Koronawirus - Raport Dnia. Niedziela, 17 maja
Dotychczas w Polsce potwierdzono 18 529 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. W niedzielę odnotowano 272 nowych chorych. Zmarło łącznie 925 osób, a 7451 wyzdrowiało. Wicepremier Jadwiga Emilewicz podała w Polsat News termin możliwego otwarcia granic.
Podsumowujemy najważniejsze informacje dnia związane z rozwojem pandemii Covid-19 w Polsce i na świecie.
- Liczba zakażeń wzrosła do 18 529;
- W sobotę wykryto 272 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. 180 z nich odnotowano na Śląsku
- Poinformowano też o 10 zgonach na Covid-19, w sumie zmarło 925 osób;
- Łącznie wykonano 620 249 testów na koronawirusa;
- 84 tys. 542 tys. osób jest poddanych kwarantannie, ponad 2,4 tys. osób przebywa w szpitalach, a ponad 18 tys. objęto nadzorem epidemiologicznym;
- Wyzdrowiało co najmniej 7451 osób.
Emilewicz: po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic
- Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) była gościem programu "Wszystko o koronawirusie".
- - Jeśli sytuacja będzie rozwijać się w tempie nie szybszym, niż ma to do czynienia teraz, to po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic - powiedziała.
- Pytana, czy możliwe jest otwarcie granic tylko z niektórymi krajami i stworzenie strefy turystycznej z niektórymi sąsiadami, Emilewicz odpowiedziała, że trwają na ten temat rozmowy międzyrządowe.
- - Jeżeli kraje graniczące z nami mają opanowaną sytuację epidemiczną, mają pewne standardy bezpieczeństwa i higieny, analogiczne do naszych i są gotowe otworzyć w naszą stronę, to my powinniśmy stosować zasady partnerstwa - powiedziała wicepremier.
ZOBACZ: Wicepremier podała termin możliwego otwarcia granic
Po strajku przedsiębiorców. 380 osób zatrzymanych
- W związku z sobotnim strajkiem przedsiębiorców w Warszawie policja zatrzymała ponad 380 osób i 150 osób ukarała mandatami
- Do sądów trafi ponad 220 wniosków o ukaranie, a do sanepidu notatki o łamaniu obostrzeń antywirusowych
- Policja użyła gazu. Część osób doznała urazów oczu
- "Oceniam działania Policji za w pełni profesjonalne i podjęte w ważnym interesie publicznym. Zastosowane środki porządkowe były adekwatne do zaistniałej sytuacji" - przekazał szef MSWiA Mariusza Kamińskiego
- Nie doszło do żadnego zatrzymania (senatora Burego - red.). Jeżeli zwrócimy uwagę na nagrania, które są dostępne w sieci, widzimy ewidentnie senatora, który stoi w radiowozie policji. Senator wszedł do tego radiowozu - powiedział nadkom. Sylwester Marczak na konferencji prasowej. Jacek Bury twierdzi, że policja użyła siły.
Więcej osób na mszach
- Decyzją rządu od niedzieli 17 maja we mszach będzie mogło brać udział więcej wiernych.
- Teraz na jedną osobę ma przypadać nie 15 metrów kwadratowych, jak do tej pory, lecz - 10
- Decyzja była związana z rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, który w poniedziałek 18 maja skończyłby 100 lat
- Z danych wynika, że najwięcej wiernych w stolicy będzie mogło uczestniczyć w mszach św. w Świątyni Bożej Opatrzności. Zgodnie z nowymi zarządzeniami na liturgię do wilanowskiego kościoła wejdzie 367 osób.
Belgia: lekarze odwrócili się plecami od premier
- Gdy rządowa limuzyna przejeżdżała obok kolejnych medyków, ci odwracali się do samochodu plecami
- Belgijscy lekarze, pielęgniarki i pracownicy szpitali skarżą się na politykę rządu podczas pandemii, wydłużone godziny pracy, niskie wynagrodzenia, a także cięcia w publicznym funduszu zdrowia
- Od początku trwania epidemii odnotowano ponad 55 tys. przypadków zakażenia, zmarły 9 tys. 52 osoby.
Wow powerful and very sad!
— Dr Nisreen Alwan 🌻 (@Dr2NisreenAlwan) May 17, 2020
Healthcare professionals in Belgium turning backs as their PM arrives as a demonstration against the handling of the pandemic. Belgium has one of the higest #Covid19 death rates in the world.
pic.twitter.com/jR1SNfMaYY
Prezydent Chile: nasza strategia walki zawiodła
- "Nasza dotychczasowa strategia selektywnej kwarantanny w walce z Covid-19 zawiodła" - cytuje w niedzielę oświadczenie prezydenta Chile Sebastiana Pinery na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu chilijski dziennik "La Tercera".
- Koronowirus zaatakował 19-milionowy kraj Ameryki Południowej z nową siłą
- "Selektywną kwarantannę" zastąpiono, rygorystyczną "całkowitą kwarantanną"
- Do soboty włącznie w Chile potwierdzono zakażenie koronowirusem u 41428 osób, z czego zmarło 421 chorych
- Nad przestrzeganiem nocnej godziny policyjnej i drastycznych ograniczeń w ruchu na ulicach stolicy Chile czuwa od soboty 8 tys. policjantów i żandarmów
WIDEO DNIA: 103-letnia kobieta najstarszym ozdrowieńcem w Polsce
Przebywająca w szpitalu monoprofilowym w Kędzierzynie-Koźlu 103-latka, u której stwierdzono obecność koronawirusa, została uznana za ozdrowieńca. Jak potwierdził dyrektor szpitala Jarosław Kończyło, w niedzielę dotarł drugi negatywny wynik testu. W poniedziałek lekarze planują wypisać 103-letnią Teresę Wójcik do domu.