Wydłużenie zasiłku opiekuńczego? Tak rekomenduje komisja finansów

Polska
Wydłużenie zasiłku opiekuńczego? Tak rekomenduje komisja finansów
pixabay/StockSnap
Sejmowa komisja finansów w środę zarekomendowała kolejne zmiany w projekcie tarczy antykryzysowej 4.0.

Sejmowa komisja finansów w środę zarekomendowała kolejne zmiany w projekcie tzw. Tarczy antykryzysowej 4.0. Poparto m.in. pomysł wydłużenia do 28 czerwca dodatkowego zasiłku opiekuńczego z możliwością wydłużenia ich wypłat.

W środę sejmowa komisja finansów po kilku godzinach obrad zakończyła rozpatrywanie poprawek, jakie podczas drugiego czytania złożono do tzw. Tarczy 4.0. Było ich w sumie ponad 140. Ostatecznie komisja pozytywnie zarekomendowała tylko kilka z nich - autorstwa PiS.

 

Jedną z najważniejszych poprawek, jakie poparła komisja dotyczy wydłużenia do 28 czerwca br. wypłat dodatkowych zasiłków opiekuńczych. Zakłada ona jednak możliwość wydłużenia czasu ich wypłat, o ile tak w rozporządzeniu zdecyduje rząd.

 

Jednorazowe pożyczki 

 

Kolejna poprawka pozwoli starostom udzielić jednorazowej pożyczki (do 5 tys. zł) na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej lub statutowej organizacji pozarządowej w myśl przepisów art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Chodzi tutaj m.in. o związki wyznaniowe, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, czy spółdzielnie socjalne.

 

Następna zmiana, jaka uzyskała pozytywną rekomendację dotyczyła sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku, by mogli oni pełnić funkcję wizytatora w sądzie oraz koordynatora do spraw mediacji.

 

ZOBACZ: Tarcza 4.0. Emilewicz mówi o zmianach w projekcie

 

Komisja pozytywnie zaopiniowała poprawka PiS dotycząca zmian przepisów ws. tzw. państwowej komisji ds. pedofilii. Zgodnie z nimi członkowie tej komisji nie będą mogli podejmować dodatkowego zatrudnienia ani wykonywać innych zajęć o charakterze zarobkowym, jeżeli byłoby to sprzeczne z obowiązkami członka komisji lub podważałoby zaufanie do komisji. Przepis ten precyzuje ponadto, że po zakończeniu pracy w komisji taka osoba wracałaby na poprzednie stanowisko w pracy.

 

Posłowie zgodzili się ponadto, by zapewnić finansowanie internetowej platformy aukcyjnej, która jest związana z handlem OZE, a także by umożliwić w związku z COVID-19 funkcjonowanie organów Polskiej Akademii Nauk za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

 

Przywrócenie handlu w niedzielę? Komisja "na nie"

 

Komisja nie zgodziła się z kolei, by zarekomendować Sejmowi przyjęcie poprawki opozycji, która przywracałaby możliwość handlu w niedzielę do końca 2020 r. Negatywną opinię wydano również ws. zawieszenia wpłat pracowników do PPK. Przedstawiciele rządu tłumaczyli, że Tarcza zakłada m.in. możliwość zawieszenia takich wpłat przez pracowników i firmy, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z koronawirusem.

 

Komisja finansów nie poparła również odsunięcia o dwa lata tzw. podatku cukrowego. Rząd wskazywał, że takie rozwiązanie jest nie potrzebne, gdyż taki podatek nie zaczął obowiązywać.

 

ZOBACZ: Polska Tarcza Finansowa. Przedsiębiorcy apelują do przewodniczącej KE

 

Większość posłów nie poparła także pakietu rozwiązań, które według opozycji miałyby ułatwić funkcjonowanie samorządów w czasie i po pandemii. Chodziło m.in. o dotacje rządowe na pokrycie różnicy, jeżeli pobierana przez gminy maksymalna stawka za odbiór odpadów nie wystarczałaby na właściwe zagospodarowanie śmieci. Chciano również wprowadzić przepisy dotyczące rozliczeń podatkowych np., by dochody z PIT szybciej trafiały do gmin.

 

Posłowie negatywnie też odnieśli się do poprawki Koalicji Obywatelskiej dotyczącej tzw. janosikowego. Poprawka opozycji zakładała, żeby w roku 2020, począwszy od 1 kwietnia, oraz w roku 2021 jednostki samorządu terytorialnego nie dokonywały wpłat do budżetu państwa.

 

Zgodnie z projektem samorządy nie będą musiały wpłacać rat za janosikowe w czerwcu i w lipcu. Janosikowe za te miesiące będzie musiało jednak zostać uregulowane w równych ratach od sierpnia do grudnia br. wraz z ratami należnymi za te miesiące.

 

Komisja nie poparła też poprawki wykreślającej z poprzedniej Tarczy antykryzysowej przepisów dot. opłat od właścicieli platform VOD.

 

Dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm głównym celem tarczy 4.0

 

Jednym z głównych celów projektu tzw. Tarczy antykryzysowej 4.0 jest wprowadzenie dopłat do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji przez koronawirusa. Chodzi o pożyczki udzielane przez banki na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom (kredyty obrotowe odnawialne i nieodnawialne). Na ten cel ma być przeznaczone ok. 570 mln zł, a według rządu ma to wygenerować pożyczki o wartości ponad 30 mld zł.

 

Zgodnie z projektem takie dopłaty mają być wypłacane przez BGK ze środków Funduszu Dopłat do oprocentowania.

 

Nowe przepisy stanowią, że pomoc w formie dopłat do odsetek kredytów będzie można łączyć np. z pomocą de minimis, czy gwarancjami.

 

W Tarczy 4.0 znajdują się ponadto przepisy dotyczące uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, które mają na celu umożliwienie dłużnikowi podjęcie negocjacji z wierzycielami bez konieczności formalnego otwierania postępowania przez sąd, ale z jednoczesną ochroną przed egzekucją prowadzoną przez wierzycieli, działających indywidualnie.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie