Liczba zakażeń w Polsce nie maleje. 229 nowych przypadków, zmarła 1 osoba

Polska
Liczba zakażeń w Polsce nie maleje. 229 nowych przypadków, zmarła 1 osoba
PAP/Leszek Szymański
MZ poinformowało o nowych przypadkach zakażeń.

Rośnie liczba zakażeń w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało w środę o 229 nowych przypadkach koronawirusa. Zmarła 1 osoba. Jak dotąd w Polsce zakażenie wirusem choroby Covid-19 wykryto u 22 tys. 303 pacjentów. Zmarło 1025 chorych. W ciągu ostatniej doby bilans ozdrowieńców przekroczył 10 tysięcy.

"Mamy 229 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (106), wielkopolskiego (58), dolnośląskiego (26), lubelskiego (22), świętokrzyskiego (5), pomorskiego (4), opolskiego (2), zachodniopomorskiego (2), podlaskiego (2), kujawsko-pomorskiego (1), małopolskiego (1)" - podał resort zdrowia w środę o godz. 10:00.

 

 

Ministerstwo Zdrowia poinformował także o śmierci jednej zakażonej osoby. To 77-letnia kobieta ze Zgierza. Jak podano chora miała choroby współistniejące.

 

 

Ponad 22 tysiące chorych na koronawirusa

 

Liczba zakażonych koronoawirusem w Polsce wynosi 22 tys. 303. Jednocześnie ministerstwo zdrowia podało, że zmarło 1025 osób.

 

 

Wyzdrowiało 10,3 tys. zakażonych

 

Ministerstwo zdrowia podało w środę, że we wtorek w szpitalach przebywało 2320 chorych na Covid-19. Kwarantanna objętych było 79 tys. 7 osób. Z kolei nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych było 19 tys. 682 osób.

Resort poinformował, że do wtorku wyzdrowiało 10 tys. 330 zakażonych koronawirusem, co potwierdziły testy.

 

 

 

Ponad 800 tys. przebadanych

 

Laboratoria przebadały do wtorku 801 tys. 753 próbek, które pochodziły od 733 tys. 701 osób. Badania wykazały obecność wirusa u 21 tys. 867 zakażonych pacjentów. W ciągu doby testów wykonano ponad 22,1 tys.

 

 

W Polsce niski poziom umieralności

 

Resort przedstawił wykres obrazujący liczbę przypadków śmiertelnych w Europie. Wynika z niego, że w Polsce utrzymuje się ona na względnie niskim poziomie. Odsetek ten jest najwyższy w Hiszpanii, gdzie wynosi 574, Wielkiej Brytanii i Włoszech (po 544) oraz Francji - 436 i Szwecji - 399.

 

 

Zobacz mapę koronawirusa w Polsce:

 

 

Trzy miesiące kwarantanny w Polsce

 

W Polsce pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono oficjalnie 4 marca. Od 21 marca obowiązuje w całym kraju stan epidemii ogłoszony przez ministra zdrowia. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać poziomą transmisję koronawirusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in. liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Zlikwidowano godziny dla seniorów w sklepach i urzędach, otwarte zostały centra handlowe.

 

ZOBACZ: Jacek Sasin na kwarantannie. "Miałem kontakt z osobą zakażoną"

 

Od ubiegłego tygodnia w nowym rygorze sanitarnym mogą funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz restauracje i bary. Z kolei od poniedziałku 25 maja szkoły mogą sprawować opiekę nad najmłodszymi dziećmi.

 

Początek światowej pandemii w Chinach

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

ZOBACZ: Prezydent Niemiec pogratulował polskim władzom skutecznej walki z epidemią koronawirusa

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

msl/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie