Kiedy dzieci wrócą do szkół? Premier podał możliwości
- Mam nadzieję, że najpóźniej od września z powrotem wrócimy do klas szkolnych - powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z kanałem "MaturaToBzdura.tv" w serwisie YouTube. Podkreślił jednak, że decyzja czy uczniowie wrócą na lekcje stacjonarne jeszcze na ostatnie tygodnie tego roku szkolnego zapadnie w ciągu tygodnia, maksymalnie 10 dni.
Premier zapewniał, że podczas tegorocznych matur we wszystkich szkołach przygotowane zostaną warunki dla utrzymania odpowiedniego dystansu między zdającymi egzaminy, sale będą zdezynfekowane. Podkreślił, że nie będzie jednak konieczności zakładania maseczki w trakcie pisania egzaminu.
Szef rządu przypomniał, że nie odbędą się w tym roku maturalne egzaminy ustne.
ZOBACZ: W poniedziałek szkoły przyjmą uczniów. "Boimy się, bo nas wystraszono"
Pytany, czy w tym roku uczniowie wrócą do stacjonarnych lekcji w szkołach odpowiedział, że nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie. Przypomniał, że od 25 maja rząd umożliwia prowadzenie zajęć opiekuńczo-dydaktycznych dla szkół podstawowych, a następnie konsultacji także dla uczniów, którzy będą chcieli poprawić swoje oceny.
- A czy jeszcze w tym roku, w kolejnym tygodniu wrócimy na te trzy ostatnie tygodnie czerwca, to wraz z ministrem zdrowia, ministrem edukacji narodowej podejmiemy te decyzję w ciągu najbliższego tygodnia, maksymalnie 10 dni - poinformował Morawiecki.
Możliwy powrót epidemii
Szef rządu chwalił nauczycieli i dyrekcje szkół za organizowanie i prowadzenie lekcji on-line, jednak oceniał, że nic nie zastąpi uczniom nauki stacjonarnej w klasach.
- Mam nadzieję, że najpóźniej od września z powrotem wrócimy do klas szkolnych - dodał premier.
ZOBACZ: Szumowski obawia się jesieni. "Nawet wyjście do sklepu może być niebezpieczne"
Pytany, czy w przyszłości placówki oświatowe będą przygotowane na wypadek kolejnych epidemii, odparł, że trzeba przyjąć założenie, że epidemia może wrócić jesienią. Premier zapewniał, że w razie nawrotu epidemii jesienią placówki oświatowe będą pod wieloma względami lepiej przygotowane, zarówno w zakresie organizacji procesu edukacyjnego, jak i pod kątem środków ochrony osobistej m.in. dzięki obecnemu doświadczeniu.
Czytaj więcej