Polska Tarcza Finansowa. Przedsiębiorcy apelują do przewodniczącej KE
Rada Przedsiębiorczości apeluje o zapewnienie możliwie pilnej akceptacji rządowego programu Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju dla dużych firm - poinformowała w poniedziałkowym komunikacie Konfederacja Lewiatan, która wchodzi w skład rady.
"Europejskie społeczeństwo i gospodarka w stanęły przed olbrzymim wyzwaniem spowodowanym pandemią wirusa SARS-CoV-2. Zagrożenie zdrowotne szybko przekształciło się w potężne zagrożenie dla stabilności przedsiębiorstw i miejsc pracy. Na skutek zerwanych łańcuchów dostaw, restrykcji sanitarnych i zmniejszonego popytu, doszło do największej od 100 lat recesji. Dotyka ona wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym Polskę. Aby zapobiec masowym upadłościom przedsiębiorstw i wzrostowi bezrobocia, ta bezprecedensowa sytuacja wymaga niezwykle szybkich działań antykryzysowych, zakrojonych na szeroką skalę" - czytamy w apelu Rady Przedsiębiorczości.
Rządowy program ratunkowy
Apel został przekazany Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej.
W komunikacie przypomniano, że 9 kwietnia 2020 r. premier Mateusz Morawiecki przedstawił rządowy program ratunkowy dla polskiej gospodarki, nazywany Tarczą Finansową z Polskiego Funduszu Rozwoju.
ZOBACZ: Kiedy tarcza antykryzysowa 4.0? Emilewicz podała możliwy termin
Program jest przeznaczony dla małych i średnich firm oraz dużych przedsiębiorstw. 15 kwietnia 2020 r. rząd wystąpił o zgodę na pomoc publiczną do Komisji Europejskiej w ramach programu Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm.
Groźba bankructwa i zwolnień
Jak informuje Lewiatan, polskie przedsiębiorstwa zakładały, że udzielenie finansowania przez Polski Fundusz Rozwoju nastąpi najpóźniej do końca kwietnia br. ale program wciąż nie otrzymał zgody Komisji Europejskiej, co dla polskich przedsiębiorstw oraz ich pracowników jest niezrozumiałe.
ZOBACZ: Uzależnieni od Chin. "Potrzebna regulacja i cła zaporowe"
"Zagraża to bankructwu szeregu z nich, co spowoduje utratę pracy przez tysiące pracowników. W tak trudnej i bezprecedensowej sytuacji, decyzje Komisji Europejskiej o zatwierdzeniu pakietów ratunkowych w państwach członkowskich powinny być liczone w dniach, a nie tygodniach, a już na pewno nie w miesiącach" - podkreśla Lewiatan.
Radę Przedsiębiorczości tworzą Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Polska Rada Biznesu, ABSL, Pracodawcy RP, BCC, Związek Banków Polskich oraz Związek Rzemiosła Polskiego.