"Polityczna dewastacja radia". Artyści solidaryzują się z Kazikiem
"Protestuję przeciwko praktykom przypominającym mi najgorsze czasy komunizmu, które doskonale pamiętam jako artysta i obywatel tego kraju" - ogłosił lider zespołu T.Love Muniek Staszczyk. On i wielu innych artystów przyłączyło się do bojkotu radiowej Trójki po tym, jak z listy przebojów usunięto utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój".
Sprawa prawa dotyczy zamieszaniem wokół piosenki Kazika Staszewskiego - "Twój ból jest lepszy niż mój". Utwór nawiązuje do wizyty 10 kwietnia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (pomimo zamknięcia nekropolii dla odwiedzających groby z powodu epidemii koronawirusa). Piosenka ta w piątek znalazła się na pierwszym miejscu cotygodniowej Listy Przebojów Trójki, ale informacja o tym - jak podały media - została zdjęta ze strony listy.
"Podczas głosowania został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy" - brzmi oświadczenie władz radia.
W wyniku tego zajścia z pracy w radiu zrezygnowało wielu dziennikarzy, w tym m.in. Marek Niedźwiecki.
#gdziejestkazik
W odpowiedzi na sytuację w Trójce polscy artyści wyrazili swoją solidarność zarówno z Markiem Niedźwieckim, jak i z Kazikiem, dodając w mediach społecznościowych wpisy opatrzone hasztagami #gdziejestkazik i #muremzakazikiem. Część z nich zapowiedziała bojkot radiowej Trójki.
"Jeżeli na dzisiejszej antenie PR3, polityka jest ważniejsza niż muzyka, jeżeli piosenka powoduje powrót najgorszych komunistycznych praktyk, które znam tylko z książek i opowieści, to myślę że moje utwory też nie powinny być grane na tej antenie dopóki twórcza wolność słowa nie wróci na fale Trójki" - napisał Dawid Podsiadło.
"Radiowa Trójka jest dla mnie teraz jak ten kurort po sezonie.. Niech nasze piosenki zabrzmią w niej, dopiero gdy znów przyjdzie lat" - napisała z kolei Katarzyna Nosowska.
"Buntuje się przeciwko ograniczeniom wolności słowa i wolności artystycznej. Niestety przez jakiś czas nie będę udzielała się na antenie radiowej Trójki. Nie godzę się na polityczną dewastację radia. Czekam aż Trójka wróci. Wszyscy na to czekamy!" - przekazała Daria Zawiałow.
"Oczywiście zaraz się okaże, że to samowola prezesa Trójki, nie ma żadnej cenzury a wybory się już odbyły, tylko nie zauważyliśmy. Car jest świetny, tylko urzędnicy źli" - napisał Krzysztof Zalewski.
ZOBACZ: "Nie podpisujemy się pod tymi działaniami". Patryk Jaki o radiowej Trójce
"Protestuję przeciwko praktykom przypominającym mi najgorsze czasy komunizmu, które doskonale pamiętam jako artysta i obywatel tego kraju. Dlatego też proszę o nieprezentowanie moich utworów na antenie Polskiego Radia do odwołania" - ogłosił lider zespołu T.Love Muniek Staszczyk.
"Trójka była naszym domem od samego początku istnienia zespołu, dzięki niej mogliśmy przeżyć wiele wzruszeń i radości. Niegdyś gwarant jakości i wolności artystycznej, dziś, na naszych oczach staje się symbolem dewastacyjnej polityki obecnych władz Polskiego Radia" - napisał Organek, który poinformował także o zawieszeniu współpracy z radiem "na czas nieokreślony".
"Nie chcę być częścią radia które odbiera wolność i stawia ograniczenia" - przekazał z kolei Artur Rojek.
"Czuje się nie za dobrze. Pan Marek poza Trójką, nawet jeśli ta Trójka była już inna, to coś bardzo okrutnego. Nie umiem opisać tego uczucia w inny sposób, niż to, że jest ono okrutne" - napisał Igor Herbut, wokalista zespołu LemON.
Czytaj więcej