Na granicach bez kontroli, ale nie przez każde przejście przejedziemy [LISTA]
Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej zostanie w piątek po północy zniesiona, ale granicę z Niemcami, Czechami i Słowacją można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Nadal są prowadzone kontrole w portach morskich i na lotniskach. Utrzymane są również ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski. Już od piątku można przekraczać w dowolnym miejscu granicę polsko - litewską.
Opublikowana w Dzienniku Ustaw w piątek nowela rozporządzenia z 13 marca, w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych, znosi ograniczenia ruchu na granicach z Niemcami, Czechami, Słowacją. Jednak w portach morskich i na lotniskach kontrole nadal są prowadzone.
ZOBACZ: Obowiązkowa kwarantanna na Wyspach. Linie lotnicze idą do sądu
O nowych przepisach w ruchu na granicy wewnętrznej - z krajami UE oraz szeregu wyłączeń z obowiązkowej kwarantanny dla osób wjeżdżających do Polski z Rosji, Ukrainy i Białorusi, można przeczytać tutaj.
Nie każde przejście graniczne można swobodnie przekraczać.
Gdzie można przekroczyć polską granicę?
Granicę wewnętrzną można przekraczać:
- na granicy z Niemcami:
- przez przejścia drogowe - Jędrzychowice, Olszyna, Świecko, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz, Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą, oraz w Radomierzycach w dn. 12.06 br. (tj. piątek) w godz. od 8:00 do 24:00;
- w ruchu pieszym - Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą; - na granicy z Litwą: Budzisko, Ogrodniki, Berżniki;
‼️ Dziś o godz. 9 zgodnie z Rozporządzeniem MSWiA z dn. 11.06.20 zakończono tymczasowo przywróconą kontrolę graniczną na granicy z Litwą. Oznacza to, że granicę polsko🇵🇱 - litewską🇱🇹 można przekraczać w dowolnym miejscu, a osoby przekraczające granicę nie podlegają kwarantannie.
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) June 12, 2020
- na granicy ze Słowacją: Barwinek, Chyżne;
- na granicy z Czechami:
- przez przejścia drogowe - Cieszyn-Chotĕbuz, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Kudowa Słone, Trzebina, Jakuszyce, Gołkowice, Lubawka, Głuchołazy oraz w:
- Wiechowicach - od poniedziałku do piątku w godz: 5:00-7:00,13:00-15:00, 17:00-19:00, 21:00-23:00
oraz w sobotę i niedzielę w godz.: 5:00-7:00, 17:00-19:00,
- Pietrowicach - od poniedziałku do piątku w godz: 5:00-7:00, 14:00-19:00, 21:00-23:00,
oraz w sobotę i niedzielę w godz.: 5:00-7:00, 17:00-19:00
- Boboszowie - od poniedziałku do niedzieli w godz: 4:00-8:00, 12:00 -16:00, 20:00- 24:00,
- Zawidowie - od poniedziałku do niedzieli w godz: 4:00- 8:00, 12:00 -16:00, 20:00- 24:00,
- w ruchu pieszym - Cieszyn-Český Tĕšín (Most Przyjaźni).
Na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą ruch graniczny został znacznie ograniczony. Granicę z Rosją można przekraczać jedynie w Bezledach i Grzechotkach, granicę z Białorusią – w Kuźnicy, Bobrownikach i Terespolu, a z Ukrainą – w Dorohusku, Korczowej, Hrebennem oraz w Medyce (tylko w ruchu pieszym).
Kto może wjechać do Polski?
Do Polski mogą wjechać jedynie:
- obywatele Rzeczypospolitej Polskiej,
- cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Rzeczypospolitej Polskiej albo pozostają pod ich stałą opieką,
- cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka,
- szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego misji, czyli osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin,
- cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tj. cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy, posiadający zezwolenie na pracę, zaświadczenie o wpisie do ewidencji w sprawie pracy sezonowej, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy:
- wykonują pracę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub
- przedstawiają dokumenty, z których wynika, że podjęcie pracy rozpocznie się niezwłocznie po przekroczeniu granicy; - cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu osób lub towarów, a ich przejazd następuje w ramach czynności zawodowych polegających na transporcie towarów lub przewozie osób,
- uczniowie i studenci pobierający naukę w Polsce,
- obywatele państw członkowskich UE, EOG lub Szwajcarii oraz ich małżonkowie i dzieci, w celu przejazdu przez terytorium RP, trwającego nie dłużej niż 12 godzin liczonych od momentu przekroczenia granicy RP, do miejsca zamieszkania lub pobytu.
- kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego lub międzynarodowego transportu kombinowanego podróżujący tranzytem przez terytorium RP innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy:
- w celu odbioru odpoczynku na terytorium kraju pobytu,
- po odebraniu za granicą odpoczynku, o którym mowa wyżej, oraz po przerwie w świadczeniu pracy w okolicznościach wskazanych w ustawie o czasie pracy kierowców. - w szczególnie uzasadnionych przypadkach, nieuwzględnionych powyżej, komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, może zezwolić cudzoziemcom na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.