Koronawirus w Polsce. Ministerstwo zdrowia podało najnowszy bilans zakażonych i zgonów
"Mamy 135 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - poinformowało w niedzielę po południu Ministerstwo Zdrowia. Liczba zakażonych wzrosła w Polsce do 18 529. Resort podał, że nie żyje kolejnych 6 osób. Jak dotąd w Polsce z powodu zakażenia wirusem Covid-19 zmarło łącznie 925 pacjentów.
Nowe przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (88), mazowieckiego (21), wielkopolskiego (15), łódzkiego (6), dolnośląskiego (2), opolskiego (1), małopolskiego (1) i zachodniopomorskiego (1).
Ministerstwo podało, że zmarło sześć kolejnych osób: 70-letni mężczyzna w Tychach, 68-letni mężczyzna w Raciborzu, 79-letni mężczyzna w Piasecznie, 91-letni mężczyzna w Łomży, 87-letnia kobieta w Grudziądzu oraz 66-letni mężczyzna w Krakowie.
Resort przekazał, że "większość osób miała choroby współistniejące".
Mamy 135 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (88), mazowieckiego (21), wielkopolskiego (15), łódzkiego (6), dolnośląskiego (2), opolskiego (1), małopolskiego (1), zachodniopomorskiego (1).
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 17, 2020
WIDEO: reporterzy Polsat News o najnowszym bilansie zakażonych i zgonów
Prawie 2500 osób w szpitalach
W niedzielę rano MZ informowało o 137 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 4 kolejnych ofiarach. Prawie 70 proc. nowych przypadków dotyczyło woj. śląskiego.
Resort poinformowało w niedzielę, że według ostatnich danych w szpitalach przebywało 2459 chorych na koronawirusa. Kwarantanną objęte były 84 tys. 542 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 18 tys. 195.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/kys46HBzPF
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 17, 2020
Jednocześnie resort podał, że liczba osób zakażonych wirusem Covid-19, które wyzdrowiały, wzrosła do 7451.
Nowe zasady: więcej wiernych w kościołach
Decyzją rządu od niedzieli 17 maja w mszach będzie mogło brać udział więcej wiernych. Teraz na jedną osobę ma przypadać nie 15 metrów kwadratowych, jak do tej pory, lecz - 10. Decyzja jest związana z rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, który w poniedziałek 18 maja skończyłby 100 lat.
W środę na konferencji prasowej rząd poinformował o terminach III etapu odmrażania gospodarki, które obejmą m.in. salony fryzjerskie, gastronomię i szkoły. Zmieni się również limit wiernych, którzy będą mogli brać udział w nabożeństwach. - Kościoły cały czas są bardzo dalekie od wypełnienia, tak jak to było wcześniej, przed pandemią - argumentował premier Mateusz Morawiecki.
ZOBACZ: Ile osób może przyjść na mszę? Od dziś nowe zasady
- Na setne urodziny naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II, który zmienił losy świata, zmienił losy Polski, od najbliżej niedzieli chcemy, żeby to była jedna osoba na 10 metrów (kwadratowych) w całej powierzchni kościoła, kaplicy, w której odbywa się nabożeństwo i myślę, że dzięki temu więcej wiernych będzie mogło uczestniczyć w mszach świętych, nabożeństwach - tłumaczył szef rządu. Wcześniej obowiązujący limit w kościołach to jedna osoba na 15 m2.
Od marca Polska pod kwarantanną
W Polsce pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono oficjalnie 4 marca. Od 21 marca obowiązuje w całym kraju stan epidemii ogłoszony przez ministra zdrowia. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski twierdzi, że w naszym kraju służbom epidemiologicznym udało się zatrzymać poziomą transmisję koronawirusa. Dlatego rząd znacznie złagodził obostrzenia, które obowiązywały w przestrzeni publicznej. Zwiększono m.in. liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Zlikwidowano godziny dla seniorów w sklepach i urzędach, otwarte zostały centra handlowe.
Od 18 maja w nowym rygorze sanitarnym będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz restauracje i bary. Częściowy powrót dzieci do szkół zaplanowano od 25 maja.
Zapalenie płuc z Chin
Zakażenie, w którego przebiegu pojawia się u części chorych ciężkie zapalenie płuc, zwane COVID-19, pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 11 marca w związku z tempem wzrostu liczby zakażeń nowym wirusem stan pandemii.
Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.
Czytaj więcej