Nowe zasady po przekroczeniu granicy. Zmiany dla pracowników transgranicznych
Medycy i osoby zatrudnione w ośrodkach pomocy społecznej po przekroczeniu polskiej granicy nie muszą przechodzić już 14-dniowej, obowiązkowej kwarantanny - wynika z nowego rozporządzenia Rady Ministrów. Co więcej, kwarantanna przestała obowiązywać pracowników pracujących we wszystkich krajach UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
- Do tej pory ograniczenia dotyczyły przede wszystkim pracowników transgranicznych sąsiadujących z Polską, czyli Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą, Szwecją i Danią. Teraz te ograniczenia zostały zdjęte w stosunku do wszystkich pracowników transgranicznych, którzy pracują w innych krajach Unii Europejskiej, a także Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli mówimy tu o takich krajach jak Islandia, czy Norwegia - tłumaczył Tomasz Lejman, korespondent Polsat News w Berlinie.
Lejman ustalił w Straży Granicznej, że nowe regulacje dotyczą także Wielkiej Brytanii, która w związku z wyjściem ze Wspólnoty jest w okresie przejściowym i Szwajcarii.
Dopytałem w SG jak interpertowana jest Wielka Brytania i Szwajcaria w kontekście pracowników transgranicznych z EU i EOG. Usłyszałem, że również pracujący w UK i CH mogą wjeżdżać do Polski bez konieczności kwarantanny. @PolsatNewsPL
— Tomasz S. Lejman (@TomaszLejman) May 17, 2020
ZOBACZ: Odmrażanie polskiej gospodarki. Opublikowano rozporządzenie
Lejman wskazał też, że z kwarantanny zostaną zwolnieni nie tylko medycy, ale również opiekunowie, którzy dowożą dzieci do szkół po drugiej stronie granicy. - Akurat w tym przypadku nie było takiego sformułowania w tym ostatnim rozporządzeniu. Oznaczało to, że dzieci mogły przekraczać granicę, a osoby, które dowoziły te dzieci do szkół musiały być poddawane kwarantannie - dodał reporter Polsat News.
WIDEO: Tomasz Lejman o nowych przepisach na granicy
Wzmożony ruch na granicach
Osoby przekraczające granice muszą one udokumentować funkcjonariuszom Straży Granicznej fakt przejazdu w celach zawodowych, zarobkowych, służbowych lub w celu pobierania nauki.
ZOBACZ: Niemiecki minister wzywa Polskę do pełnego otwarcia granic
Rozporządzenie weszło w życie w sobotę. W związku z nowymi przepisami panuje wzmożony ruch na granicy, który swój kulminacyjny punkt może osiągnąć w najbliższą środę. Wtedy też rozpocznie się długi weekend.
ZOBACZ: Wakacje we Włoszech. Kiedy kraj otworzy granice?
Od 2 maja z kwarantanny zwolnieni są m.in. zawodowi kierowcy wykonujący międzynarodowy transport towarów. Dotyczy to zarówno kontroli granicznej, jak i - za zgodą Głównego Inspektora Sanitarnego - kontroli sanitarnej. Ci kierowcy nie podlegają również obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie po przyjeździe do Polski.
Kwarantanny nie stosuje się również wobec osób, które przekraczają granicę Polski w celu prac w gospodarstwie rolnym, które znajdują się po obu stronach granicy Polski.
W ostatnia środę przedłużono kontrolę graniczną na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni - od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.
Czytaj więcej