Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki zakażeń, kolejne ofiary
"Mamy 225 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało w czwartek po południu ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych wzrosła w Polsce do 22 825. Nie żyje także osiem kolejnych osób. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło w Polsce 1038 pacjentów.
Resort zdrowia przekazał, że nowe przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (69), mazowieckiego (65), łódzkiego (46), wielkopolskiego (12), dolnośląskiego (11), świętokrzyskiego (6), małopolskiego (5), opolskiego (3), podlaskiego (3), podkarpackiego (2), pomorskiego (2) i lubuskiego (1).
Ministerstwo poinformowało o śmierci ośmiu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Zmarli to 93-letnia kobieta w Raciborzu, 73-letni mężczyzna i 85-letnia kobieta w Tychach, 66-letnia kobieta w Cieszynie, 87-letnia kobieta w Wolicy, 58-letni mężczyzna w Poznaniu, 79-letni mężczyzna w Siedlcach i 71-letni mężczyzna w Bolesławcu.
Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 22 825 osób, z których 1038 zmarło.
pomorskiego (2) i lubuskiego (1).
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 28, 2020
Z przykrością informujemy o śmierci 8 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 93-K Racibórz, 73-M, 85-K Tychy, 66-K Cieszyn, 87-K Wolica, 58-M Poznań, 79-M Siedlce, 71-M Bolesławiec.
Wcześniej ministerstwo informowało o 127 nowych zakażeniach i dwóch ofiarach.
W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 21,9 tys. testów. Przebadano 846 732 próbki pobrane od 773 625 osób.
ZOBACZ: 47 pracowników zakładu mięsnego zakażonych koronawirusem
Czwarty etap znoszenia obostrzeń
W Polsce pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono oficjalnie 4 marca. Od 21 marca obowiązuje w całym kraju stan epidemii ogłoszony przez ministra zdrowia. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.
Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać poziomą transmisję koronawirusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in. liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Zlikwidowano godziny dla seniorów w sklepach i urzędach, otwarte zostały centra handlowe.
W środę z kolei premier poinformował, że od soboty zniesione zostaną ograniczenia w handlu i gastronomii. Od niedzieli zniesione zostaną limity dot. liczby wiernych w kościołach. 6 czerwca z kolei otworzą się np. kina i teatry, siłownie, kluby fitness, baseny i solaria oraz parki rozrywki - wyjątkiem będą tu natomiast kluby i dyskoteki. Również od 6 czerwca możliwe będzie organizowanie wesel dla maksymalnie 150 ludzi.
ZOBACZ: Koronawirus: czwarty etap znoszenia obostrzeń [CAŁA KONFERENCJA PREMIERA]
Początek światowej pandemii w Chinach
Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.
ZOBACZ: Prezydent Niemiec pogratulował polskim władzom skutecznej walki z epidemią koronawirusa
Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.
Czytaj więcej