Otwarcie granic. Znamy szczegółowe przepisy
Zgodnie z nowymi przepisami zniesione zostają ograniczenia w ruchu na granicy wewnętrznej - z krajami UE; wymieniono również szereg wyłączeń z obowiązkowej kwarantanny dla osób wjeżdżających do Polski z Rosji, Ukrainy i Białorusi.
Opublikowana w Dzienniku Ustaw w piątek nowela rozporządzenia z 13 marca, w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych, znosi ograniczenia ruchu na granicach z Niemcami, Czechami, Litwą, Słowacją, a także ograniczenia na przejściach lotniczych i morskich.
ZOBACZ: Branża lotnicza przeciw ograniczaniu miejsc w samolotach. List otwarty do premiera
Zgodnie z dokumentem, ograniczenia na przejściach z Litwą zniesione zostały od piątku od godz. 9, zaś pozostałe przepisy rozporządzenia wejdą w życie w sobotę.
Inaczej na granicach zewnętrznych
Według zmienionych przepisów, przez granicę zewnętrzną - z Rosją, Białorusią i Ukrainą - do Polski będą mogli wjechać obywatele RP, a także cudzoziemcy, którzy są małżonkami, albo dziećmi obywateli polskich lub pozostają pod ich stałą opieką. Wjazd będzie możliwy również dla cudzoziemców posiadających Kartę Polaka, oraz osób posiadających stopień dyplomatyczny i członków ich rodzin.
Prawo wjazdu będą także mieli cudzoziemcy mający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Polski i cudzoziemcy mający prawo do pracy w Polsce.
Przekroczyć granicę będą również mogli cudzoziemcy, którzy są kierowcami transportu osobowego i towarowego, wykonujący przejazd służbowy oraz kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego lub międzynarodowego transportu kombinowanego, podróżujący tranzytem przez Polskę innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy, w celu odpoczynku oraz po odebraniu odpoczynku za granicą.
Do Polski przez granicę zewnętrzną będą mogli również wjechać uczniowie i studenci pobierający tutaj naukę, a także: obywatele UE oraz państw członkowskich EFTA – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG)lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonkowie i dzieci, którzy podróżują przez Polskę do miejsca zamieszkania lub pobytu. Możliwość taką będą mieli również cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego tych państw, wraz z małżonkami i dziećmi.
Dla kogo kwarantanna?
Zgodnie z nowelą rządowego rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii do odwołania będzie jednak wstrzymany ruch pociągów pasażerskich przez granicę zewnętrzną. Osoby wjeżdżające do polski przez granicę zewnętrzną będą nadal musiały przekazać na granicy informację o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu na terenie Polski, gdzie będą odbywać obowiązkową kwarantannę, a także numer telefonu kontaktowego.
Według rozporządzenia, obowiązkowej kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy zewnętrznej Polski w ramach wykonywania czynności zawodowych, m.in. przez: załogi statków powietrznych, rybaków i marynarzy, kierowców transportu drogowego, czy członków obsady pociągów.
ZOBACZ: Obowiązkowa kwarantanna na Wyspach. Linie lotnicze idą do sądu
Ponadto obowiązku kwarantanny nie będą miały również osoby przekraczające granicę zewnętrzną w celu wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym znajdującym się po obu stronach granicy, żołnierzy Sił Zbrojnych RP lub żołnierzy wojsk sojuszniczych, a także: funkcjonariuszy Policji, SG, Służby Celno-Skarbowej, PSP, SOP, inspektorów ITD wykonujących zadania służbowe. Granicę bez konieczności odbywania kwarantanny będą mogli przekroczyć również m.in. członkowie misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz członkowie ich rodzin.
Kwarantanny nie będą musieli odbywać również cudzoziemcy przekraczający granicę zewnętrzną, którzy przejeżdżają przez Polskę do miejsca zamieszkania na terenie UE lub krajów członkowskich EFTA, jeśli posiadają zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego w tych krajach.
Do Polski (bez kwarantanny przy przejeździe przez granicę zewnętrzną) wjadą również uczniowie i studenci pobierający naukę w Polsce, ale na granicy będą musieli okazać dokumenty poświadczające, że uczą się w Polsce.
Czytaj więcej