśród krajów, które obroniły się przed COVID-19, mamy ich najwięcej - czytamy w czwartkowym "Pulsie Biznesu".

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. piqsels

W ciągu ostatnich 24 godzin w Niemczech potwierdzono 580 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 26 zakażonych osób zmarło - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Oznacza to, że w sumie od początku epidemii Covid-19 w RFN zakażenie koronawirusem potwierdzono u 187 764 osób. Łącznie zmarło 8856 zainfekowanych osób.

Nad szczepionką przeciwko COVID-19 prowadzone są intensywne badania na całym świecie, opracowywanych jest już ponad 110 preparatów. Jednak taka szczepionka musi być nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna – podkreśla dr hab. Aneta Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

AstraZeneca, jedna z firm prowadzących z badaczami Oxford University badania na szczepionką, która ma chronić przed koronawirusem SARS-CoV-2, zapowiedziała, że jeszcze przed zakończeniem badań klinicznych rozpoczyna już jej produkcję. Chodzi o to, by w chwili zakończenia testów można było wykonać jak najszybciej, jak najwięcej szczepień ochronnych.

Firma będzie w stanie udostępnić nawet 2 mld dawek tego preparatu – zapowiedział jej szef Pascal Soriot w rozmowie z BBC. Przyznał, że jest to finansowo ryzykowne, bo w razie niepowodzenia wszystkie preparaty trzeba będzie zutylizować. Według niego warto jest podjąć to ryzyko.

Władze Chin odwołały do środy 1,5 tysiąca krajowych lotów z lotnisk Pekinu, w związku z nową falą koronawirusa w stolicy Chin. Pasażerowie oddają bilety lotnicze i otrzymują zwrot pieniędzy. Nie wiadomo na jak długo loty zostały wstrzymane.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Brazylia odnotowała w środę 1269 dodatkowych zgonów z powodu COVID-19, oficjalna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 46 510, najwięcej na świecie po Stanach Zjednoczonych.

Ministerstwo Zdrowia zarejestrowało również 32 188 nowych przypadków wirusa od czasu wtorkowej aktualizacji, w sumie 955 377 potwierdzonych przypadków, w statystyce zachorowań na świecie Brazylia jest na drugim miejscu, tuż za Stanami Zjenoczonymi.

fot. PAP/EPA/Sebastiao Moreira

Stan Nowy Jork odnotował w środę najmniej zakażeń oraz ofiar śmiertelnych Covid-19 od wybuchu pandemii w połowie marca. Gubernator Andrew Cuomo przypisał to głównie postawie i zdyscyplinowaniu mieszkańców.

fot. PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie