Zmarł legendarny zawodnik i trener judo Ryszard Zieniawa

Polska
Zmarł legendarny zawodnik i trener judo Ryszard Zieniawa
PAP/Paweł Supernak
Na zdjęciu: były trener reprezentacji narodowej judo Ryszard Zieniawa odbiera 9. DAN podczas gali 60-lecia Polskiego Związku Judo w Warszawie 9 grudnia 2017 r.

W wieku 87 lat zmarł legendarny zawodnik i trener judo Ryszard Zieniawa, wychowawca triumfatorów i medalistów igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy - poinformował Polski Związek Judo.

W 2017 roku Ryszard Zieniawa uczestniczył w gali z okazji 60-lecia Polskiego Związku Judo. Otrzymał wtedy 9. DAN, najwyższy stopień w Polsce, pas czerwony. "Dziękuję za wyróżnienie i życzę dalszych sukcesów, powrotu do igrzysk z 1988 roku, gdzie zajęliśmy drugie miejsce drużynowo" - powiedział utytułowany sportowiec na uroczystości w Warszawie.

 

Nastula: "Żegnaj mistrzu"

 

O śmierci utytułowanego judoki poinformował na Facebooku jego syn Michał. Jeden z wychowanków trenera, Paweł Nastula, napisał o zmarłym: "Żegnaj Mistrzu".

 

 

Zieniawa był 11-krotnym złotym medalistą indywidualnych mistrzostw Polski (w trzech kategoriach), od 1957 do 1964 roku. Występował w barwach Zrywu Gdańsk, Spójni Gdańsk i Wybrzeża Gdańsk. Już jako zawodnik pracował w roli trenera.

 

W latach 1959-1964 i 1980-1991 był szkoleniowcem reprezentacji Polski. Największy sukces odniósł w igrzyskach olimpijskich w Seulu w 1988 roku, gdzie Waldemar Legień zdobył złoty medal, a Janusz Pawłowski srebrny.

 

Środowisko nazywało go "Mistrzem"

 

Ryszard Zieniawa urodził się 1 lutego 1933 roku w Równem w ówczesnym województwie wołyńskim w rodzinie wojskowej. W czasie drugiej wojny wraz z najbliższymi przedostał się do Lublina, a następnie do Sopotu. Z judo - jak wspominał w wywiadach - zetknął się podczas służby wojskowej. Będąc na obozie w Jeleniej Górze poznał reemigranta z Francji Adama Nidzgórskiego, prekursora tego sportu w Polsce. Później zaczął startować z sukcesami w zawodach.

 

Przez kilkadziesiąt lat zajmował się szkoleniem, a zasłynął w drugim okresie prowadzenia kadry, tzn. w latach 80. Jego podopieczni stawali wielokrotnie na podium igrzysk, MŚ i ME, a byli to m.in.: Waldemar Legień, Janusz Pawłowski, Wiesław Błach, Andrzej Sądej, Antoni Reiter, Andrzej Dziemianiuk i wielu innych. Trenował także - w początkach ich karier - inne sławy judo: Rafała Kubackiego i Pawła Nastulę.

 

O Zieniawie, nazywanym w środowisku "Mistrzem", mówiło się i pisało, że jest dla judo takim trenerem i postacią, jak dla piłki nożnej Kazimierz Górski, dla siatkówki Hubert Wagner czy dla boksu Feliks Stamm.

hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie