Miał wysłać znajomemu zdjęcia matury. CKE powiadomi policję
Tegoroczni maturzyści pisali dziś egzamin z matematyki. W sieci pojawił się screen z rzekomej rozmowy w mediach społecznościowych, z której wynika, że jeden maturzystów poprosił o pomoc w rozwiązywaniu zadań swojego znajomego. Centralna Komisja Egzaminacyjna przekazała polsatnews.pl, że o sprawie powiadomi policję.
Egzamin pisemny z matematyki na poziomie podstawowym rozpoczął się po godz. 9 i trwał 170 minut. Arkusze zadań z matematyki na poziomie podstawowym są dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Opracowano dwie wersje: w "nowej" formule (obowiązującej od 2015) i "starej" - obowiązującej do 2014.
Przed rozpoczęciem egzaminu
W sieci pojawił się screen z rozmowy w mediach społecznościowych, gdzie jeden z maturzystów miał przesłać znajomemu zdjęcia arkusza egzaminacyjnego, prosząc go o pomoc w rozwiązywaniu zadań.
Przed godz. 9 w wyszukiwarce google wzrosło też zainteresowanie wyszukiwaniem haseł związanych z zadaniami, które pojawiły się na arkuszach np. w zadaniu 9 pojawiło się polecenie "Osią symetrii paraboli będącej wykresem funkcji f jest prosta o równaniu...", a w wyszukiwarce hasło "oś symetrii paraboli".
Z kolei zadanie 30 dotyczyło obliczania prawdopodobieństwa. Przed godziną 9 wzrosło też zainteresowanie hasłem "jak obliczyć prawdopodobieństwo". Wszystkie wyszukiwania pochodziły z woj. mazowieckiego.
O sprawę wyszukiwania haseł oraz zdjęć arkusza maturalnego zapytaliśmy CKE. Komisja poinformowała nas, że w związku z przesłanym przez nas mailem, sprawa zostanie przekazana policji.
Przecieki przed maturą z języka polskiego?
Z kolei w poniedziałek na Twitterze profil Emocje w sieci, analizujący nastroje internautów podał, że ok. godz. 6:30 zaczęto wyszukiwać frazy "wesele elementy fantastyczne" i "wesele fantastyka", a ok. godz. 7:00 - dokładny temat tegorocznej matury z polskiego na poziomie podstawowym: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów »Wesela «".
ZOBACZ: Możliwy przeciek podczas matur. CKE zawiadamia policję
Zauważono, że działo się tak tylko w woj. podlaskim. Załączono przy tym wykresy z Google Trends pokazujące zainteresowanie wyszukiwanymi frazami w ujęciu czasowym. Między godz. 7:00 a 9:00 zanotowano też pojedyncze wyszukiwania frazy "Anna Kamieńska".
W poniedziałek Centralna Komisja Egzaminacyjna informowała, że złoży zawiadomienie na policję w sprawie możliwego przecieku podczas matury z języka polskiego.
Wyniki najpóźniej 11 sierpnia
Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 29 czerwca. Abiturienci, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie będą mogli przystąpić do egzaminów w sesji czerwcowej, będą mogli podejść do nich w sesji dodatkowej w lipcu. Jej termin wyznaczono na 8-14 lipca. Wyniki matur zostaną ogłoszone do 11 sierpnia.
- Wtedy, po uzyskaniu przez maturzystów zaświadczeń o wynikach egzaminu maturalnego, będzie mogła rozpocząć się sesja rekrutacyjna do szkół wyższych - wskazał w poniedziałek minister edukacji Dariusz Piontkowski.
Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 8 września. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok. - Egzaminy poprawkowe zostaną sprawdzone do końca września i na tych uczelniach, na których będą jeszcze wolne miejsca, będzie możliwość rekrutacji - zauważył szef MEN.