Ostatnie takie nagranie z tygrysem tasmańskim. Ujawniono je po 85 latach
Publikujemy 21-sekundowe nagranie z ostatnim żyjącym wilkoworem taśmańskim. Pochodzi z 1935 r., zostało zdigitalizowane i odświeżone w rozdzielczości 4K - przekazało Narodowe Archiwum Filmu i Dźwięku Australii (NFSA). Widoczny na wideo tygrys tasmański o imieniu Benjamin zmarł kilkanaście miesięcy po sfilmowaniu.
Ujęcia przedstawiające ostatniego wilkowora tasmańskiego (zwanego powszechnie tygrysem lub wilkiem tasmańskim - red.), największego drapieżnego torbacza współczesnych czasów, nakręcono na potrzeby zapomnianego filmu podróżniczego "Tasmania the Wonderland". Na opublikowanym nagraniu widać jak zwierzę krąży po klatce w zoo w australijskim Hobart.
"Tygrys tasmański w dzisiejszych czasach jest bardzo rzadko spotykany, gdyż wypychany jest z naturalnego środowiska przez marsz cywilizacji" - mówi narrator. Głos prawdopodobnie należy do Sidneya Cooka, australijskiego filmowca żyjącego w latach 1873-1937. Przedstawiciele NFSA informują jednak, że odnaleziona klisza z filmem "Tasmania in Wonderland" jest niekompletna, brakuje w niej napisów końcowych.
We have released 21-second newsreel clip featuring the last known images of the extinct Thylacine, filmed in 1935, has been digitised in 4K and released.
— NFSA -National Film and Sound Archive of Australia (@NFSAonline) May 19, 2020
Be sure to check out the footage of this beautiful marsupial. #NFSAOpenOnline #TasmanianTigerhttps://t.co/s3JSAnmFck pic.twitter.com/FSRYXCTTMy
"Każda sekunda cenna"
Benjamin zmarł w niewoli, 18 miesięcy po nagraniu, 7 września 1936 r. Do lat 60-tych pojawiały się niepotwierdzone informacje o odosobnionej populacji gatunku żyjącej w niedostępnych górskich rejonach Tasmanii. Oficjalnie gatunek został uznany za wymarły 1986 r.
Do dzisiejszych czasów zachowało się ok. 3 minut czarno-białego materiału filmowego. Do tej pory nie odnaleziono żadnego zapisu dźwiękowego odgłosów, które wydawały zwierzęta - zachowały się tylko ich opisy.
- Przez brak materiałów dokumentujących zachowanie wilkoworowatych sprawia, że każda sekunda tego filmu jest niezwykle cenna - skomentował cytowany w komunikacie prasowym kurator NFSA Simon Smith. - Jesteśmy podekscytowani tym, że możemy udostępnić ten nowy materiał osobom na całym świecie - zapewnił.
Czytaj więcej